Termín:záťaž v práci policajta: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
 
Riadok 6: Riadok 6:
 
|Bibliography=Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.
 
|Bibliography=Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Comment=Fyziologická záťaž – narušenie homeostázy (rovnováhy) vnútorného stavu organizmu a prostredia v dôsledku bezprostredného pôsobenia podnetu prevyšujúceho fyziologickú kapacitu policajta. Odráža sa v nežiaducich zmenách endokrinných, vegetatívnych, motorických a iných funkcií (napr. vo vylučovaní hormónov, absorbcii kyslíka, tepovej frekvencii srdca, frekvencii dýchania, krvnom tlaku, funkcii svalov ap.). Psychická záťaž – zmeny psychickej regulácie činnosti a správania v situáciách, na ktorých zvládnutie nestačia obvykle vytvorené kapacitné alebo motivačno-afektívne mechanizmy psychickej regulácie. Psychická záťaž môže byť: zvýšená - požiadavky policajnej činnosti, či prostredia prekračujú optimum, ale nie psychickú kapacitu policajta; hraničná - nároky kladené na policajta hraničia s jeho psychickou kapacitou (musí siahnuť na „dno“ svojich psychických síl); extrémna - nároky prekračujú psychickú kapacitu policajta. Spôsobuje vážne nežiaduce zmeny (preťaženie) v organizme, v postojoch, motivačnej štruktúre policajta, vo vzťahu k policajnému prostrediu, často vyvoláva i osobnostné patologické zmeny s príslušnými prejavmi. Vo výkone policajnej profesie fyziologická a psychická záťaž spravidla úzko súvisia, vzájomne sa prelínajú a ovplyvňujú.
+
|Comment=Fyziologická záťaž – narušenie homeostázy (rovnováhy) vnútorného stavu organizmu a prostredia v dôsledku bezprostredného pôsobenia podnetu prevyšujúceho fyziologickú kapacitu policajta. Odráža sa v nežiaducich zmenách endokrinných, vegetatívnych, motorických a iných funkcií (napr. vo vylučovaní hormónov, absorbcii kyslíka, tepovej frekvencii srdca, frekvencii dýchania, krvnom tlaku, funkcii svalov ap.). Psychická záťaž – zmeny psychickej regulácie činnosti a správania v situáciách, na ktorých zvládnutie nestačia obvykle vytvorené kapacitné alebo motivačno-afektívne mechanizmy psychickej regulácie. Psychická záťaž môže byť: zvýšená požiadavky policajnej činnosti, či prostredia prekračujú optimum, ale nie psychickú kapacitu policajta; hraničná nároky kladené na policajta hraničia s jeho psychickou kapacitou (musí siahnuť na „dno“ svojich psychických síl); extrémna - nároky prekračujú psychickú kapacitu policajta. Spôsobuje vážne nežiaduce zmeny (preťaženie) v organizme, v postojoch, motivačnej štruktúre policajta, vo vzťahu k policajnému prostrediu, často vyvoláva i osobnostné patologické zmeny s príslušnými prejavmi. Vo výkone policajnej profesie fyziologická a psychická záťaž spravidla úzko súvisia, vzájomne sa prelínajú a ovplyvňujú.
 
}}
 
}}
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]

Aktuálna revízia z 11:36, 7. júl 2023

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: polícia
Definícia: dôsledok vplyvu policajného prostredia a činnosti na osobnosť policajta vo výkone policajnej profesie
Zdroj: Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.

Príbuzné termíny: policajt
Poznámka: Fyziologická záťaž – narušenie homeostázy (rovnováhy) vnútorného stavu organizmu a prostredia v dôsledku bezprostredného pôsobenia podnetu prevyšujúceho fyziologickú kapacitu policajta. Odráža sa v nežiaducich zmenách endokrinných, vegetatívnych, motorických a iných funkcií (napr. vo vylučovaní hormónov, absorbcii kyslíka, tepovej frekvencii srdca, frekvencii dýchania, krvnom tlaku, funkcii svalov ap.). Psychická záťaž – zmeny psychickej regulácie činnosti a správania v situáciách, na ktorých zvládnutie nestačia obvykle vytvorené kapacitné alebo motivačno-afektívne mechanizmy psychickej regulácie. Psychická záťaž môže byť: zvýšená – požiadavky policajnej činnosti, či prostredia prekračujú optimum, ale nie psychickú kapacitu policajta; hraničná – nároky kladené na policajta hraničia s jeho psychickou kapacitou (musí siahnuť na „dno“ svojich psychických síl); extrémna - nároky prekračujú psychickú kapacitu policajta. Spôsobuje vážne nežiaduce zmeny (preťaženie) v organizme, v postojoch, motivačnej štruktúre policajta, vo vzťahu k policajnému prostrediu, často vyvoláva i osobnostné patologické zmeny s príslušnými prejavmi. Vo výkone policajnej profesie fyziologická a psychická záťaž spravidla úzko súvisia, vzájomne sa prelínajú a ovplyvňujú.