sociálna exklúzia

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: demografia a obyvateľstvo
Definícia: nedostatočná účasť jednotlivca, skupiny alebo miestneho spoločenstva na živote celej spoločnosti, resp. nedostatočný prístup k spoločenským inštitúciám zabezpečujúcim vzdelanie, zdravie, ochranu a základný blahobyt
Zdroj: PODĽA: Matoušek, O.: Slovník sociální práce. Praha: Portál 2003.

Kontext: Sociálna exklúzia sa dostáva do centra záujmu myslenia západoeurópskej sociálnej politiky asi v období pred dvoma desaťročiami a v súčasnosti sa stáva dominantnou koncepciou v diskusiách o chudobe a v boji proti nej v krajinách Európskej Únie.
Zdroj kontextu: Chudoba a sociálna exklúzia/inklúzia: Skupiny najviac ohrozené sociálnou exklúziou a námety na riešenie/prevenciu (Záverečná správa z prvej etapy riešenia výskumnej úlohy). Bratislava: Stredisko pre štúdium práce a rodiny, december 2004.
Synonymum: sociálne vylúčenie
Príbuzné termíny: sociálna inklúzia, sociálne začlenenie, sociálne začleňovanie, sociálna izolácia
Cudzojazyčný ekvivalent: en: social exclusion
Poznámka: Sociálna exklúzia fakticky znamená život v chudobe, bez účasti na trhu práce (u mladých ľudí bez účasti na systematickom vzdelávaní), bez primeraného bývania, bez dostatočného príjmu, obvykle v izolácii, či v malej skupine podobne deprivovaných ľudí pohybujúcich sa na okraji spoločnosti. (PODĽA: Matoušek, O.: Slovník sociální práce. Praha: Portál 2003.)

V Národnom akčnom pláne/Inklúzia 2004 - 2006 je sociálne vylúčenie definované nasledovne: "Sociálne vylúčenie je proces, prostredníctvom ktorého sú určití jednotlivci vytláčaní na okraj spoločnosti a je im zabránené plne na nej participovať v dôsledku svojej chudoby, nedostatku základných kompetencií (spôsobilosť) a príležitostí celoživotného vzdelávania alebo v dôsledku diskriminácie. Toto ich vzďaľuje a izoluje od zamestnania, príjmu a príležitostí vzdelávania, ako aj sociálnych a komunitných sietí a aktivít. Majú veľmi obmedzený prístup k rozhodovacím orgánom, a tak často pociťujú bezmocnosť a nemožnosť riadiť a kontrolovať rozhodnutia, ktoré majú dopad na ich každodenný život". (s. 57)

URL: http://www.sspr.gov.sk/texty/File/pdf/2004/rodina/Chudoba.pdf