domová sloboda

Z STD
Verzia z 17:23, 3. november 2023, ktorú vytvoril JanaLevická (diskusia | príspevky)$7

(rozdiel) ← Staršia verzia | Approved revision (rozdiel) | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: právo, trestné právo
Definícia: ústavou zaručené právo na ochranu pred neoprávneným vniknutím do domu, bytu alebo do iného priestoru slúžiaceho na bývanie alebo do priestoru k nim patriacemu, prípadne pred neoprávneným zotrvaním v nich
Zdroj: Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.

Kontext: Vniknutie do neobývaného bytu, napr. v dôsledku opráv, alebo do prázdnej novostavby nezasahuje do domovej slobody nikoho a nezakladá trestný čin porušovania domovej slobody podľa § 194 Trestného zákona.
Zdroj kontextu: Burda, E. – Čentéš, J. – Kolesár, J. – Záhora, J. a kol.: Trestný zákon II. Osobitná časť, komentár. Praha: C. H. Beck 2011.
Príbuzné termíny: dom, obydlie, domová prehliadka
Poznámka: Za neoprávnené vniknutie do obydlia iného treba považovať každé nežiaduce, bez súhlasu alebo proti vôli oprávneného užívateľa uskutočnené vojdenie do obydlia, ktorým sa zasahuje do domovej slobody (R 11/1997).

O neoprávnené zotrvanie ide v prípade, ak sa páchateľ dostane do obydlia iného oprávnene, ale potom sa vzoprie vôli oprávneného užívateľa a bez oprávnenia sa odmieta vzdialiť. Vôľa oprávneného užívateľa môže byť prejavená výslovne alebo konkludentne (R 11/1997). (Burda, E. – Čentéš, J. – Kolesár, J. – Záhora, J. a kol.: Trestný zákon II. Osobitná časť, komentár. Praha: C. H. Beck 2011)