Termín:SARS CoV2: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 5: Riadok 5:
 
|Related terms=koronavírusy, COVID-19
 
|Related terms=koronavírusy, COVID-19
 
|Synonyms=SARS-Co-V-2, koronavírus 2 spôsobujúci ťažký akútny respiračný syndróm
 
|Synonyms=SARS-Co-V-2, koronavírus 2 spôsobujúci ťažký akútny respiračný syndróm
|Bibliography=PODĽA: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/velky-manual-expertu-z-bulovky-jak-jsme-daleko-s-poznanim-koronaviru.A200507_123603_ln-zdravi_ele?
+
|Bibliography=PODĽA: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/velky-manual-expertu-z-bulovky-jak-jsme-daleko-s-poznanim-koronaviru.A200507_123603_ln-zdravi_ele.
 
|Translations={{Translation
 
|Translations={{Translation
 
|Language=en
 
|Language=en

Verzia zo dňa a času 21:43, 9. december 2020

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: biológia, mikroorganizmus
Definícia: názov vírusu, ktorý podľa klinických prejavov a podľa orgánov, ktoré sú infekciou najviac zasiahnuté, spôsobuje tri základné formy choroby: zápal nosohltanu, infekciu dolných dýchacích ciest a pľúc, infekciu vyvolávajúcu multiorgánové postihnutie
Zdroj: PODĽA: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/velky-manual-expertu-z-bulovky-jak-jsme-daleko-s-poznanim-koronaviru.A200507_123603_ln-zdravi_ele.

Synonymum: SARS-Co-V-2, koronavírus 2 spôsobujúci ťažký akútny respiračný syndróm
Príbuzné termíny: koronavírusy, COVID-19
Cudzojazyčný ekvivalent: en: SARS-CoV-2, fr: SARS-CoV-2
Poznámka: Popísané tri formy choroby je možné chápať aj ako tri fázy alebo štádiá ochorenia. Bežne sa stáva, že pacient niekoľko dní prechádza obdobím nešpecifických respiračných príznakov, ktoré odpovedajú bežnej viróze a až neskôr sa rozvie zápal pľúc. Takisto je možné pozorovať, že u niektorých pacientov s koronavirovým zápalom pľúc sa náhle začne celkový stav zhoršovať a ochorenie prejde do kritického štádia.

Z názvu vírusu vyplýva, že ide o koronavírus (CoV) geneticky veľmi podobný tomu, ktorý pred 20 rokmi vyvolal epidémiu SARS. Je druhý v poradí, preto sa nachádza v názve číslica 2. Bezprostredne po vzniku epidémie bol tento vírus označovaný skratkou nCoV (novel coronavirus). Patogenéza SARS CoV2 bola vďaka analógiám z epidémie SARS popísaná pomerne presne. Vírus je po vniknutí do ľudského organizmu aktivovaný serinovou proteázou TMPRSS2 a súčasne sa viaže na enzýmy ACE2, ktoré sú prítomné na povrchu buniek v rôznych orgánoch: v dýchacích cestách, pľúcach, obličkách, tenkom čreve a ďalších. Tieto enzýmy riadia v tkanivách úroveň lokálneho prekrvenia podľa miestnych podmienok. Prostredníctvom ACE2 vírus vstupuje do bunky, preprogramuje jej metabolizmus a začne sa v nej množiť. Vírus SARS CoV2 sa správa atypicky aj v tom ohľade, že vyvoláva rôzne klinické formy, ktoré sa navzájom odlišujú nielen závažnosťou, ale aj epidemiologickými charakteristikami.

Patrí medzi betakoronavírusy, kam sa zaraďujú aj koronavírusy SARS-CoV a MERS-CoV, ale vykazuje od nich genetickú odlišnosť. Spočiatku bol tento druh koronavírusu nazývaný „novým koronavírusom 2019n-CoV“, neskôr sa jeho názov zmenil, avšak v nadväznosti na následný výskum a získané poznatky sa premenoval na SARS CoV2.