Hľadať podľa hodnoty atribútu

Prejsť na: navigácia, hľadanie

This page provides a simple browsing interface for finding entities described by a property and a named value. Other available search interfaces include the page property search, and the ask query builder.

Hľadať podľa hodnoty atribútu

Zoznam všetkých stránok, ktoré majú vlastnosť „Has comment” s hodnotou „Kontakt”. Keďže výsledkov bolo len niekoľko, zobrazujú sa aj blízke hodnoty.

Nižšie je zobrazených 25 výsledkov, počnúc od #1.

Zobraziť (predchádzajúcich 50 | nasledujúcich 50) (20 | 50 | 100 | 250 | 500).


    

Seznam výsledků

  • Alexandrov syndróm II  + (Klinický obraz sa podobá hemofílii. Ide o deficit faktora VII (akcelerátora konverzie protrombínu). Postihuje obidve pohlavia. Názov bol odvodený od mena amerického lekára Benjamina Alexandra (1909 – 1989).)
  • Hurlerovej-Scheieho syndróm  + (Klinický obraz sa podobá sčasti Hurlerovej
    Klinický obraz sa podobá sčasti Hurlerovej a Scheieho syndrómom, podmieňuje ich deficit L-iduronidázy. Charakterizuje ich mikrognatizmus, mentálna retardácia, hluchota, hernia, nanizmus, dysostosis multiplex, zákaly rohovky, stuhnuté kĺby a chlopňové chyby srdca. Pacienti sa dožívajú maximálne 20 rokov. Termín vznikol spojením mena nemeckej pediatričky Gertrudy Hurlerovej (1889 – 1965) a amerického oftalmológa Harolda Glendona Sheieho (1909 – 1990).
    ga Harolda Glendona Sheieho (1909 – 1990).)
  • Schilderova choroba  + (Klinický obraz zahrňuje slepotu, hluchotu, bilaterálnu spastickosť a progresívnu mentálnu deterioráciu. Názov bol odvodený od mena nemeckého neurológa a psychiatra Paula Ferdinanda Schildera (1866 – 1940), ktorý pôsobil v Rakúsku, Nemecku a USA.)
  • lymfosarkóm  + (Klinický priebeh je agresívny, ale choroba je potenciálne liečiteľná. Pomerne často sa vyskytuje v detstve, častejší je z B buniek.)
  • kláves  + (Kláves je obyčajne súčasť klávesnice.)
  • knižný akcent vo frazéme  + (Knižný akcent sa prejavuje najmä v opozíci
    Knižný akcent sa prejavuje najmä v opozícii s hovorovými frazémami, ale aj s tými knižnými frazémami, pri ktorých je knižnosť oslabená, alebo celkom ustupuje. Porovnaj z tohto hľadiska napríklad frazémy ''labutia pieseň'' alebo ''spať, odpočívať na vavrínoch'', pri ktorých knižnosť zreteľne ustupuje, a napríklad frazémy ''obetovať niečo na oltár vlasti, odobrať sa k otcom, predkom'', pri ktorých je naopak knižnosť, nadnesenosť celkom evidentná. Takýto rozdiel sa pomerne často prejavuje medzi citátovými frazémami (tie vynikajú prítomnosťou knižného akcentu) a ich zaužívanými a teda tiež ustálenými a frazeologizovanými kalkami (pri tých býva knižnosť výrazne oslabená), napríklad ''in medias res – k veci, circulus vitiosus – začarovaný, bludný kruh''.
    ulus vitiosus – začarovaný, bludný kruh''.)
  • kodifikácia  + (Kodifikáciou sa označuje aj výsledok tejto
    Kodifikáciou sa označuje aj výsledok tejto činnosti. Kodifikácia neznamená obyčajné pozbieranie právnych predpisov, ale znamená vysoký stupeň legislatívnej techniky. Najväčší význam mali kodifikačné práce za Napoleona, ktoré sa stali vzorom pre ďalšie štáty (sústava piatich kódexov): občiansky, civilnoprocesný, trestný, trestného konania a obchodný. U nás sú relatívne stabilne kodifikované odvetvia práva: Občiansky zákonník, Trestný zákon, Obchodný zákonník a Zákonník práce. Kodifikácia podporuje prehľadnosť právneho poriadku a právnu istotu.
    ľadnosť právneho poriadku a právnu istotu.)
  • kolektívne nakupovanie  + (Kolektívne nakupovanie patrí k technike kupóningu. Technika kolektívneho nakupovania sa realizovala v USA v roku 2005, kde zaznamenala veľký úspech.)
  • liečba  + (Kombinácia rôznych liečebných metód u pacienta sa nazýva komplexná liečba. Liečba zahŕňa celkové opatrenia, ktorými sú diéta, príjem tekutín, teplo, pohoda.)
  • komerčná komunikácia  + (Komerčná komunikácia v sebe zahŕňa všetky
    Komerčná komunikácia v sebe zahŕňa všetky formy reklamy,priameho marketingu, sponzorstva, podpory predaja a styku s verejnosťou. Taktiež pokrýva použitie takýchto služieb komerčnej komunikácie celým výrobným priemyslom a sektorom služieb, ako aj štátnymi i neštátnymi orgánmi a charitatívnymi a politickými organizáciami. Pod tento termín nespadá balenie výrobkov. V rámci sektoru služieb komerčnej komunikácie sa rozlišujú dva druhy služieb – skupina služieb ponúkaných priemyslom komerčnej komunikácie (dodávatelia). Medzi dodávateľov patria: reklamné agentúry, spoločnosti ponúkajúce priamy marketing (všetky formy), tvorcovia podpory predaja, objednávatelia reklamného priestoru v médiach, agenti pre sponzorstvo, spoločnosti pre styk s verejnosťou. Ďalšie služby sú dodávané "špecializovanými dodávateľmi" ako napr. spoločnosti vykonávajúce prieskumy trhu, producenti reklamných filmov a sprostredkovatelia poštových adries. Služby od oboch druhov dodávateľov sa poskytujú klientom ("používatelia"), ktorí majú záujem o takúto komunikáciu s verejnosťou alebo jej časťou. Skupina služieb ponúkaných "distributérmi" komerčnej komunikácie: medzi poskytovateľov týchto služieb patrí široké spektrum organizácií, vrátane médií (TV, rozhlas a tlač), organizátori športových a kultúrnych podujatí, poskytovatelia poštových a telekomunikačných služieb, prevádzkovatelia plagátovacích plôch atď. Tieto môžu pracovať pre dodávateľov, ako aj pre používateľov.
    pre dodávateľov, ako aj pre používateľov.)
  • kompatibilita²  + (Kompatibilita je obyčajne zaručená technickou normou.)
  • preventívna prehliadka  + (Komplexné pediatrické vyšetrenie zahŕňajúce aj poradenstvo rodičom.)
  • funkcia komplexnej premennej  + (Komplexnú funkciu $f$ komplexnej premennej
    Komplexnú funkciu $f$ komplexnej premennej s oborom definície $M$ môžeme zapísať aj v tvare $f(z) = u(x, y) +iv(x, y)$, kde $z = x + iz$ a $u(x, y), v(x,y)$ sú reálne funkcie dvoch reálnych premenných $x, y$, pričom bod $(x, y)$ je z definičného oboru funkcií $u(x, y), v(x, y)$ vtedy a len vtedy, keď $z\in M $. Funkciu $u(x, y)$ nazývame reálnou časťou funkcie $f$ a označujeme ju $Re f(x)$ a funkciu $v(x, y)$ nazývame imaginárnou časťou funkcie $f$ a označujeme $Im f(z)$.
    sťou funkcie $f$ a označujeme $Im f(z)$.)
  • Brownov-McLeanov syndróm  + (Komplikáciou býva ťažká myopia. Termín vznikol spojením mien amerických oftalmológov S. I. Browna a J. M. McLeana.)
  • kvantitatívny variant frazémy  + (Komponent, ktorý sa môže uplatniť aj vypus
    Komponent, ktorý sa môže uplatniť aj vypustiť, a to bez podstatnej zmeny významu frazémy, sa volá fakultatívny člen (komponent) frazémy, napr. ''minúť všetko do posledného haliera – do haliera; choď do (horúceho) pekla!'' Podoba frazémy s fakultatívnou zložkou sa volá úplný variant frazémy, podoba bez fakultatívnej zložky sa volá skrátený variant frazémy. Kvantitatívny variant je špecifickým druhom komplexného variantu, lebo prítomnosťou, resp. neprítomnosťou fakultatívnej zložky sa mení konštrukcia aj lexikálne zloženie frazémy.
    konštrukcia aj lexikálne zloženie frazémy.)
  • komunitné šírenie  + (Komunitné šírenie je tam, kde sa vyskytuje veľký počet prípadov a nemožno už identifikovať priamy zdroj nákazy.)
  • komunizmus¹  + (Komunizmus je spoločenský a hospodársky sy
    Komunizmus je spoločenský a hospodársky systém založený na spoločnom vlastníctve výrobných prostriedkov a na beztriednej [[Term:spoločnosť²|spoločnosti]] jestvujúci ako myšlienkový konštrukt. Základnou myšlienkou je politická moc robotníctva reprezentovaná jeho triednou radikálnou politickou stranou. Ekonomika je založená výlučne na spoločnom vlastníctve výrobných prostriedkov, spoločenské vzťahy by mali byť sociálne a bezkonfliktné, vlastnícke vrstvy odstránené. V oblasti politiky komunizmus nepripúšťal myšlienkovú ani politickú opozíciu.
    púšťal myšlienkovú ani politickú opozíciu.)
  • komúna  + (Komúna (francúzske slovo objavujúce sa v 1
    Komúna (francúzske slovo objavujúce sa v 12. storočí zo stredovekého latinského ''communia'' znamenajúceho veľké zoskupenie ľudí zdieľajúcich spoločný život; a z latinského ''communis'' znamenajúceho veci spoločné) je zámerne sformované spoločenstvo ľudí žijúcich spoločne, zdieľajúcich spoločné záujmy, častokrát majúcich spoločné hodnoty a presvedčenia ako aj zdieľaný majetok, vlastníctvo, zdroje a v niektorých komúnach aj prácu, príjem alebo aktíva. Vo väčšom meradle sa realizovala počas Parížskej komúny (1871), v židovských kibucoch a komúnach hippies. Túto myšlienku teoreticky rozpracovali utopickí socialisti a marxisti. Základom je spoločné vlastníctvo majetku, spoločné rozhodovanie o jeho užívaní, spoločná zodpovednosť aj práca.
    o užívaní, spoločná zodpovednosť aj práca.)
  • koncentrácia konania  + (Koncentrácia konania zabraňuje tvrdiť pre rozhodnutie relevantné skutočnosti a navrhovať dôkazy k ich preukázaniu po určitom časovom momente v priebehu súdneho konania, súd k takto tvrdeným skutočnostiam a navrhovaným dôkazom nesmie prihliadnuť.)
  • pre-SIEF  + (Koncepcia skupín predchádzajúcich fóru SIEF sa v nariadení REACH nepredpokladala, ale zaviedla sa s podporou priemyselného sektora a umožňuje predregistrujúcemu vidieť, kto iný ešte predregistruje „rovnakú“ látku.)
  • marxistická teória médií  + (Koncept vychádza z klasickej filozofie K. Marxa a F. Engelsa.)
  • eliptická polarizácia  + (Koncový bod vektora opisuje v rovine kolmej na smer šírenia vlny elipsu.)
  • konvergentný rad  + (Konečný počet členov nemá vplyv na konvergenciu radu.)
  • kritické obdobie  + (Koniec tohto obdobia sa zhoduje s možným skončením lateralizácie jazykovej funkcie do dominantnej ľavej hemisféry a spája sa so stratou adaptability a neschopnosťou reorganizácie mozgu.)
  • začiatok vektora  + (Koniec vektora sa vyznačuje šípkou na úsečke.)
 (Kontakt)
  • kontaktové zapojenie frazémy do kontextu  + (Kontaktové sú napríklad frazémy: ''vyhadzovať niekomu niečo na oči, vidieť niekomu do hrnca, báť sa niekoho ako čerta'', nekontaktové sú frazémy: ''čerta starého, márna sláva, deň čo deň.'')
  • kontinuita²  + (Kontinuita je opak [[Term:diskontinuita²|diskontinuity]].)
  • kontrola pobytu cudzinca  + (Kontrola obsahuje dodržiavanie povinností
    Kontrola obsahuje dodržiavanie povinností samotnými cudzincami, ale aj inými fyzickými osobami a právnickými osobami v súvislosti s pobytom cudzinca. Pri výkone kontroly je policajt oprávnený vstupovať na miesta určené na podnikanie, zamestnanie alebo štúdium a do priestorov ubytovacích zariadení. Je oprávnený požadovať preukázanie totožnosti a vyžadovať vysvetlenie ku skutočnostiam, ktoré sú predmetom kontroly (§ 75 ods. 1 a 2 zákona č. 404/2011 Z.z. o pobyte cudzincov).
    kona č. 404/2011 Z.z. o pobyte cudzincov).)
  • kontrola úplnosti  + (Kontrola úplnosti nezahŕňa posúdenie kvali
    Kontrola úplnosti nezahŕňa posúdenie kvality alebo primeranosti predložených údajov alebo zdôvodnení.
    Agentúra vykoná kontrolu úplnosti do troch týždňov od predloženia žiadosti, alebo do troch mesiacov od príslušného termínu uvedeného v článku 23, ak ide o žiadosti o registráciu zavedených látok, predložené v priebehu obdobia dvoch mesiacov bezprostredne predchádzajúcich tomuto termínu.
    v bezprostredne predchádzajúcich tomuto termínu.)
  • nelegálna práca  + (Kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania vykonáva inšpektorát práce, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.)
  • personal shopping assistant  + (Konzervatívni zákazníci môžu tento prístroj ignorovať a nakupovať tradičným spôsobom.)
  • konzul  + (Konzul je jedným z oficiálnych úradníkov v
    Konzul je jedným z oficiálnych úradníkov vysielajúceho štátu v prijímajúcom štáte, ktorý vykonáva konzulárne funkcie na konzuláte alebo inom zastúpení svojho štátu v zahraničí so súhlasom prijímajúceho štátu v rámci stanoveného konzulárneho obvodu na základe medzinárodného práva a v súlade so zákonmi prijímajúceho štátu. Konzulárna činnosť sa riadi najmä Viedenským dohovorom o konzulárnych stykoch z 12. 2. 1969. Konzulárne funkcie spočívajú: a) v chránení záujmov vysielajúceho štátu a jeho štátnych príslušníkov, a to tak fyzických, ako aj právnických osôb v prijímajúcom štáte; b) v podpore rozvoja obchodných, hospodárskych, kultúrnych a vedeckých stykov medzi vysielajúcim a prijímajúcim štátom a v inom rozvíjaní priateľských stykov medzi nimi; c) v zisťovaní stavu a vývoja obchodného, hospodárskeho, kultúrneho a vedeckého života prijímajúceho štátu; d) vo vydávaní cestovných pasov a cestovných dokumentov štátnym príslušníkom vysielajúceho štátu a víz osobám prajúcim si cestovať do vysielajúceho štátu; e) v poskytovaní pomoci a podpory štátnym príslušníkom vysielajúceho štátu; f) vo vykonávaní funkcie notára, civilného matrikára a obdobných funkcií; g) v ochrane záujmov štátnych príslušníkov vysielajúceho štátu, fyzických i právnických osôb, vo veciach dedičských na území prijímajúceho štátu; h) v ochrane záujmov mladistvých a iných osôb, nemajúcich plnú spôsobilosť, ktoré sú štátnymi príslušníkmi vysielajúceho štátu; i) v zastupovaní štátnych príslušníkov vysielajúceho štátu alebo v zabezpečovaní ich vhodného zastúpenia pred súdmi a inými orgánmi prijímajúceho štátu; j) v doručovaní súdnych a mimosúdnych dokumentov alebo vo vybavovaní dožiadaní alebo poverení na vykonanie dôkazu pre súdy vysielajúceho štátu; k) vo výkone práva dozoru a inšpekcie, pokiaľ ide o lode majúce príslušnosť vysielajúceho štátu, o lietadlá registrované v tomto štáte a o ich posádky; l) v poskytovaní pomoci lodiam a lietadlám uvedeným v písmene k) tohto článku a ich posádkam, v prijímaní hlásení týkajúcich sa plavby lodí, kontrolovania a evidovania lodných dokumentov, vo vyšetrovaní všetkých nehôd, ku ktorým došlo v priebehu plavby, a v riešení sporov všetkých druhov medzi kapitánom, dôstojníkmi a námorníkmi; m) vo vykonávaní iných funkcií zverených konzulárnemu úradu vysielajúcim štátom.
    ch konzulárnemu úradu vysielajúcim štátom.)
  • neregulárny migrant  + (Konzultácia s MZV SR. Je potrebné rešpektovať rozdiel medzi termínmi „illegal migrant“ a „irregular migrant“ v angličtine a tieto pojmy v prekladoch nezamieňať.)
  • centrifugácia  + (Konzultácia s expertom zo ŠVPÚ - Štátny veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne (8. 7. 2015).)
  • imunoenzymatická reakcia  + (Konzultácia s expertom zo ŠVPÚ - Štátny veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne (8. 7. 2015).)
  • skvapalnenie  + (Konzultácia s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym, Odbor krmív a výživy zvierat (23.4.2012))
  • sušenie  + (Konzultácia s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym, Odbor krmív a výživy zvierat (23.4.2012))
  • drvenie  + (Konzultácia s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym, Odbor krmív a výživy zvierat (23.4.2012))
  • kryštalizácia  + (Konzultácia s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym, Odbor krmív a výživy zvierat (23.4.2012))
  • mletie  + (Konzultácia s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym, Odbor krmív a výživy zvierat (23.4.2012))
  • desikácia  + (Konzultácia s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym, Odbor krmív a výživy zvierat (23.4.2012))
  • hydrolýza  + (Konzultácia s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym, Odbor krmív a výživy zvierat (23.4.2012))
  • mikronizácia  + (Konzultácia s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym, Odbor krmív a výživy zvierat (23.4.2012))
  • odcukrenie  + (Konzultácia s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym, Odbor krmív a výživy zvierat (23.4.2012))
  • preosievanie  + (Konzultácia s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym, Odbor krmív a výživy zvierat (23.4.2012))
  • syntetické výcvikové zariadenie  + (Konzultácia: Dopravný úrad, divízia civilného letectva (december 2014))
  • toxicita po jednorazovom podaní  + (Konzultácia: Katedra organizácie a riadenia farmácie, Farmaceutická fakulta UK, Bratislava)
  • dráha letu  + (Konzultácia: odborník v oblasti akustiky (október 2014))
  • konzulárne právo  + (Konzulárna činnosť sa riadi najmä Viedensk
    Konzulárna činnosť sa riadi najmä Viedenským dohovorom o konzulárnych stykoch z 12. 2. 1969. Štáty, ktoré sú stranami tohto Dohovoru, pripomínajúc, že už od dávnych čias sa nadväzujú konzulárne styky medzi národmi, majúc na zreteli ciele a zásady Charty Organizácie Spojených národov týkajúce sa zvrchovanej rovnosti štátov, udržiavania medzinárodného mieru a bezpečnosti a podpory priateľských stykov medzi národmi, súc si vedomé, že Konferencia Organizácie Spojených národov o diplomatických stykoch a imunitách prijala Viedenský dohovor o diplomatických stykoch otvorený na podpis 18. apríla 1961, veriac, že medzinárodný dohovor o konzulárnych stykoch, výsadách a imunitách taktiež prispeje k rozvíjaniu priateľských stykov medzi národmi bez ohľadu na rozdielnosť ich ústavného a spoločenského zriadenia, uvedomujúc si, že účelom takýchto výsad a imunít nie je prospech jednotlivca, ale zabezpečenie účinného výkonu funkcií konzulárnych úradov v mene ich štátov, potvrdzujúc, že pravidlá medzinárodného obyčajového práva budú aj naďalej platiť v otázkach, ktoré nie sú výslovne upravené ustanoveniami tohto Dohovoru, dohodli sa na tomto Dohovore.
    to Dohovoru, dohodli sa na tomto Dohovore.)
  • skupinové vízum  + (Konzulárne pokyny v slovenčine používajú pojem v množnom čísle: Skupinové víza.)