Hľadať podľa hodnoty atribútu

Prejsť na: navigácia, hľadanie

This page provides a simple browsing interface for finding entities described by a property and a named value. Other available search interfaces include the page property search, and the ask query builder.

Hľadať podľa hodnoty atribútu

Zoznam všetkých stránok, ktoré majú vlastnosť „Has comment” s hodnotou „Metóda pomenovaná podľa Gerhardta Abbotta Edvilla (1870 – 1938).”. Keďže výsledkov bolo len niekoľko, zobrazujú sa aj blízke hodnoty.

Nižšie je zobrazených 26 výsledkov, počnúc od #1.

Zobraziť (predchádzajúcich 50 | nasledujúcich 50) (20 | 50 | 100 | 250 | 500).


    

Seznam výsledků

  • dočasná pracovná neschopnosť  + (Medzi najčastejšie príčiny pracovnej neschopnosti patria ochorenia dýchacej sústavy, ktorých bolo 12350 prípadov na 100 000 poistencov v roku 2007.)
  • princípy prekračovania štátnej hranice Slovenskej republiky občanmi  + (Medzi princípy patrí právo občana Slovensk
    Medzi princípy patrí právo občana Slovenskej republiky slobodne vycestovať do zahraničia a právo na slobodný návrat do domovského štátu, ktorý je garantovaný čl. 23 Ústavy Slovenskej republiky, povinnosť pri vycestovaní do zahraničia mať platný cestovný doklad, povinnosť prekročiť štátnu hranicu Slovenskej republiky len na hraničnom priechode určenom pre medzinárodný cestovný styk v dobe prevádzky, pokiaľ medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak, cestovať do zahraničia občanovi mladšiemu ako 5 rokov v sprievode jedného z rodičov, ak nemá vlastný cestovný doklad, pričom musí byť zapísaný v cestovnom doklade rodiča, s ktorým cestuje.
    estovnom doklade rodiča, s ktorým cestuje.)
  • klinická onkológia  + (Medzi protinádorové lieky patria najmä cyt
    Medzi protinádorové lieky patria najmä cytostatiká, hormonálne prípravky, cielené lieky a ďalšie látky s protinádorovým účinkom. Okrem klinickej aplikácie protinádorových liekov sa klinická onkológia zaoberá aj dispenzarizáciou niektorých prekanceróz a onkologických ochorení. Neoddeliteľnou súčasťou klinickej onkológie je zavádzanie nových liečebných postupov do liečebnej praxe u pacientov s onkologickým ochorením a účasť na klinickom výskume.
    ým ochorením a účasť na klinickom výskume.)
  • štrukturálna stránka systému acquis Schengen  + (Medzi právne normy primárnej povahy zaraďu
    Medzi právne normy primárnej povahy zaraďujeme Dohodu medzi vládami štátov Hospodárskej únie Beneluxu, Spolkovej republiky Nemecko a Francúzskej republiky o postupnom odstraňovaní kontrol na ich spoločných hraniciach zo dňa 14. 6. 1985, Dohovor, ktorým sa vykonáva Schengenská dohoda zo 14. 6. 1985 o postupnom odstraňovaní kontrol na spoločných hraniciach s príslušným Záverečným aktom a spoločnými vyhláseniami podpísaný 19. 6. 1990, Protokoly a dohovory o pristúpení k dohovoru z roku 1985 a o vykonaní dohovoru z roku 1990, ktoré boli uzatvorené s Talianskom (podpísané 27. 11. 1990 v Paríži), Španielskom a Portugalskom (podpísané 25. 6. 1991 v Bonne), Gréckom (podpísané 6. 11. 1992 v Madride), Rakúskom (podpísané 28. 4. 1996 v Bruseli), Dánskom, Fínskom a Švédskom (podpísané 19. 12. 1996 v Luxemburgu) s príslušným Záverečným aktom a spoločnými vyhláseniami a Protokol o začlenení schengenského systému do rámca Európskej únie. Protokol sa pripojil k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o založení Európskeho spoločenstva. Dňom vstupu protokolu do platnosti sa Schengenský systém stal záväzným pre zmluvné strany aj v oblasti aplikácie a Rada EÚ nahradila Výkonný výbor, ktorý bol konštituovaný Vykonávacím dohovorom z roku 1990. Článkom 8 sa prijal princíp záväznosti Schengenského systému pri prerokúvaní prijatia nových členských krajín do EÚ. Obsahom je povinnosť všetkých kandidátov prevziať v plnom rozsahu Aquis Schengen do svojho právneho systému. Zároveň sa Schengenský systém stal neoddeliteľnou súčasťou komunitárneho práva. Právne normy sekundárnej povahy sa členili do roku 1999 na rozhodnutia a vyhlásenia výkonného výboru a rozhodnutia ústrednej skupiny. Od 01. 05. 1999, keď bol výkonný výbor nahradený Radou EÚ, sa členia právne normy sekundárnej povahy na nariadenia Rady EÚ, smernice Rady EÚ, rozhodnutia a rámcové rozhodnutia Rady EÚ, informácie Rady EÚ.
    é rozhodnutia Rady EÚ, informácie Rady EÚ.)
  • cytokínová búrka  + (Medzi príznaky a symptómy cytokínovej búrky patrí horúčka, nevoľnosť, bolesť hlavy, vyrážka, zrýchlený tep, nízky krvný tlak a problémy s dýchaním. Pacienti môžu mať miernu reakciu, ale niekedy môže byť reakcia závažná alebo život ohrozujúca.)
  • sekundárne pramene európskeho práva  + (Medzi tieto právne akty patria podľa článk
    Medzi tieto právne akty patria podľa článku 288 ZFEÚ nariadenia, smernice, rozhodnutia, stanoviska a odporúčania. K orgánom, ktoré majú vo svojej kompetencii prijímať tieto právne akty, patria Rada alebo Rada spoločne s Európskym parlamentom a v niektorých prípadoch aj Európska komisia. Adresátmi sú spravidla členské štáty pod dohľadom Európskej komisie, ktorej v tomto asistuje niekoľko špecializovaných výborov tvorených zástupcami aparátu EÚ a členských štátov.
    zástupcami aparátu EÚ a členských štátov.)
  • pulpitis acuta coronalis  + (Medzi záchvatmi bolestí nie sú prítomné subjektívne príznaky. Zub je citlivý na chlad a nie je bolestivý na zahryznutie.)
  • práva a povinnosti utečenca  + (Medzi základné povinnosti utečenca patrí n
    Medzi základné povinnosti utečenca patrí najmä povinnosť dodržiavať zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy platné na území štátu, ktorý ho prijal, ohlásiť príslušnému policajnému útvaru zmenu mena, priezviska, štátnej príslušnosti a adresy miesta pobytu, neodkladne ohlásiť stratu alebo odcudzenie preukazu utečenca a počas pobytu v záchytnom utečeneckom tábore a v pobytovom utečeneckom tábore dodržiavať vnútorný poriadok.
    eckom tábore dodržiavať vnútorný poriadok.)
  • sociálna práca  + (Medzinárodná federácia sociálnych pracovníkov definovala v roku 1988 sociálnu prácu ako činnosť, ktorá predchádza alebo upravuje problémy jednotlivcov, skupín, komunít, vznikajúcich z konfliktov potrieb jednotlivcov a spoločenských inštitúcií.)
  • CICE  + (Medzinárodná organizácia kompozičného šach
    Medzinárodná organizácia kompozičného šachu mala pôvodnú skratku CICE podľa jej názvu vo francúzštine Commission International pour la Composition des Echecs, ale neskôr sa zaužíval anglický ekvivalent jej názvu Permanent Commission for Chess Composition, so skratkou PCCC. Táto sa následne pretransformovala na samostatnú organizáciu World Federation for Chess Composition a používa skratku WFCC.
    Chess Composition a používa skratku WFCC.)
  • adjudikácia  + (Medzinárodný orgán odvodzuje svoju právomo
    Medzinárodný orgán odvodzuje svoju právomoc k takémuto rozhodnutiu spravidla z medzinárodnej zmluvy, jeho účastníkom je aj doterajší územný suverén. Adjudikáciou bolo napr. rozhodnutie veľvyslaneckej konferencie z roku 1920 o rozdelení Těšínska medzi Československo a Poľsko.
    ní Těšínska medzi Československo a Poľsko.)
  • Medzivládny výbor pre utečencov  + (Medzivládny výbor pre utečencov zahŕňal do
    Medzivládny výbor pre utečencov zahŕňal do personálneho rozsahu svojej činnosti osoby, ktoré neopustili krajinu pôvodu (Nemecko vrátane Rakúska), ale sa museli vysťahovať z dôvodu politických názorov, náboženskej viery a rasového pôvodu. K rozšíreniu mandátu došlo rozhodnutím Výkonného výboru v auguste 1943. Mandát zahrňoval republikánov zo Španielska a bezdomovcov bývajúcich mimo územia Nemecka, ktorých životy alebo slobody boli v nebezpečenstve z dôvodov rasy, náboženstva alebo politického názoru. Vojnové a povojnové okolnosti rozšírili ochranné funkcie Výboru v júli 1946 na ochranu osôb neochotných alebo neschopných návratu do domovského štátu. Na konferencii v októbri 1946 delegáti rozhodli vybaviť chránených jednotlivcov cestovnými dokladmi za predpokladu, že osoba spadala pod mandát Výboru, preukázala de facto či de iure, že je bezdomovec. Doklady nezískali osoby, ktoré boli oprávnené dostať identifikačné dokumenty v súlade s predchádzajúcimi medzinárodnými dohovormi, resp. ak osoba mala legálny pobyt na území štátu, ktorý bol viazaný závermi konferencie.
    tu, ktorý bol viazaný závermi konferencie.)
  • Cacchiho-Ricciho syndróm  + (Menej odborne sa choroba označuje ako polycystická "hubovitá" či "špongiovitá" oblička. Názov bol odvodený od mena talianskeho urológa Roberta Cacchiho a talianskeho röntgenológa Vincenza Ricciho.)
  • pík  + (Menej často ale vecne správne sa nazýva aj'''chromatografická vlna'''a'''elučná vlna'''.)
  • Deblerov syndróm  + (Menej často je zvýšená teplota a porfyrinú
    Menej často je zvýšená teplota a porfyrinúria. Neskôr sa zisťuje hypochrómna anémia, erytroblastóza, retikulocytóza, anizocytóza, polychromázia, mikrocytóza. Sférocytóza nebýva. Prítomné je bazofilné bodkovanie erytrocytov, osmotická rezistencia je znížená. V kostnej dreni je zvýšený počet erytroblastov. Po splenektómii nastáva obyčajne dlhodobá remisia. Názov bol odvodený od mena nemeckého pediatra K. Deblera.
    ený od mena nemeckého pediatra K. Deblera.)
  • vodíková väzba  + (Menej často používaný termín – presnejší, ale dlhší.)
  • väzba vodíkovým mostíkom  + (Menej často používaný termín – presnejší, ale dlhší.)
  • jednosmerný prúd  + (Meniť sa môže len veľkosť ''jednosmerného prúdu''.)
  • Giacobinidy  + (Meno vychádza z názvu materskej kométy Giacobini-Zinner.)
  • imunoturbidimetria  + (Meria sa pritom intenzita svetla prechádzajúceho zakaleným roztokom (zákal vyvolávajú vyzrážané imunokomplexy).)
  • vulkanický popol  + (Mesto bolo zničené žeravým mrakom kyslého vulkanického popola, ktorý sa valil po svahu sopky a zboril steny domov v meste, ktoré stáli naprieč smeru pohybu tohto ťažkého mraku.)
  • metadáta  + (Metadáta opisujú vlastnosti primárnych dát
    Metadáta opisujú vlastnosti primárnych dát. Pri tvorbe korpusov to môžu byť štruktúrované informácie o korpuse (typ, rozsah korpusu a pod.), o jednotlivých textoch v korpuse (bibliografické údaje, štýl, žáner a pod.) a o jazykových prostriedkoch (morfologické kategórie a pod.).
    triedkoch (morfologické kategórie a pod.).)
  • Termín:adenoidný-cystický karcinóm  +
  • frazeodidaktika  + (Metodicky vhodne organizovanou výučbou pre
    Metodicky vhodne organizovanou výučbou predpokladá sa utvorenie tzv. frazeologickej rezervy pre rečovú kultúru v nasledujúcom vývine osobnosti žiaka. Do úvahy pritom prichádzajú dva aspekty: objektívny, čo znamená kultivovaný opis a poznávanie a subjektívny aspekt hovoriaceho, t. j. emocionálne, angažované a operatívne hodnotenie.
    nálne, angažované a operatívne hodnotenie.)
  • imunoadherencia  + (Metóda na určovanie lymfocytov dôkazom tvorby roziet erytrocytov, ktoré sa hromadia okolo týchto buniek.)
  • Abbottova metóda  + (Metóda pomenovaná podľa Gerhardta Abbotta Edvilla (1870 – 1938).)
  • miestna príslušnosť  + (Miestna príslušnosť je upravená v príslušn
    Miestna príslušnosť je upravená v príslušných procesných predpisoch. V správnom konaní Správny poriadok ustanovuje jedno všeobecné kritérium a dve špeciálne kritériá na určenie miestnej príslušnosti. Všeobecným kritériom je u fyzických osôb miesto trvalého pobytu a u právnických osôb sídlo právnickej osoby, resp. jej nižšej organizačnej zložky, ak sa konanie týka tejto zložky. Špeciálnymi kritériami sú miesto činnosti účastníka a miesto, kde sa nachádza nehnuteľnosť. Špeciálne kritériá majú prednosť pred všeobecným. V trestnom konaní konanie vykonáva súd, v ktorého obvode bol trestný čin spáchaný. Ak miesto činu nemožno zistiť alebo bol čin spáchaný v cudzine, konanie vykonáva súd, v ktorého obvode obvinený býva, pracuje alebo sa zdržiava; ak sa nedajú tieto miesta zistiť alebo sú mimo územia Slovenskej republiky, konanie vykonáva súd, v ktorého obvode čin vyšiel najavo. V civilnom konaní sa miestna príslušnosť spravuje primárne trvalým pobytom fyzickej osoby alebo sídlom právnickej osoby.
    ickej osoby alebo sídlom právnickej osoby.)
  • miesto spáchania trestného činu  + (Miesto spáchania trestného činu má značný
    Miesto spáchania trestného činu má značný význam z procesného hľadiska, pretože je primárnym kritériom pre určenie miestnej príslušnosti podľa § 17 ods. 1 Trestného poriadku, podľa ktorého konanie vykonáva súd, v ktorého obvode bol trestný čin spáchaný. V mnohých prípadoch konanie a následok nastávajú na tom istom mieste. Existujú však aj trestné činy, pri ktorých konanie nastane na jednom mieste a následok na inom mieste, pričom takéto činy nazývame dištančné delikty (k tomu porovnaj R 37/1961). (PODĽA: Burda, E. - Čentéš, J. - Kolesár, J. - Záhora, J. a kol.: Trestný zákon I. Všeobecná časť, komentár. Praha : C.H.Beck 2010).
    ná časť, komentár. Praha : C.H.Beck 2010).)
  • pracovná pohotovosť  + (Miesto, kde je zamestnanec pripravený na pracovnú pohotovosť, určuje zamestnávateľ. Môže ísť o bydlisko, pracovisko alebo aj inak určené miesto.)
  • migračná politika Slovenskej republiky  + (Migračná politika predstavuje podchytenie
    Migračná politika predstavuje podchytenie väzieb medzi trhom práce, sociálnym postavením občanov, kultúrou, vzdelaním, zahraničnou politikou štátu, humanitnými aspektmi a vnútornou bezpečnosťou. Nekontrolované migračné prúdy môžu prispieť k ohrozeniu celkovej stability a rozvoja štátu i vzťahov medzi národmi. K tomu, aby migračná politika bola plnohodnotne a cieľavedome naplňovaná, je potrebné formulovať jej princípy a tie pretransformovať do príslušných právnych predpisov, ktoré vymedzujú systém zainteresovaných inštitúcií, ich postavenie, vzájomné vzťahy a postupy.
    ich postavenie, vzájomné vzťahy a postupy.)
  • vnútroštátna migrácia  + (Migráciu rozlišujeme v rámci unitárneho štátu napríklad Slovenská republika, Česká republika alebo Maďarsko, v rámci federálneho štátu napríklad Spolková republika Nemecko či Spojené štáty americké.)
  • ascendentná infekcia  + (Mikróby tak môžu vnikať do dutiny maternice a plod ich obyčajne vdýchne alebo prehltne (napr. ''Streptococcus'' skupiny B, ''Listeria'', virus herpes simplex).)
  • kopa  + (Mimo obilia zvykla pozostávať zo 60 kusov niečoho.)
  • deštrukcia frazémy  + (Mimovoľná alebo nedomyslená deštrukcia ved
    Mimovoľná alebo nedomyslená deštrukcia vedie v lepšom prípade k aktualizácii vlastných významov príslušných slov, v horšom prípade môže vyústiť až do nezrozumiteľného výrazu, príp. do prázdneho verbalizmu. Zámerná deštrukcia cieľavedome stavia jednak na zapájaní jednotlivých zložiek do vlastných kontextov, jednak na dostatočnej signalizácii príslušnosti týchto zložiek do danej frazémy. Napr. Štrasserova báseň Dážďovka jar má takéto verše: ''Marec, leje. Sneh je na hniličku. (Kvapky prikladajú uši k zemi). Srdce, viazané v koži, (tak nepravidelne si ma preklepáva.) Napokon, jar vždy šla cez mŕtvoly''. Až posledné slovo básne (''mŕtvoly'') ukáže na jej začiatok, a tak sa odkryla deštruovaná, úplne rozložená frazeologizovaná pranostika ''Marec – poberaj sa, starec.''
    pranostika ''Marec – poberaj sa, starec.'')
  • Minimatská choroba  + (Minimatská choroba sa po prvý raz objavila v roku 1956 v japonskom meste Minamata v prefektúre Kumamoto. Príčinou bola methylortuť v odpadových vodách, ktorými chemická továrneň Chisso v rokoch 1932 – 1968 zamorila okolie.)
  • limit  + (Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky v súlade so súčasnými poznatkami vedy o vplyve fyzikálnych, chemických a biologických faktorov na verejné zdravie ustanovuje limity a hodnoty prípustnej záťaže týmito faktormi na verejné zdravie.)
  • povolenie na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia  + (Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej repu
    Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vydáva povolenie na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby, špecializovanej nemocnice, zariadenia biomedicínskeho výskumu, tkanivového zariadenia, biobanky, referenčného laboratória. Samosprávny kraj vydáva povolenie na prevádzkovanie ambulancie okrem ambulancie záchrannej zdravotnej služby, zariadenia na poskytovanie jednodňovej zdravotnej starostlivosti, stacionára, polikliniky, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, zariadenia spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, všeobecnej nemocnice, liečebne, hospicu, domu ošetrovateľskej starostlivosti a mobilného hospicu.
    eľskej starostlivosti a mobilného hospicu.)
  • Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky  + (Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej repu
    Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vydáva štandardné diagnostické postupy a štandardné terapeutické postupy, riadi celoštátne programy zamerané na ochranu, zachovanie a navrátenie zdravia, koordinuje výskumnú činnosť v zdravotníctve, riadi ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, vydáva povolenia a iné rozhodnutia.
    íkov, vydáva povolenia a iné rozhodnutia.)
  • prsník  + (Mliečna žľaza je najväčšia kožná žľaza. Pr
    Mliečna žľaza je najväčšia kožná žľaza. Pri obidvoch pohlaviach sa zakladá embryonálne epitelové zhrubnutie, ktoré prebieha v čiare od axily do ingvínového ohybu ako tzv. mliečna lišta. V nej sa tvoria skupinky apokrinných žliaz, z kt. sa na určitých miestach vyvinú mliečne žľazy.
    na určitých miestach vyvinú mliečne žľazy.)
  • zdravie¹  + (Mnohorozmerný pojem, ktorého všeobecne prijateľná, operatívne použiteľná definícia dosiaľ podaná nebola.)
  • podoba frazémy  + (Mnohé (zmeravené) frazémy sa vyskytujú iba
    Mnohé (zmeravené) frazémy sa vyskytujú iba v jedinej podobe, väčšina frazém máva však viacej podôb, a to v dôsledku existencie rozličných variantov tej istej frazémy (napr. porekadlo ''My o vlku a vlk za humny'' máva popri uvedenej podobe aj tieto ďalšie morfologické varianty: ''My o vlku a vlk za humnami. My o vlkovi a vlk za humny. My o vlkovi a vlk za humnami''. Menný výraz ''pečený varený'' máva aj pozičný variant s podobou ''varený pečený'' atď.) alebo v dôsledku existencie paradigmatických foriem frazémy (napr. ''sedieť ako na ihlách, sedím, sedíš ako na ihlách''). Všetko toto sú ustálené podoby frazémy. Ich špecifickým prípadom je existencia rozšírenej a skrátenej podoby frazémy – sú to podoby, ktoré sa vydeľujú najmä pri fakultatívnych zložkách frazémy. Popri všetkých typoch uvedených ustálených podôb frazémy existujú aj aktualizované podoby, ktoré sú výsledkom [[Term: aktualizačný zásah|aktualizačných zásahov]] do stvárnenia a zároveň aj do významu frazémy.
    tvárnenia a zároveň aj do významu frazémy.)
  • designát frazémy  + (Mnohé frazémy sú kategoriálne ambivalentné, a tak aj ich designát býva pomerne neurčitý, situáciu s jeho určovaním ešte viacej komplikuje takmer obligátna prítomnosť konotačných zložiek vo význame frazémy.)
  • mikropapilárny karcinóm  + (Mnohé nádory majú kombinovaný mikropapilárny a kribriformný obraz.)
  • historický prototyp frazémy  + (Mnohé súčasné frazémy nie sú doložené zo s
    Mnohé súčasné frazémy nie sú doložené zo staršieho obdobia ako frazémy, ale ako voľné slovné spojenia, teda historické (nazývané aj genetické) prototypy súčasných frazém. Významy jednotlivých komponentov sú priame. Napr. ''dať na pranier niekoho, mať na rováši u niekoho niečo.''
    niekoho, mať na rováši u niekoho niečo.'')
  • tumor stromatis  + (Mnohé z nich produkujú pohlavné hormóny. Patria sem granulózovo-tékovobukové nádory, nádory z buniek hílu, nádory z lipidoidných buniek, arrhenoblastoma a gynandroblastoma.)
  • hromadný bod množiny R  + (Množina $N$ nemá hromadný bod patriaci medzi reálne čísla.)
  • dolná limita  + (Množinu všetkých hromadných hodnôt postupnosti $\displaystyle{\{ a_n \}_{n=1}^{\infty} }$ označujeme symbolom $E.$)
  • horná limita  + (Množinu všetkých hromadných hodnôt postupnosti $\displaystyle{\{ a_n \}_{n=1}^{\infty} }$ označujeme symbolom $E.$)
  • sperma  + (Množné číslo''spermy'', používa sa zriedkavejšie, keďže ide o tekutinu.)
  • WWAN  + (Mobilné telekomunikačné siete 2G/NMT, 3G/GSM, 4G/LTE, 5G sú príkladmi WWAN. Dosah WWAN je do niekoľkých desiatok km.)
  • moc  + (Moc je schopnosť dosiahnuť akýkoľvek požad
    Moc je schopnosť dosiahnuť akýkoľvek požadovaný výsledok, a to za všetkých okolností, napr. aj navzdory opozícii. Moc je neoddiskutovateľnou skutočnosťou, možno jej porozumieť ako takej, zriedkakedy existuje bez toho, že by bola vykonávaná. Príklady moci: moc charizmatickej osobnosti, ekonomická moc, politická moc, osobná moc atď.
    omická moc, politická moc, osobná moc atď.)