kyselina pikrová

Z STD
Verzia z 16:37, 4. jún 2018, ktorú vytvoril Kristina.bobekova (diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „{{Term |Name=kyselina pikrová |Definition=ac. picronitricum, 2,4,6-trinitrofenol, slabožltá kryštalická látka. Vo vode je ťažko rozp., rozt. je žlto sfarbený.…“)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: chémia
Definícia: ac. picronitricum, 2,4,6-trinitrofenol, slabožltá kryštalická látka. Vo vode je ťažko rozp., rozt. je žlto sfarbený. Má veľmi horkú chuť (g. pikros = horký). Na lakmus reaguje kyslo a so

zásadami dáva kryštalické soli pikrany (pikráty). Kyslé vlastnostikys. pikrovej vyplývajú z prítomnosti skupín –NO₂. Nitroskupina odčerpáva z o-polohy a p-polohy elektróny silným indukčným a mezomérnym efektom, a tým zoslabuje väzbu O–H a vodík má schopnosť oddisociovať ako protón.

Kys. pikrová sa používa v laboratóriu ako Esbachovo činidlo (rozt. v prostredí kys. citrónovej) pri rôznych analýzach, napr. pri Jaffého teste.

Kys. pikrová atakuje kožu, má dezinfekčné účinky, je však toxická. Toxický účinok sa prejavuje žltým sfarbením vlasov a kože, podráždením slizníc a ekzémami. Chron. intoxikácia sa prejavuje v KO ako pri otrave nitrobenzénom.

Pri reduckii nitroskupiny na aminoskupinu vzniká z kys. pikrovej charakteristicky sfarbený aminodinitrofenol (kys. pikramínová).

Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Synonymum: acidum picronitricum