právna domnienka

Z STD
Verzia z 22:02, 18. september 2023, ktorú vytvoril Radovan Blazek (diskusia | príspevky)$7

(rozdiel) ← Staršia verzia | Approved revision (rozdiel) | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: právo, občianske právo
Definícia: zákonom ustanovené pravidlo, ktoré ukladá súdu vziať za preukázané to, čo nie je bezpečne preukázané, ale čo mu taká domnienka ukladá vyvodiť z určitých zistených skutočností
Zdroj: Ficová S. – Števček M.: Občianske súdne konanie. Praha: C. H. Beck 2010.

Kontext: Znamená to, že pokiaľ pred uzavretím zmluvy poskytne jedna strana niečo, čo má byť predmetom jej budúceho záväzku zo zmluvy, je stanovená vyvrátiteľná právna domnienka, že v pochybnostiach sa plnenie poskytnuté medzi účastníkmi pred uzatvorením zmluvy, z ktorej má záväzok na plnenie ešte len vzniknúť, považuje za preddavok, t. j. za splátku na dohodnuté budúce plnenie.
Zdroj kontextu: https://obcan.justice.sk/content/public/item/c1cc77bb-728b-4d97-9a46-976f6fe4f0b1.
Príbuzné termíny: domnienka, fikcia, právna fikcia
Cudzojazyčný ekvivalent: cs: právní domněnka, uk: презумпція, ru: презумпция
Poznámka: Domnienky je možné rozdeliť na domnienky skutkové (praesumptiones hominis seu facti) a domnienky právne (praesumptiones). Ďalej sa rozlišuje, či ide o domnienky vyvrátiteľné (platia dovtedy, kým nie je preukázaný opak), nevyvrátiteľné (nemožno ich vyvrátiť, vyvrátiť je možné len predpoklady, za ktorých mali vzniknúť) a skutočnosti stanovené v zákone fikciou, ktorá finguje určitú predstavu (hoci je inak známe, že neexistuje).