Termín:Ebsteinov syndróm: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(Vytvorená stránka „{{Term |Name=Ebsteinov syndróm |Definition=je to zriedkavá vrodená anomália pravého srdca s fakultatívnou cyanózou; tvorí menej ako 1 % vrodených srdcových ch…“)
 
Riadok 7: Riadok 7:
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Context=Ide o abnormálny úpon jedného alebo viacerých cípov trojcípej chlopne. Septový a zadný cíp trojcípej chlopne (obyčajne deformované a zrastené) sa neupínajú na annulus fibrosus, ale priamo na endokard pravej komory. Predný cíp býva normálny. Anatomicky a funkčne insuficientná trojcípa chlopňa premiestená do pravej komory rozdeľuje komoru na 2 časti, aktívnu ale malú distálnu oblasť pod chlopňou (pulmonálny výtokový trakt s funkčnou stenózou a. pulmonalis) a druhú, väčšiu, tenkostennú proximálnu oblasť nad chlopňou. Supravalvulárna časť komory tvorí s pravou predsieňou funkčný celok (atrializácia). Súčasne býva prítomný foramen ovale apertus (75 %) alebo defekt predsieňového septa (5 %). Cez nedovieravú trojcípu chlopňu sa krv kyvadlovo presúva medzi pravou predsieňou a komorou a v závislosti od tlakového gradientu vzniká pravoľavý skrat podmieňujúci cyanózu z prímesi deoxygenovanej krvi.
+
|Context=Ide o abnormálny úpon jedného alebo viacerých cípov trojcípej chlopne. Septový a zadný cíp trojcípej chlopne (obyčajne deformované a zrastené) sa neupínajú na annulus fibrosus, ale priamo na endokard pravej komory. Predný cíp býva normálny. Anatomicky a funkčne insuficientná trojcípa chlopňa premiestená do pravej komory rozdeľuje komoru na 2 časti, aktívnu, ale malú distálnu oblasť pod chlopňou (pulmonálny výtokový trakt s funkčnou stenózou a. pulmonalis) a druhú, väčšiu, tenkostennú proximálnu oblasť nad chlopňou. Supravalvulárna časť komory tvorí s pravou predsieňou funkčný celok (atrializácia). Súčasne býva prítomný foramen ovale apertus (75 %) alebo defekt predsieňového septa (5 %). Cez nedovieravú trojcípu chlopňu sa krv kyvadlovo presúva medzi pravou predsieňou a komorou a v závislosti od tlakového gradientu vzniká pravoľavý skrat podmieňujúci cyanózu z prímesi deoxygenovanej krvi.
 
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
}}
 
}}
 
[[Category:Medicína]]
 
[[Category:Medicína]]

Verzia zo dňa a času 19:15, 6. apríl 2020

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: lekárska diagnóza
Definícia: je to zriedkavá vrodená anomália pravého srdca s fakultatívnou cyanózou; tvorí menej ako 1 % vrodených srdcových chýb
Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Kontext: Ide o abnormálny úpon jedného alebo viacerých cípov trojcípej chlopne. Septový a zadný cíp trojcípej chlopne (obyčajne deformované a zrastené) sa neupínajú na annulus fibrosus, ale priamo na endokard pravej komory. Predný cíp býva normálny. Anatomicky a funkčne insuficientná trojcípa chlopňa premiestená do pravej komory rozdeľuje komoru na 2 časti, aktívnu, ale malú distálnu oblasť pod chlopňou (pulmonálny výtokový trakt s funkčnou stenózou a. pulmonalis) a druhú, väčšiu, tenkostennú proximálnu oblasť nad chlopňou. Supravalvulárna časť komory tvorí s pravou predsieňou funkčný celok (atrializácia). Súčasne býva prítomný foramen ovale apertus (75 %) alebo defekt predsieňového septa (5 %). Cez nedovieravú trojcípu chlopňu sa krv kyvadlovo presúva medzi pravou predsieňou a komorou a v závislosti od tlakového gradientu vzniká pravoľavý skrat podmieňujúci cyanózu z prímesi deoxygenovanej krvi.
Zdroj kontextu: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
Synonymum: Ebsteinova choroba, Ebsteinova anomália, Ebsteinova malformácia
Príbuzné termíny: syndróm