Termín:abortus: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 6: Riadok 6:
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Context=Ak odumrie vajíčko v skoršom období gravidity a zostane v maternici, hovorí sa o zadržaní mŕtveho plodu v maternici (zamlčaný potrat, missed abortion); embryo sa obyčajne vstrebe. Predčaný pôrod je vybavenie plodu od 28. do 38. týždňa. Abortus môže byť ''samovoľný'' (spontánny) alebo ''umelý'' ([[Termín:interrupcia|interrupcia]]) vrátane kriminálneho. Príčinou samovoľného abortu môže byť porucha zárodku alebo plodu neschopného života (závažná chromozómová aberácia alebo rané poškodenie, alebo príčina je v organizme matky (gynekologické choroby alebo chyby, celkové choroby a infekcie, napr. toxoplazmóza, hormónové poruchy, antifosfolipidový syndróm a iné). Dôležitá je prevencia spočívajúca v prekoncepčnej starostlivosti a th., príp. chorôb matky (t. j. pred počatím, najlepšie v rámci plánovaného rodičovstva). Pri nedostatočnosti krčka maternice možno vykonať jeho serkláž.
+
|Context=Ak odumrie vajíčko v skoršom období gravidity a zostane v maternici, hovorí sa o zadržaní mŕtveho plodu v maternici (zamlčaný potrat, missed abortion); embryo sa obyčajne vstrebe. Predčaný pôrod je vybavenie plodu od 28. do 38. týždňa. Abortus môže byť ''samovoľný'' (spontánny) alebo ''umelý'' ( [[Termín:interrupcia|interrupcia]] ) vrátane kriminálneho. Príčinou samovoľného abortu môže byť porucha zárodku alebo plodu neschopného života (závažná chromozómová aberácia alebo rané poškodenie, alebo príčina je v organizme matky (gynekologické choroby alebo chyby, celkové choroby a infekcie, napr. toxoplazmóza, hormónové poruchy, antifosfolipidový syndróm a iné). Dôležitá je prevencia spočívajúca v prekoncepčnej starostlivosti a th., príp. chorôb matky (t. j. pred počatím, najlepšie v rámci plánovaného rodičovstva). Pri nedostatočnosti krčka maternice možno vykonať jeho serkláž.
 
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Comment=Termín je odvodený zo slovesa ''oboriri'' (potratiť), ktoré vzniklo spojením ''ab'' (od) a ''oriri'' (vznikať).
 
|Comment=Termín je odvodený zo slovesa ''oboriri'' (potratiť), ktoré vzniklo spojením ''ab'' (od) a ''oriri'' (vznikať).
 
}}
 
}}
 
[[Category:Medicína]]
 
[[Category:Medicína]]

Verzia zo dňa a času 11:32, 12. jún 2018

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: gynekológia
Definícia: predčasné ukončenie gravidity pred jej 28. týždňom s vypudením alebo odstránením plodového vajca
Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Kontext: Ak odumrie vajíčko v skoršom období gravidity a zostane v maternici, hovorí sa o zadržaní mŕtveho plodu v maternici (zamlčaný potrat, missed abortion); embryo sa obyčajne vstrebe. Predčaný pôrod je vybavenie plodu od 28. do 38. týždňa. Abortus môže byť samovoľný (spontánny) alebo umelý ( Termín:interrupcia|interrupcia ) vrátane kriminálneho. Príčinou samovoľného abortu môže byť porucha zárodku alebo plodu neschopného života (závažná chromozómová aberácia alebo rané poškodenie, alebo príčina je v organizme matky (gynekologické choroby alebo chyby, celkové choroby a infekcie, napr. toxoplazmóza, hormónové poruchy, antifosfolipidový syndróm a iné). Dôležitá je prevencia spočívajúca v prekoncepčnej starostlivosti a th., príp. chorôb matky (t. j. pred počatím, najlepšie v rámci plánovaného rodičovstva). Pri nedostatočnosti krčka maternice možno vykonať jeho serkláž.
Zdroj kontextu: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
Synonymum: abort, potrat
Poznámka: Termín je odvodený zo slovesa oboriri (potratiť), ktoré vzniklo spojením ab (od) a oriri (vznikať).