listina¹

Z STD
Verzia z 14:34, 29. júl 2024, ktorú vytvoril JanaLevická (diskusia | príspevky)$7

(rozdiel) ← Staršia verzia | Approved revision (rozdiel) | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: právo, trestné právo, občianske právo, správe právo, polícia, oddelenie kriminálneho vyšetrovania
Definícia: dôkazný prostriedok obsahujúci určitú dokazovanú skutočnosť
Zdroj: PODĽA: Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.

Kontext: Listinnými dôkazmi sú listiny, ktoré svojím obsahom dokazujú alebo vyvracajú skutočnosť vzťahujúcu sa na objasňovaný skutok, na obvineného alebo iné osoby, ktoré majú k veci vzťah.
Zdroj kontextu: § 153 ods. 1 zákona č. 300/2005 Z. z. (Trestný zákon).
Synonymum: listinný dôkaz
Príbuzné termíny: dôkaz, dokazovanie, falošná listina, pozmenená listina, pravosť listiny, listina², podanie¹
Poznámka: Za dôkaz v trestnom konaní môže slúžiť všetko, čo môže prispieť na náležité objasnenie veci a čo sa získalo z dôkazných prostriedkov podľa Trestného poriadku alebo podľa osobitného zákona. Dôkaznými prostriedkami sú najmä výsluch obvineného, svedkov, znalcov, posudky a odborné vyjadrenia, previerka výpovede na mieste, rekognícia, rekonštrukcia, vyšetrovací pokus, obhliadka, veci a listiny dôležité pre trestné konanie, oznámenie, informácie získané použitím informačno-technických prostriedkov alebo prostriedkov operatívno-pátracej činnosti (§ 119 ods. 3 zákona č. 301/2005 Z. z. Trestného poriadku).

Dôkazným prostriedkom v civilnom konaní je najmä výsluch strany, výsluch svedka, listina, odborné vyjadrenie, znalecké dokazovanie a obhliadka. Ak nie je spôsob vykonania dôkazu predpísaný, určí ho súd (§ 187 ods. 2 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku). V správnom konaní sú dôkazmi najmä výsluch svedkov, znalecké posudky, listiny a ohliadka (§ 34 ods. 2 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní - správneho poriadku)