subfrazéma

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?] (schválila Komisia pre výskum frazeológie pri Slovenskom komitéte slavistov)

Oblasť: lingvistika
Definícia: druh frazém s nesyntagmatickou stavbou, ktorý sa od minimálnej frazémy odlišuje svojím zložením, kedže v jeho stavbe nie je ani jedno pôvodne plnovýznamové slovo, aj svojou funkciou, pretože má na rozdiel od minimálnej frazémy špecifickú výpovednú platnosť
Zdroj: Ďurčo, P. et al.: Frazeologická terminológia. Stimul: Bratislava 1995.

Kontext: Subfrazémy tvoria skupinu frazém, ktorých špecifickosť spočíva v tom, že v ich komponentovom zložení vystupujú len pôvodne neplnovýznamové slová. Touto vlastnosťou sa zreteľne vyčleňujú z celého frazeologického fondu slovenčiny. Frazémy, ktoré neobsahujú v svojom komponentovom zložení žiadne pôvodne plnovýznamové slovo, nemôžu byť obrazné, pretože im chýba základ, na ktorom by sa obraznosť budovala. Frazeologizácia týchto spojení nespočíva v prenesenosti významu pôvodného voľného slovného spojenia, ako je to v prípade ostatných skupín frazém, pretože žiadny genetický prototyp nemajú. Frazeologizačný proces tu spočíva v ustálení spojenia dvoch alebo viacerých neplnovýznamových slov, ktoré nadobúda nový význam a väčší alebo menší stupeň expresívnosti. Na druhej strane je pre subfrazémy príznačná vysoká miera ustálenosti.
Zdroj kontextu: Jankovičová, M.: Subfrazémy v slovenčine a ich uplatňovanie v texte. In: Frazeologické štúdie III. Ed. J. Mlacek, P. Ďurčo. Bratislava: Stimul 2003. s. 61-76.
Príbuzné termíny: minimálne frazémy, synsémantické frazémy, synsémantický komponent frazémy, súslovie
Poznámka: S ohľadom na to, že je to jednotka ešte užšia ako minimálna frazéma, navrhol sa na pomenovanie takýchto jednotiek názov subfrazéma, napr. že či, len aby, veď hej.
URL: https://www.juls.savba.sk/ediela/frazeologicka terminologia/