Termín:teritoriálne hľadisko systému acquis Schengen: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
 
(Jedna medziľahlá úprava od jedného ďalšieho používateľa nie je zobrazená)
Riadok 2: Riadok 2:
 
|Name=teritoriálne hľadisko systému acquis Schengen
 
|Name=teritoriálne hľadisko systému acquis Schengen
 
|Definition=územie zmluvných strán Schengenských dohôd, na ktorom sa celý systém aplikuje
 
|Definition=územie zmluvných strán Schengenských dohôd, na ktorom sa celý systém aplikuje
|Field=medzinárodné právo
+
|Field=právo, medzinárodné právo, európske právo, acquis spoločenstva
|Related terms=systém acquis Schengen, temporálne hľadisko systému acquis Schengen
+
|Related terms=systém acquis Schengen, temporálne hľadisko systému acquis Schengen, Schengenský informačný systém, Európska únia, štrukturálna stránka systému acquis Schengen, funkcionálna stránka systému acquis Schengen,
 
|Bibliography=Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.
 
|Bibliography=Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.
 
|Acceptability=Eurolegislatívny
 
|Acceptability=Eurolegislatívny
|Comment=Uvedené hľadisko sa mení na základe podmienok, ktoré sú stanovené v systéme. To znamená, že systém je možné aplikovať len na základe splnenia stanovených kritérií, ktoré boli legislatívne upravené v primárnych prameňoch acquis Schengen. To znamená, že štáty, ktoré nie sú schopné garantovať požiadavky kladené na zmluvné štáty, nemôžu aplikovať uvedený systém. Prijatím Protokolu o začlenení Schengenského systému do rámca Európskej únie sa začala nová etapa vo vývoji uvedeného systému. Protokol bol prelomovým medzníkom, ktorý implementoval celý systém do európskeho práva a stal sa jeho súčasťou. Zmluvné strany potvrdili, že ustanovenia Schengenského systému sú použiteľné len v takej miere, v akej zlučiteľné s Európskou úniou a právom Spoločenstva, s prihliadnutím k osobitnému postaveniu Dánska, pričom konštatujú, že Írsko a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska nie zmluvnými stranami uvedených dohôd a že ich nepodpísali. Na strane druhej však týmto členským štátom bolo umožnené, aby časť ustanovení alebo všetky ustanovenia týchto dohôd prevzali. Obrat nastal v máji 2000, kedy sa rozhodnutím Rady na základe žiadosti Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska taxatívne stanovilo, ktoré ustanovenia Schengenského acquis sa vzťahujú aj na Spojené kráľovstvo. Obdobný krok vykonalo Írsko, ktoré v júni 2000 a v novembri 2001 požiadalo o účasť na aplikácii taxatívne stanovených ustanovení Schengenského acquis. V roku 2004 bola podpísaná Dohoda medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom a Švajčiarskou konfederáciou o pridružení Švajčiarska k vykonávaniu, uplatňovaniu a vývoju Schengenského acquis, čím sa rozšírila teritoriálna platnosť vybraných ustanovení Schengenského systému. Taktiež bola zdôraznená potreba zachovať vzťah s Islandskou republikou a Nórskym kráľovstvom po tom, keď obidva tieto štáty potvrdia svoj úmysel považovať zhora uvedené ustanovenia na základe Dohody podpísanej 19. 12. 1996 v Luxembursku pre seba za záväzné. Na základe Rozhodnutia Rady zo dňa 1. decembra 2000 s platnosťou od 25. 3. 2001 sa acquis Schengen vzťahuje aj na uvedené štáty. Protokol bol pripojený k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o založení Európskeho spoločenstva. Dňom vstupu protokolu do platnosti sa Schengenský systém stal záväzným pre zmluvné strany aj v oblasti aplikácie a Rada EÚ nahradila Výkonný výbor.
+
|Comment=Schengenský priestor je územie časti Európy a časti zámorských území, v rámci ktorého môžu osoby, tovary a služby voľne prekračovať hranice. Štáty Európskej Únie, ktoré patria do tohto priestoru : Belgicko, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Grécko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko. Štáty Európskej Únie, ktoré majú osobitné postavenie v rámci schengenského priestoru : Bulharsko, Rumunsko, Cyprus, Írsko a Spojené kráľovstvo. Štáty mimo Európskej Únie, ktoré patria do Schengenu : Island, Nórsko, Švajčiarsko. Štáty s osobitným postavením v Schengenskom priestore sú: Lichtenštajnsko, Andorra, Monako, San Maríno a Vatikán. Slovenská republika sa stala plnohodnotným členom Schengenského systému 21. 12. 2007. Neskôr sa schengenský systém postupne rozrastal aj o ďalšie európske štáty. Väčšinou sa jednalo o členské štáty Európske Únie. Vo výnimočných prípadoch sa pripájali aj nečlenské štáty, ako napríklad Nórsko, Island či Švajčiarsko. Veľká Británia a Írsko zatiaľ v plnom rozsahu nepodpísali Schengenskú dohodu, aj keď sú členmi Európskej Únie. Realizujú iba predpisy týkajúce sa policajnej spolupráce. Slovenská republika pristúpila k schengenskému acquis ku dňu 1. mája 2004 a začala ho uplatňovať 21. decembra 2007.
 +
(https://www.e-polis.cz/clanek/system-schengenskeho-acquis.html)
 
}}
 
}}
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]

Aktuálna revízia z 09:20, 23. máj 2024

Eurolegislatívny termín [?]

Oblasť: právo, medzinárodné právo, európske právo, acquis spoločenstva
Definícia: územie zmluvných strán Schengenských dohôd, na ktorom sa celý systém aplikuje
Zdroj: Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.

Príbuzné termíny: systém acquis Schengen, temporálne hľadisko systému acquis Schengen, Schengenský informačný systém, Európska únia, štrukturálna stránka systému acquis Schengen, funkcionálna stránka systému acquis Schengen
Poznámka: Schengenský priestor je územie časti Európy a časti zámorských území, v rámci ktorého môžu osoby, tovary a služby voľne prekračovať hranice. Štáty Európskej Únie, ktoré patria do tohto priestoru sú: Belgicko, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Grécko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko. Štáty Európskej Únie, ktoré majú osobitné postavenie v rámci schengenského priestoru sú: Bulharsko, Rumunsko, Cyprus, Írsko a Spojené kráľovstvo. Štáty mimo Európskej Únie, ktoré patria do Schengenu sú: Island, Nórsko, Švajčiarsko. Štáty s osobitným postavením v Schengenskom priestore sú: Lichtenštajnsko, Andorra, Monako, San Maríno a Vatikán. Slovenská republika sa stala plnohodnotným členom Schengenského systému 21. 12. 2007. Neskôr sa schengenský systém postupne rozrastal aj o ďalšie európske štáty. Väčšinou sa jednalo o členské štáty Európske Únie. Vo výnimočných prípadoch sa pripájali aj nečlenské štáty, ako napríklad Nórsko, Island či Švajčiarsko. Veľká Británia a Írsko zatiaľ v plnom rozsahu nepodpísali Schengenskú dohodu, aj keď sú členmi Európskej Únie. Realizujú iba predpisy týkajúce sa policajnej spolupráce. Slovenská republika pristúpila k schengenskému acquis ku dňu 1. mája 2004 a začala ho uplatňovať 21. decembra 2007.

(https://www.e-polis.cz/clanek/system-schengenskeho-acquis.html)