Termín:Gilles de la Tourettov syndróm: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 7: Riadok 7:
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Context=Ide o AD dedičnú chorobu, možné sú aj psychogénne a org. príčiny (lézia striáta). Dg. kritériá: '''1.''' tiky tváre: žmurkanie, krivernie úst, krčenie nosa, mľaskanie, fučanie, chrčanie, pľuvanie, trhavé pohyby hlavou; '''2.''' tiky iných oblastí tela (mykanie plecami, húpanie, stereotypné poskakovanie, dupanie ap.); '''3.''' rečové stereotypie s vyrážaním chrčivých zvukov, slabík, slov (echolália), typicky aj nadávok a neslušných slov (koprolália); '''4.''' zhoršenie tikov až do choreatických pohybov po rozčúlení; '''5.''' možné je prechodné vôľové potlačenie tikov, prípadne s ich následným zhoršením, vymiznutie prejavov ochorenia počas spánku; '''6.''' prvé prejavy sa zjavujú väčšinou u detí a mladistvých; '''7.''' chronicita; '''8.''' častejšie postihuje dievčatá ako chlapcov; '''9.''' ochorenie sa často spája s inými psychopatickými prejavmi, ako sú nutkavé myšlienky, impulzívne správanie, tendencia k automutilácii (škriabanie sa, hryzenie sa, udieranie hlavou ap.); '''10.''' príp. nešpecifické zmeny na EEG.
+
|Comment=Ide o AD dedičnú chorobu, možné sú aj psychogénne a org. príčiny (lézia striáta). Dg. kritériá: '''1.''' tiky tváre: žmurkanie, krivernie úst, krčenie nosa, mľaskanie, fučanie, chrčanie, pľuvanie, trhavé pohyby hlavou; '''2.''' tiky iných oblastí tela (mykanie plecami, húpanie, stereotypné poskakovanie, dupanie ap.); '''3.''' rečové stereotypie s vyrážaním chrčivých zvukov, slabík, slov (echolália), typicky aj nadávok a neslušných slov (koprolália); '''4.''' zhoršenie tikov až do choreatických pohybov po rozčúlení; '''5.''' možné je prechodné vôľové potlačenie tikov, prípadne s ich následným zhoršením, vymiznutie prejavov ochorenia počas spánku; '''6.''' prvé prejavy sa zjavujú väčšinou u detí a mladistvých; '''7.''' chronicita; '''8.''' častejšie postihuje dievčatá ako chlapcov; '''9.''' ochorenie sa často spája s inými psychopatickými prejavmi, ako sú nutkavé myšlienky, impulzívne správanie, tendencia k automutilácii (škriabanie sa, hryzenie sa, udieranie hlavou ap.); '''10.''' príp. nešpecifické zmeny na EEG.
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
+
 
|Comment=Gilles de la Tourette, Georges Albert Édouard Brutus, 1857 až 1904, francúzsky neurológ
+
Gilles de la Tourette, Georges Albert Édouard Brutus, 1857 až 1904, francúzsky neurológ
 
}}
 
}}
 
[[Category:Medicína]]
 
[[Category:Medicína]]

Verzia zo dňa a času 17:59, 17. apríl 2020

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: lekárska diagnóza
Definícia: generalizované tiky, kompulzívne tiky, spomienkové kŕče (Friedreich), generalizované ochorenie charakterizované tikmi s motorickými a vokálnymi stereotypmi
Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Synonymum: Tourettov syndróm, Brissaudov syndróm, Brissaudova choroba, myospasia impulsiva
Príbuzné termíny: syndróm
Poznámka: Ide o AD dedičnú chorobu, možné sú aj psychogénne a org. príčiny (lézia striáta). Dg. kritériá: 1. tiky tváre: žmurkanie, krivernie úst, krčenie nosa, mľaskanie, fučanie, chrčanie, pľuvanie, trhavé pohyby hlavou; 2. tiky iných oblastí tela (mykanie plecami, húpanie, stereotypné poskakovanie, dupanie ap.); 3. rečové stereotypie s vyrážaním chrčivých zvukov, slabík, slov (echolália), typicky aj nadávok a neslušných slov (koprolália); 4. zhoršenie tikov až do choreatických pohybov po rozčúlení; 5. možné je prechodné vôľové potlačenie tikov, prípadne s ich následným zhoršením, vymiznutie prejavov ochorenia počas spánku; 6. prvé prejavy sa zjavujú väčšinou u detí a mladistvých; 7. chronicita; 8. častejšie postihuje dievčatá ako chlapcov; 9. ochorenie sa často spája s inými psychopatickými prejavmi, ako sú nutkavé myšlienky, impulzívne správanie, tendencia k automutilácii (škriabanie sa, hryzenie sa, udieranie hlavou ap.); 10. príp. nešpecifické zmeny na EEG.

Gilles de la Tourette, Georges Albert Édouard Brutus, 1857 až 1904, francúzsky neurológ