zadržanie podozrivej osoby

Z STD
Verzia z 14:53, 6. november 2024, ktorú vytvoril JanaLevická (diskusia | príspevky)$7

(rozdiel) ← Staršia verzia | Approved revision (rozdiel) | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Legislatívny termín [?]

Oblasť: právo, trestné právo
Definícia: zaisťovací trestnoprocesný inštitút osôb, ktorý spočíva v tom, že osobu podozrivú zo spáchania trestného činu, ak je niektorý dôvod na väzbu alebo ide o postup podľa § 204 ods. 1 Trestného poriadku, môže policajt s predchádzajúcim súhlasom prokurátora zadržať, aj keď proti nej nebolo doteraz vznesené obvinenie
Zdroj: PODĽA:

Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007; § 85 ods. 1 zákona č. 301/2005 Z. z. (Trestný poriadok).


Kontext: Zadržanie podozrivého je v zmysle § 199 ods. 1 Trestného poriadku zaisťovacím úkonom, a preto okamihom zadržania sa začína trestné stíhanie vo veci.
Zdroj kontextu: Čentéš, J. a kol.: Trestné právo procesné. Všeobecná časť. II. vydanie. Šamorín: Heuréka 2022.
Synonymum: zadržanie podozrivého
Príbuzné termíny: trestné konanie, trestné stíhanie, začatie trestného stíhania, zadržanie, zadržanie obvineného, podozrivý, obmedzenie osobnej slobody podozrivej osoby, policajt, orgány činné v trestnom konaní, prokurátor
Poznámka: Bez takého súhlasu môže policajt zadržanie vykonať, len ak vec nepripúšťa odklad a súhlas vopred nemožno dosiahnuť, najmä ak bola osoba pristihnutá pri trestnom čine alebo zastihnutá na úteku. Policajt postupuje tak, aby prokurátor mohol do 48 hodín zadržanú osobu odovzdať súdu, ak trvajú dôvody väzby, inak musí byť zadržaná osoba prepustená na slobodu.