Termín:personál konzulárneho úradu: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
 
(Jedna medziľahlá úprava od jedného ďalšieho používateľa nie je zobrazená)
Riadok 6: Riadok 6:
 
|Bibliography=Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.
 
|Bibliography=Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Context=Ak nie je výslovná dohoda o rozsahu konzulárneho personálu, môže prijímajúci štát požadovať, aby sa rozsah personálu udržiaval v medziach, ktoré sám považuje za rozumné a obvyklé so zreteľom na okolnosti a podmienky v konzulárnom obvode a na potreby príslušného konzulárneho úradu.
+
|Comment=Člení sa na konzulárnych úradníkov (vedúci konzulárneho úradu, konzuli rozličných rangov, tajomníci), na konzulárnych zamestnancov (sekretárky, tlmočníci, administratívni pracovníci atď.) a na služobný personál (domovník, upratovačky, šoféri, záhradník atď.). Ak nie je výslovná dohoda o rozsahu konzulárneho personálu, môže prijímajúci štát požadovať, aby sa rozsah personálu udržiaval v medziach, ktoré sám považuje za rozumné a obvyklé so zreteľom na okolnosti a podmienky v konzulárnom obvode a na potreby príslušného konzulárneho úradu.
Pri zachovaní ustanovení článkov 20, 22 a 23 môže vysielajúci štát slobodne vymenovať členov konzulárneho personálu.
+
Pri zachovaní ustanovení článkov 20, 22 a 23 môže vysielajúci štát slobodne vymenovať členov konzulárneho personálu. Vysielajúci štát musí oznámiť prijímajúcemu štátu plné meno, kategóriu a triedu všetkých konzulárnych úradníkov okrem vedúcich konzulárnych úradov.
Vysielajúci štát musí oznámiť prijímajúcemu štátu plné meno, kategóriu a triedu všetkých konzulárnych úradníkov okrem vedúcich konzulárnych úradov.
+
(Viedenský dohovor o konzulárnych stykoch z 12. februára 1969)
|Context source=PODĽA: Viedenský dohovor o konzulárnych stykoch z 12. februára 1969
 
|Comment=Člení sa na konzulárnych úradníkov (vedúci konzulárneho úradu, konzuli rozličných rangov, tajomníci), na konzulárnych zamestnancov (sekretárky, tlmočníci, administratívni pracovníci atď.) a na služobný personál (domovník, upratovačky, šoféri, záhradník atď.).
 
 
}}
 
}}
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]
 +
[[Category:Právo]]

Aktuálna revízia z 21:03, 31. október 2024

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: právo, správne právo, medzinárodné právo
Definícia: súhrn všetkých fyzických osôb, tvoriacich osadenstvo konzulárneho úradu
Zdroj: Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.

Príbuzné termíny: konzul, honorárny konzul, konzulárne výsady a imunity, konzulské hodnosti, konzulárne právo, konzulárny úrad, konzulárny zbor, zahraničné orgány štátu
Poznámka: Člení sa na konzulárnych úradníkov (vedúci konzulárneho úradu, konzuli rozličných rangov, tajomníci), na konzulárnych zamestnancov (sekretárky, tlmočníci, administratívni pracovníci atď.) a na služobný personál (domovník, upratovačky, šoféri, záhradník atď.). Ak nie je výslovná dohoda o rozsahu konzulárneho personálu, môže prijímajúci štát požadovať, aby sa rozsah personálu udržiaval v medziach, ktoré sám považuje za rozumné a obvyklé so zreteľom na okolnosti a podmienky v konzulárnom obvode a na potreby príslušného konzulárneho úradu.

Pri zachovaní ustanovení článkov 20, 22 a 23 môže vysielajúci štát slobodne vymenovať členov konzulárneho personálu. Vysielajúci štát musí oznámiť prijímajúcemu štátu plné meno, kategóriu a triedu všetkých konzulárnych úradníkov okrem vedúcich konzulárnych úradov. (Viedenský dohovor o konzulárnych stykoch z 12. februára 1969)