bradatica

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: história
Definícia: bojová sekera so širokým ostrím, ploským telom a s vykrojeným masívnym krčkom, na ktorom bol okrúhly otvor pre porisko, pričom v jeho okolí boli charakteristické ostne, ktoré spevňovali nasadenie a zlepšovali šance na výdrž zbrane v boji
Zdroj: Chropovský, B.: Slovensko na úsvite dejín. Bratislava: SPN 1970.

Kontext: Výzbroj pešieho bojovníka po polovici 9. stor. tvoril štít, či už štvorhranný, alebo okrúhly, kopija, meč (ten sa však nachádzal väčšmi vo výzbroji jazdca), alebo sekera – väčšinou bradatica. Výzbroj a výstroj jazdca po polovici 9. storočia tvoril poväčšine okrúhly štít, dvojostrý meč, dýka alebo bojovnícky nôž, strmene so širokými masívnymi stúpadlami a ostrohy.
Zdroj kontextu: Historická revue, č. 4, roč. 13, 2002.
Príbuzné termíny: sekera, klčovnica, širočina, fokoš, obuch
Poznámka: Sekera bola u Slovanov ctená ako posvätný predmet, ktorý okrem hmotného využitia mal aj veľkú duchovnú moc. Slovania verili, že pochádza od Perúna. Sekera odháňala zlých duchov a chránila pred nimi, chorým a rodiacim ženám sa dávala pod lôžko, aby porodili syna. Ak sa položila na pole, chránila úrodu pred krúpami. Ešte v druhej polovici 20. storočia sa vykonával na slovenských salašoch obrad vyháňania stád cez skrížené valašky, čo malo ovciam zabezpečiť ochranu a zdravie.