Hľadať podľa hodnoty atribútu
This page provides a simple browsing interface for finding entities described by a property and a named value. Other available search interfaces include the page property search, and the ask query builder.
Seznam výsledků
- produkt reakcie + (Termín sa nezhoduje s termínom reagujúca zložka.)
- hobby market + (Termín sa niekedy vyjadruje aj ako DiY "do it yourself" (urob si sám), čo je slovenský ekvivalent typu domáci majster, môj koníček.)
- artralgia + (Termín sa odvodzuje od dvoch gréckych slov ''arthron'' (kĺb) a ''algos'' (bolesť).)
- aberácia + (Termín sa odvodzuje od latinského slovného spojenia ''aberratio ictus'' s významom ''odchýlenie rany''.)
- emulzia + (Termín sa používa aj v oblasti kozmetických výrobkov.)
- baktericídny + (Termín sa používa hlavne v súvislosti s antibiotikami a mechanizmami ich účinku (baktericídne a bakteriostatické ATB).)
- homologický rad + (Termín sa používa takmer výhradne v organickej chémii.)
- skrinkový hrob + (Termín sa tiež používa pre zahĺbené ploché hroby (časté sú v mladšej — neskorej dobe bronzovej), ktorých jama je zo všetkých štyroch strán obložená kamennými platňami.)
- frazeologický zvrat + (Termín sa uplatňuje v rámci špecifikovania … Termín sa uplatňuje v rámci špecifikovania typov frazém podľa povahy spojenia v novšej teórii. Napríklad ''sedieť si na ušiach, roniť krokodílie slzy, uši píliť niekomu''. V čase nástupu frazeologickej teórie jeden z názvov pre základnú jednotku frazeológie. V tomto význame termín ustúpil, nahradili ho novšie a všeobecne prijaté názvy frazeologická jednotka, neskôr frazeologizmus a potom frazéma. Pokiaľ sa uplatní názov frazeologický zvrat v tomto význame aj v súčasnom vyjadrovaní, má platnosť neterminologického, voľnejšieho pomenovania.terminologického, voľnejšieho pomenovania.)
- ustálený obrat + (Termín sa zamieňal s termínmi ''ustálený v … Termín sa zamieňal s termínmi ''ustálený výraz'' a ''ustálený zvrat'', hoci niekedy sa aj diferencovali (''ustálený obrat'' sa najčastejšie chápal buď ako nadradený pojem pre ďalšie dva uvedené termíny alebo ako rovnocenný s termínom ''ustálený zvrat''). Boli to tradičné domáce výrazy pre jednotky, ktoré sú v novšej teórii základnými prvkami frazeológie. Termín ''ustálený obrat'' nebol – podobne ako ďalšie uvedené výrazy – presne a dôsledne terminologizovaný.azy – presne a dôsledne terminologizovaný.)
- stakeholder + (Termín sa zatiaľ do slovenčiny neprekladá, používa sa v anglickom znení.)
- životný cyklus značky + (Termín sa často nesprávne používa ako synonymum termínu ''životný cyklus produktu''.)
- sektorový marketing + (Termín sektorový marketing predstavuje marketing aplikovaný na podnikateľskú činnosť podnikov, inštitúcií, organizácií v 4 sektoroch hospodárstva. Tento termín je v súčasnosti prekonaný, nahrádza sa termínom ''aplikovaný marketing''.)
- acalculia + (Termín vychádza z gréckeho ''a-'' (ne-) a latinského slova ''calculus'' (kamienok, počítanie).)
- aforizmus + (Termín vychádza z gréckeho aforismos, čo z … Termín vychádza z gréckeho aforismos, čo znamená vymedzenie. Zväčša pozostáva z jednej vety, ale nie je to pravidlom. Jeho spôsob vyjadrenia (výpovede) je symetrický, obsahuje prirovnanie, protiklad alebo rozpor. Väčšina aforizmov sa zakladá na kontraste, ktorý odkrýva duchaplnosť ich autora. Mnohí ho pokladajú za tzv. príslovie intelektuálov. Aforizmy sa niekedy vydávajú aj osobitne v knižných publikáciách, ktoré sa nazývajú aforistiká (napr. Brezina, J.: Aforizmy troch tisícročí). Hoci sa aforizmy stávajú zdrojom nových frazém, ich ustálenosť je podmienená častým výskytom v písaných aj hovorených prejavoch (mottá, citáty, ozdobné poetické výpovede a i.), zaraďujú sa medzi útvary stojace na hranici frazeológie. Príklady: ''Najlepší spôsob, ako stratiť dôveru a úctu mladých, je dávať im nekonečné rady.'' (E. Hemingway); ''Len jedna vec na svete je horšia, než dostať sa do ľudských rečí: nedostať sa do nich.'' (O. Wilde); ''Človek – to znie hrdo!'' (M. Gorkij); ''Ťažko je ľúbiť ženu a súčasne robiť niečo rozumné.'' (L. N. Tolstoj).ne robiť niečo rozumné.'' (L. N. Tolstoj).)
- abiogenesis + (Termín vychádza z gréckej predpony ''a-'' (nie), ''bios'' (život) a ''genesis'' (vznik, pôvod).)
- abiotrophia + (Termín vychádza z gréckej predpony ''a-'' (nie), ''bios'' (život) a ''trofe'' (výživa).)
- hyperurikémia + (Termín vychádza z kombinácie predpony ''hyper-'', latinského ekvivalentu pre kyselinu močovú ''acidum uricum'' a z koreňa gréckeho slova ''haima'' (krv).)
- abdominoscrotalis + (Termín vychádza z latinského ''abdomen'' (brucho) a ''scrotum'' (miešok).)
- abdominalgia + (Termín vychádza z latinského ''abdomen'' (brucho) a gréckeho slova ''algos'' (bolesť).)
- Termín:abnormalita +
- abortifaciens + (Termín vychádza z latinského ''abortus'' (potrat) a ''facere'' (činiť).)
- accidentalis + (Termín vychádza z latinského ''accidens'', od slovesa ''accidere'' (prihodiť sa).)
- acervulus + (Termín vychádza z latinského ''acervus'' (hromada).)
- acetabulum + (Termín vychádza z latinského ''acetum'' (ocot) a ''-bulum'' (pôvodne nádoba na ocot).)
- kolektivizmus + (Termín vychádza z latinského ''collectivus'' – súhrnný.)
- abductio + (Termín vychádza z latinského slovesa ''abducere'' (odvádzať).)
- abductor + (Termín vychádza z latinského slovesa ''abducere'' (odvádzať).)
- aberrans + (Termín vychádza z latinského slovesa ''aberrare'' (blúdiť, odchyľovať sa).)
- abortovaný + (Termín vychádza z latinského slovesa ''aboriri'' (potrácať, ničiť).)
- abundans + (Termín vychádza z latinského slovesa ''abundare'' (oplývať, mať nadbytok).)
- acceptor + (Termín vychádza z latinského slovesa ''acceptare'' (prijímať).)
- bulvár + (Termín vynikol prenesením významu z tzv. bulvárov, t. j. širokých veľkomestských ulíc so stromoradím, ktoré sa za čias Napoleona III. stali miestom spoločenskej prezentácie obchodných úspechov mocných.)
- abundantia + (Termín vyplýva z latinského slovesa ''abundare'' (oplývať, mať nadbytok).)
- acidogenénny + (Termín vznikol kombináciou latinského ''acidus'' (kyslý) a gréckeho ''genus'' (pôvod).)
- acidopeptický + (Termín vznikol kombináciou latinského ''acidus'' (kyslý) a gréckeho ''pepsin'' (varenie, trávenie).)
- acidophilus + (Termín vznikol kombináciou latinského ''acidus'' (kyslý) a latinského ''philus'' (milovaný), ktorý je odvodený z gréckeho ''filos'' (priateľ).)
- accumulatio ceruminis + (Termín vznikol odvodením od slovesa ''accumulare'' (hromadiť) a ''cera'' (vosk).)
- acidotický + (Termín vznikol odvodením z latinského ''[[Termín:acidosis|acidosis]]'' (acidóza).)
- acidum acetylsalicylicum + (Termín vznikol odvodením z latinského ''[[Termín:acidum salicylicum|acidum salicylicum]]''. ''Acetylsalicylicum'' vzniklo kombináciou latinských slov ''acetum'' (ocot) a ''salix'' (vŕba).)
- acidifikácia + (Termín vznikol odvodením z latinského ''acidus'' (kyslý) a ''facere'' (robiť).)
- akantamebóza + (Termín vznikol odvodením z latinského ekvivalentu ''[[Termín:acanthamoebiasis|acanthamoebiasis]]''.)
- abducens + (Termín vznikol skrátením latinského ekvivalentu ''nervus abducens'' (odťahovací nerv). Ide o spojenie latinského ''nervus'' (nerv) a ''abducere'' (odťahovať).)
- Eberleinov-Bongiovanniho syndróm + (Termín vznikol spojenám mena amerického pediatra Waltra R. Eberleina (1921 – 2003) a mena amerického biológa a endokrinológa Alfreda M. Bongiovanniho (1921 – 1986).)
- Ballerov-Geroldov syndróm + (Termín vznikol spojenám mena nemeckého genetika Friedricha Ballera a nemeckého chirurga M. Gerolda.)
- Hauptmannov-Tannhauserov syndróm + (Termín vznikol spojenám mena nemeckého lekára Alfreda Hauptmanna (1881 – 1948) a mena amerického lekára nemeckého pôvodu Siegfrieda Jospeha Tannhausera (1885 – 1962).)
- serdukt + (Termín vznikol spojením anglických slov ''services'' a ''product''.)
- dysplázia + (Termín vznikol spojením gréckej predložky ''dys-'' s významom zoslabený, chybný, porušený a gréckeho slovesa ''plassein'' s významom tvoriť.)
- abreactio + (Termín vznikol spojením latinskej predložky ''ab'' od a ''reactio'' (reakcia), ktoré vzniklo z ''re-'' (opak) a slovesa ''agere'' (konať).)
- abakteriúria + (Termín vznikol spojením latinskej predpony ''a, ab'' (od) a gréckych slov ''bacteria'' (baktéria) a ''uron'' (moč).)
- acclimatisatio + (Termín vznikol spojením latinskej predpony ''a-'' (nie) a gréckeho ''klima'' (oblasť).)
- abdomen obstipum + (Termín vznikol spojením latinského ''[[Termín:abdomen|abdomen]]'' a ''obstipus'' (krivý, ohnutý).)