kyselina acetylsalicylová

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: chémia
Definícia: ac. acetylsalicylicum, ČSL 4, kys. acetoxybenzoová, C₉H₈O₄, Mᵣ 180,16. Tvorí biele ihlicovité al. kryštáliky al. lupienky, skleno lesklé al. biely kryštalický prášok, bez zápachu al. len veľmi slabo zapáchajúci kys. octovou, nakyslej chuti, ťažko rozp. vo vode, ľahko rozp. v 95 % liehu, dobre rozp. v chloroforme. Na vlhku hydrolyzuje na svoje zložky kys. salicylovú a kys. octovú.

Dôkaz

a) 0,10 g sa 1 min pretrepáva s 5,0 ml vody; tekutina reaguje na lakmus zreteľne kyslo. K zmesi sa pridá 1 kv. rozt. chloridu železitého; vodná vrstva sa sfarbí žlto. Krátkym povarením sa kryštáliky rozpustia a rozt. sa sfarbí fialovo.

b) 0,20 g sa povarí s 3,0 ml zried. rozt. hydroxidu sodného. Po vychladení sa rozt. okyselí zried. kys. sírovou a vylúčená biela zrazenina sa odfiltruje, premyje vodou a vysuší v exsikátore nad konc. Kys. sírovou. Filtrát sa použije na skúšku c). Vysušená zrazenina sa topí pri 156 – 159 °C a dáva pozitívnu reakciu na kys. salicylovú.

c) 2 ml filtrátu zo skúšky b) sa zmieša s 2,0 ml 95 % liehu a 2,0 ml konc. kys. sírovej; vyvíja sa zápach etylesteru kys. octovej (skupina CH₃CO⁻).

Stanovenie obsahu

Asi 1,500 g sa rozpustí v 50,0 ml odmerného rozt. hydroxidu sodného 0,5 mol/l a varí sa pod spätným chladičom 15 min. Po ochladení sa pridá asi 10 kv. rozt. fenolftaleínu a retitruje sa odmerným rozt. kys. chlorovodíkovej 0,5 mol/l do odfarbenia.

1 ml odmerného rozt. hydroxidu sodného 0,5 mol/l zodpovedá 0,04504 g C₉H₈O₄.

K. a. sa nachádza vo vŕbe. Používa sa ako antipyretikum, antiflogistikum a analgetikum (tieto účinky boli známe už Hippokratovi), a to buď sama al. v kombinácii s inými látkami. Odstraňuje miernu bolesť a znižuje zvýšenú telesnú teplotu. Rýchlo sa resorbuje a zmierňuje zápal a bolesť periférnym účinkom (nie prostredníctvom CNS). V trombocytoch podobne ako ostatné nesteroidové antiflogistiká blokuje cyklooxygenázu a inhibuje biosyntézu prostaglandínov (v dávke 300 mg inhibuje napr. tvorbu tromboxánu, ďalej PGE₁, PGE₂, PGF₂α, kt. stimulujú uterus ku kontrakciám). Tým sa vysvetľuje antiagregačný účinok a niektoré jej vedľajšie nežiadúce účinky (predĺženie času krvácania, dráždenie sliznice žalúdka), antiflogistický účinok a i.

K. a. sa detoxikuje v mitochondriách účinkom N-acylázy na toxické metabolity a konjugáciou s glycínom na netoxické produkty. Hromadenie toxických produktov CoA.

K. a. je syntetické aanlgetikum, antipyretikum a antiflogistikum so spoľahlivým účinkom a výraznou antiagregačnou aktivitou. Patrí k najstarším a. Donedávka bola liekom voľby v th. prakticky všetkých reumatických ochorení. Protizápalový účinok sa dosahuje až dávkou > 3,6 g/d, dávky < 3 g/d majú len analgetický účinok. Tráviace ťažkosti, ako je nauzea, dyspepsia, vracanie, bolesti žalúdka al. krvácanie do GIT, môžu nastať po akejkoľvek dávke, ale zvyšovaním dávky sa riziko týchto nežiaducich účinkov zvyšuje. Antacida zlepšujú toleranciu, ale znižujú účinok salicylátov. Vzhľadom na riziko Reyovho sy. sa odporúča nepodávať kys. acetylsalicylovú deťom < 12-r. a neužívať ju ako antipyretikum pri horúčkových stavoch vírusovej etiológie. Po podávaní vysokých dávok môže vzniknúť salicylizmus, kt. sa prejavuje závratmi, hučaním v ušiach a tinitom, príp. hluchotou. V týchto prípadoch treba znížiť dávky al. prerušiť th.

Indikácie – horúčka, bolesti, najmä pri akútnych respiračných ochoreniach chrípkového typu, bolesti hlavy, kĺbov, svalov (najmä reumatického pôvodu), zubov, neuralgie a bolesti vertebrogénneho pôvodu.

Kontraindikácie – precitlivenosť na salicyláty, hemoragická diatéza, chirurgické zákroky spojené s väčším krvácaním, vredová choroba, dna, bronchiálna astma.

Nežiadúce účinky – v obvyklých dávkach sa asi 6 % dostavujú mierne poruchy GIT (nauzea, dyspepsia, vracanie) až okultné krvácanie, pri dlhodobom užívaní hypochrómna anémia, kt. môže byť až v 20 % spojená s krvácaním z GIT (meléna, hematemeza, pri vredovej chorobe erózie až perforácia). Zvýšená krvácavosť s príznakmi epistaxy, kožných sufúzií, poruchy krvotvorby (trombocytopénia, aplastická anémia, agranulocytóza až pancytopénia). Riziko renálnej, papilárnej nekrózy, poruchy pečene. Tinitus až v 1 %, hluchota v 3 %. U alergikov indukcia astmatických záchvatov (aspirínová astma). Výskyt kožných erupcií, ojedinele porúch Stevensovho-Johnsonovho a Leyllovho sy.; možnosť vzniku Reyovho sy. u detí (náhla hyperpyrexia, metabolická acidóza, neuropsychické poruchy, hyperpnoe, vracanie, kŕče, poruchy pečeňových funkcií).

Interakcie – k. a. zosilňuje účinok nepriamych antikoagulancií, metotrexátu, barbiturátov, perorálnych antidiabetík, sulfónamidov, penicilínových a tetracyklínových ATB, ulcerogénne pôsobenie kortikoidov a pyrazolónu; zvyšuje plazmatickú koncentráciu antidepresív; spomaľuje resorpciu indometacínu, antihistaminík, morfínových analgetík, amfetamínu, cholinolytík, chlormfenikolu (odporúčajú sa 2 – 3-h odstupy medzi p. o. aplikáciou týchto liečiv); znižuje účinnosť urikozurík, sulfínpyrazónu, spironolaktónu, koncentráciu nesteroidových antiflogistík a antireumatík typu ibuprofénu, diklofenaku, kebuzónu, tolmetínu; znižuje biologickú využiteľnosť vitamínu C a jeho koncentráciu v krvi. Učinok kys. acetylsalicylovej zvyšujú antacidá, látky okysľujúce moč, alkohol,dikumaroly, heparín, PAS, prokaín; znižujú ju látky alkalizujúce moč, barbituráty, induktory enzýmov, kortikoidy, cholestyramín. Pri dlhodobom užívaní treba sledovať okultné krvácanie a KO. Typickým príznakom intoxikácieje hyperventilácia (Kussmaulovo dýchanie).

Dávkovanie – 1 – 2 tbl. jednotlivo, ďalej 4 – 6 tbl./d; dmd 6 g. Deťom do 1⁄2 r. 50 –100 mg, od 1. r. 100 – 150 mg, od 1. – 6. r. 150 – 250 mg, od 6. –15. r. 250 – 500 mg, obvykle 3-krát/d. Pri akút. reumatizme 100 mg/kg/d v 5 – 6 dávkach. Protizápalové dávky 3 – 6 g/d, len krátkodobo; na konci jedenia al. po jedení, vhodné je zapíjať alkalickou minerálkou. Šumivé tbl. obsahujú NaHCO₃ (treba zohľadniť prívod sodíka u pacientov s obmedzením soliv diéte).

Donedávna bola liekom voľby v th. prakticky všetkých reumatických ochorení. Protizápalový účinok sa dosahuje až dávkou > 3,6 g/d, dávky < 3 g/d majú len analgetický účinok. Tráviace ťažkosti, ako je nauzea, dyspepsia, vracanie, bolesti ţalúdka al. krvácanie do GIT, môžu nastať po akejkoľvek dávke, ale zvyšovaním dávky sa riziko týchto nežiaducich účinkov zvyšuje. Antacida zlepšujú toleranciu, ale znižujú účinok salicylátov. Vzhľadom na riziko Reyovho sy. sa odporúča nepodávať kys. acetylsalicylovú deťom < 12-r. a neužívať ju ako antipyretikum pri horúčkových stavoch vírusovej etiológie. Po podávaní vysokých dávok môže vzniknúť salicylizmus, kt. sa prejavuje závratmi, hučaním v ušiach a tinitom, príp. hluchotou. V týchto prípadoch treba znížiť dávky al. prerušiť th.

Prípravky – Acetylin® tbl., Acylpyrin® tbl. Slovakofarma, Acylpyrin effervescens® tbl. Eff. Slovakofarma, Anopyrin 30 a 100® mg tbl. Slovakofarma, APO-ASA 325® tbl. obd., Aspegic® inj. sic., Aspegic 100 pro infantibus® plv., Aspegic 250, 500 a 1000® plv., Aspirin® tbl., Aspirin 100® tbl., Aspirin direkt® ctb., Aspro® tbl., Aspro 500® mg tbl. eff., ASS-500 mg® tbl. eff., Astrix® cps. ent., Colfarit® tbl., Deluspirin® tbl., Micristin® tbl., Rhonal 500 mg® tbl., Upsarin 325 a 500 mg® tbl. eff.

Kombinované prípravky – Acifein® tbl. (Ac. acetylsalicylicum 250 mg + Paracetamolum 200 mg + Coffeinum anhydricum 50 mg v 1 tbl.), Acylcoffin® tbl. (Ac. acetylsalicylicum 450 mg + Coffeinum anhydricum 50 mg v 1 tbl.), Alka-Seltzer® tbl. eff., Alnagon® tbl. , Aspirin-C® tbl. eff. (Ac. acetylsalicylicum 400 mg + Ac. ascorbicum 240 mg v 1 tbl.), Aspro C® tbl. eff. (Ac. acetylsalicylicum 320 mg + Ac. ascorbicum 200 mg v 1 tbl.), Aspro C forte® gran. eff. (Ac. acetylsalicylicum 500 mg + Ac. ascorbicum 300 mg v 1 vrecúšku), ASS + C® tbl. eff. (Ac. acetylsalicylicum 500 mg + Ac. ascorbicum 200 mg v 1 tbl.).

Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Synonymum: acidum acetylsalicylicum