zásielka

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: obchod, distribúcia, právo, trestné právo, občianske právo, obchodné právo, správne právo
Definícia: náklad alebo vec, s ktorými manipuluje dopravca alebo iná právnická osoba, ktorej povinnosťou je doručiť tento náklad alebo vec na konkrétne miesto, prípadne aj vydať ju konkrétnej osobe
Zdroj: PODĽA: Viestová, K. a kol.: Lexikón obchodu 2. Predajňa, obchodný podnik. Bratislava: Vydavateľstvo Ekonóm 2006.

PODĽA: zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník PODĽA: zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník


Kontext: Zmluvou o preprave nákladu vzniká odosielateľovi právo, aby mu dopravca za prepravné zásielku prepravil do určeného miesta a vydal ju určenému príjemcovi.

(§ 765 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník) Zmluvou o preprave veci sa dopravca zaväzuje odosielateľovi, že prepraví vec (zásielku) z určitého miesta (miesto odoslania) do určitého iného miesta (miesto určenia), a odosielateľ sa zaväzuje zaplatiť mu odplatu (prepravné). (§ 610 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník)

Zdroj kontextu: § 765 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

§ 610 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník

Príbuzné termíny: zásielkový tovar, zásielka², dodávka², priame dodávky, nepriame dodávky, listová zásielka, otvorenie zásielky, dôkaz, dokazovanie
Cudzojazyčný ekvivalent: cs: zásilka
Poznámka: 1. Pojem "zásielka" je všeobecne používaný pojem, ktorý používajú jednak občianskoprávne predpisy, ako aj obchodnoprávne predpisy ako hmotnoprávne odvetvia na označovanie vzťahov vznikajúcich pri doručovaní medzi odosielateľom a prepravnou spoločnosťou (poštovým dopravcom), prípadne aj vo vzťahu k príjemcovi zásielky, pričom tieto predpisy riešia najmä ich vzájomné práva a povinnosti (odplata za doručovanie, čas doručovania, zodpovednosť za škodu a pod.).

2. Zároveň sa však pojem "zásielka" používa aj v procesnoprávnych odvetviach (trestné, civilné i správne konanie), kde tieto upravujú najmä podmienky doručenia zásielky príjemcovi, fikciu doručenia, zodpovednosť za jej neprevzatie a pod. V týchto prípadoch sa pojem zásielka vzťahuje najmä na úradné zásielky smerujúce od štátnych orgánov subjektom a stranám konania. Tieto zásielky môžu byť doručované aj svojpomocne úradnými osobami alebo Policajným zborom. 3. V kontexte trestnoprocesných predpisov zásielka označuje aj veci a predmety doručované poštovými a inými prepravcami, ak tieto predmety alebo veci môžu byť vecou dôležitou pre trestné konanie. V takomto prípade musí v prvom rade zásielka spĺňať podmienku, že je odovzdaná na prepravu právnickej osobe, ktorá je povinná ju doručiť na základe zmluvného vzťahu s odosielateľom. Za "zásielku" nemožno považovať aj uzavretú písomnosť, ktorá je doručovaná svojpomocne prostredníctvom súkromných osôb. Takáto zásielka môže byť zaistená, prípadne aj otvorená orgánmi činnými v trestnom konaní a súdom a následne predstavuje dôkaz v trestnom konaní.