alergická reakcia

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: lekárska veda, imunológia, alergia
Definícia: I. typ hypersenzitívnej reakcie sprostredkovaný IgE protilátkami – hypersenzitívna reakcia skorého typu
Zdroj: Neuschlová, M. – Nováková, E. – Kompaníková, J.: Abeceda imunológie – terminologický slovník. Martin: Univerzita Komenského v Bratislave Jesseniova lekárska fakulta v Martine 2016.

Kontext: Po prvom kontakte predisponovaného jedinca s alergénom dochádza k tvorbe špecifických protilátok IgE, ktoré sa svojím Fc-fragmentom naviažu na mastocyty a bazofily. Po opakovanej expozícii tomu istému alergénu dochádza k jeho väzbe so špecifickými nadviazanými IgE protilátkami a k degranulácii mastocytov a bazofilov. Uvoľní sa veľké množstvo vazoaktívnych látok do extracelulárneho priestoru (hlavne histamínu). Výsledkom je kontrakcia hladkej svaloviny, kontrakcia bronchov, vazodilatácia, prienik tekutiny do extravaskulárneho priestoru. Alergická reakcia môže prebiehať lokálne (astma, alergická dermatitída) alebo systémovo (anafylaktický šok).
Zdroj kontextu: Neuschlová, M. – Nováková, E. – Kompaníková, J.: Abeceda imunológie – terminologický slovník. Martin: Univerzita Komenského v Bratislave Jesseniova lekárska fakulta v Martine 2016.
Príbuzné termíny: alergén, anafylaxia, bradykinín, histamín, hypersenzitivita
Cudzojazyčný ekvivalent: en: allergic reaction, cs: alergická reakce
Poznámka: V prvej fáze alergickej reakcie sa okamžite uvoľnia vopred vytvorené a v granulách uskladnené primárne mediátory (histamín, heparín, chondroitínsulfát a rôzne proteázy). Proces pokračuje tvorbou sekundárnych mediátorov, ktoré vznikajú ako metabolity kyseliny arachidonovej v druhej fáze alergickej reakcie (prostaglandíny, leukotriény, tromboxány). Pôsobením mediátorov dochádza k rozvoju alergického zápalu s charakteristickými klinickými príznakmi.