SARS CoV2

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: biológia, mikroorganizmus
Definícia: názov vírusu, ktorý podľa klinických prejavov a podľa orgánov, ktoré sú infekciou najviac zasiahnuté, spôsobuje tri základné formy choroby: zápal nosohltanu, infekciu dolných dýchacích ciest a pľúc, infekciu vyvolávajúcu multiorgánové postihnutie
Zdroj: PODĽA: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/velky-manual-expertu-z-bulovky-jak-jsme-daleko-s-poznanim-koronaviru.A200507_123603_ln-zdravi_ele.

Synonymum: koronavírus 2 spôsobujúci ťažký akútny respiračný syndróm, SARS-CoV-2
Príbuzné termíny: koronavírusy, COVID-19
Cudzojazyčný ekvivalent: en: SARS-CoV-2, fr: SARS-CoV-2
Poznámka: Popísané tri formy choroby je možné chápať aj ako tri fázy alebo štádiá ochorenia. Bežne sa stáva, že pacient niekoľko dní prechádza obdobím nešpecifických respiračných príznakov, ktoré zodpovedajú bežnej viróze a až neskôr sa rozvinie zápal pľúc. Takisto je možné pozorovať, že u niektorých pacientov s koronavírusovým zápalom pľúc sa náhle začne celkový stav zhoršovať a ochorenie prejde do kritického štádia.

Z názvu vírusu vyplýva, že ide o koronavírus (CoV) geneticky veľmi podobný tomu, ktorý pred 20 rokmi vyvolal epidémiu SARS. Je druhý v poradí, preto sa nachádza v názve číslica 2. Bezprostredne po vzniku epidémie bol tento vírus označovaný skratkou nCoV (novel coronavirus). Patogenéza SARS CoV2 bola vďaka analógiám z epidémie SARS popísaná pomerne presne. Vírus je po vniknutí do ľudského organizmu aktivovaný serínovou proteázou TMPRSS2 a súčasne sa viaže na receptory enzýmu ACE2, ktoré sú prítomné na povrchu buniek v rôznych orgánoch: v dýchacích cestách, pľúcach, obličkách, tenkom čreve a ďalších. Tieto enzýmy riadia v tkanivách úroveň lokálneho prekrvenia podľa miestnych podmienok. Prostredníctvom ACE2 vírus vstupuje do bunky, preprogramuje jej metabolizmus a začne sa v nej množiť. Vírus SARS CoV2 sa správa atypicky aj v tom ohľade, že vyvoláva rôzne klinické formy, ktoré sa navzájom odlišujú nielen závažnosťou, ale aj epidemiologickými charakteristikami.

Patrí medzi betakoronavírusy, kam sa zaraďujú aj koronavírusy SARS-CoV a MERS-CoV, ale vykazuje od nich genetickú odlišnosť. Spočiatku bol tento druh koronavírusu nazývaný „novým koronavírusom 2019n-CoV“, neskôr sa jeho názov zmenil, avšak v nadväznosti na následný výskum a získané poznatky sa premenoval na SARS CoV2.