apelačný princíp

Z STD
Verzia z 22:30, 10. november 2024, ktorú vytvoril Radovan Blazek (diskusia | príspevky)$7

(rozdiel) ← Staršia verzia | Approved revision (rozdiel) | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: právo, správne právo, trestné právo, občianske právo
Definícia: spôsob rozhodovania odvolacieho orgánu, ktorý umožňuje orgánu, ktorý rozhoduje o odvolaní, napraviť prvostupňové rozhodnutie tak, že sám môže rozhodnúť vo veci samej
Zdroj: Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.

Kontext: Pri uplatňovaní apelačného princípu, ak zistí orgán rozhodujúci o opravnom prostriedku chyby napadnutého rozhodnutia, sám ich napraví tak, že po zrušení rozhodnutia rozhodne sám vo veci. Trestný poriadok v niektorých prípadoch vylučuje možnosť postupovať pri odvolaní apelačným princípom (pozri § 322 ods. 4 TP).
Zdroj kontextu: Čentéš, J. a kol.: Trestné právo procesné. Osobitná časť. II. vydanie. Šamorín: Heuréka 2022.
Synonymum: apelácia, apelačný systém
Príbuzné termíny: kasačný princíp, opravný prostriedok, odvolanie, odvolací súd, revízny princíp
Poznámka: Odvolací orgán môže napadnuté rozhodnutie podľa výsledkov konania potvrdiť, zmeniť alebo ho zrušiť. K typickým znakom apelácie patrí možnosť meniť skutkový stav zistený súdom prvého stupňa na základe vlastného dokazovania v prieskumnom konaní.

Opakom je kasácia (odvolací súd sa meritom veci sám nezaoberá, teda rozhodnutie nezmení ale ho zruší a vec vráti prvostupňovému súdu). Právny poriadok Slovenskej republiky je vo všeobecnosti postavený na apelačnom princípe modifikovanom kasačným princípom, kedy odvolací súd môže rozhodnutie zrušiť a vrátiť vec na nové prejednanie (kasácia) za splnenia zákonom taxatívne stanovených podmienok alebo môže rozhodnúť vo veci sám (apelácia).