Termín:cudzí činiteľ: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 6: Riadok 6:
 
|Bibliography=Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.
 
|Bibliography=Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.
 
|Acceptability=Legislatívny
 
|Acceptability=Legislatívny
|Context=Z konkrétnych takýchto subjektov by mohlo ísť o bývalých štátnych predstaviteľov so súčasným, hoci neformálnym, ale faktickým silným politickým vplyvom, mimoriadne významné a prosperujúce podnikateľské subjekty alebo osoby požívajúce značnej spoločenskej vážnosti pre svoju angažovanosť a výsledky v oblasti napr. vedy, mierového hnutia, humanitárnych aktivít, ochrany životného prostredia a iných aktivít majúci až globálny dosah.
+
|Context=Občan Slovenskej republiky, ktorý v spojení s cudzou mocou alebo s cudzím činiteľom spácha trestný čin úkladov proti Slovenskej republike, teroru, záškodníctva alebo sabotáže, potrestá sa odňatím slobody na pätnásť rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie.
|Context source=Čentéš, J. a kol.: Trestný zákon – Veľký komentár. Bratislava: Eurokódex 2013.
+
|Context source=§ 311 zákona č. 300/2005 Z. z. (Trestný zákon)
|URL=http://www.minv.sk/swift_data/source/mvsr/dokumenty/pravne_normy/trestny_zakon.doc
+
|Comment=Mohlo by ísť o bývalých štátnych predstaviteľov so súčasným, hoci neformálnym, ale faktickým silným politickým vplyvom, mimoriadne významné a prosperujúce podnikateľské subjekty alebo osoby požívajúce značnej spoločenskej vážnosti pre svoju angažovanosť a výsledky v oblasti napr. vedy, mierového hnutia, humanitárnych aktivít, ochrany životného prostredia a iných aktivít majúci až globálny dosah.
 +
(PODĽA: Čentéš, J. a kol.: Trestný zákon – Veľký komentár. Bratislava: Eurokódex 2013).
 
}}
 
}}
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]

Verzia zo dňa a času 11:21, 15. august 2024

Legislatívny termín [?]

Oblasť: právo, trestné právo
Definícia: fyzická alebo právnická osoba, ktorá síce nie je orgánom alebo zástupcom cudzieho štátu, ale vzhľadom na svoje politické, hospodárske alebo spoločenské postavenie má významný vplyv vo svojom štáte alebo v medzinárodných vzťahoch
Zdroj: Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.

Kontext: Občan Slovenskej republiky, ktorý v spojení s cudzou mocou alebo s cudzím činiteľom spácha trestný čin úkladov proti Slovenskej republike, teroru, záškodníctva alebo sabotáže, potrestá sa odňatím slobody na pätnásť rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie.
Zdroj kontextu: § 311 zákona č. 300/2005 Z. z. (Trestný zákon)
Príbuzné termíny: cudzia organizácia, cudzia moc
Poznámka: Mohlo by ísť o bývalých štátnych predstaviteľov so súčasným, hoci neformálnym, ale faktickým silným politickým vplyvom, mimoriadne významné a prosperujúce podnikateľské subjekty alebo osoby požívajúce značnej spoločenskej vážnosti pre svoju angažovanosť a výsledky v oblasti napr. vedy, mierového hnutia, humanitárnych aktivít, ochrany životného prostredia a iných aktivít majúci až globálny dosah.

(PODĽA: Čentéš, J. a kol.: Trestný zákon – Veľký komentár. Bratislava: Eurokódex 2013).