kyselina šťavelová

Z STD
Verzia z 12:33, 29. máj 2018, ktorú vytvoril Kristina.bobekova (diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „{{Term |Name=kyselina šťavelová |Definition=ac. oxalicum, (COOH)₂, dvojsýtna nasýtená alifatická kys., kt. nachádza sa v mnohých rastlinách v podobe draselne…“)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: chémia
Definícia: ac. oxalicum, (COOH)₂, dvojsýtna nasýtená alifatická kys., kt. nachádza sa v mnohých rastlinách v podobe draselnej al. vápenatej soli, najmä v šťaveli (Oxalis acetosella) a v štiave (Rumex acetosa), v malom množstve aj v ľudskom organizme. A. o. kryštalizuje z vody obyčajne v podobe dihydrátu (COOH)₂.2H₂O. Rozt. KMnO₄ sa v prostredí kys. sírovej a Mn²⁺ ako katalyzátora kvantitatívne oxiduje už za studena na CO₂ a vodu podľa rovnice

5 (COOH)₂ + 2 KMnO₄ + 3 H₂SO₄ → K₂SO₄ + 2 MnSO₄ + 10 CO₂ + 8 H₂O

Dihydrát k. š. sa používa ako titračný štandard pri manganometrickom stanovení titra KMnO₄, ako aj na stanovenie titra odmerných rozt. zásad (v neutralizačnej titrácii) a na gravimetrické stanovenie vápnika. K. š. je jednou z najsilnejších org. kys.

Jej soli sú šťavelany (oxaláty, Salia oxalica); sú kyslé al. neutrálne.

Hydrogénšťavelan draselný HOOC–COOK.H₂O (káliumbioxalát) tvorí bezfarebné kryštály. Vyskytuje sa v šťaveli. Šťavelan amónny NH₄OOC–COONH₄ je rozp. soľ, kt. sa používa na zrážanie Ca²⁺ (napr. v lab. ako antikoagulans). Šťavelan vápenatý (COO)₂Ca je vo vode nerozp. zrazenina, hydrogénšťavelan vápenatý (HOOC–COO)₂Ca sa nachádza v moči a močových (oxalátových) konkrementoch, vo zvýšenej miere pri oxalúrii. V moči tvorí bezfarebné kryštáliky podobné listovým obálkam (urolitiáza).

Šťavelan ceritý (COO)₃Ce₂.9 H₂O (Cerium oxalicum, Vomitin®) sa podáva ako antiemetikum a sedatívum.

Kys. šťavelová a jej rozp. soli sú toxické. Nebezpečné je požitie 1 – 5 g, letálna dávka je 5 – 15 g. Otravy sa vyskytujú v priemysle (pri odstraňovaní hrdzavých škŕvn, bielení a napúšťaní dreva), u detí pri požití väčšieho množstva štiavu. Tox. pôsobí priamo na sliznice ako kys., ochudobňuje organizmus o ionizovaný Ca, kt. sa vyzráža ako nerozp. oxalát vápenatý; ním sa môžu upchať obličkové tubuly a môže nastať renálna insuficiencia.

Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Synonymum: acidum oxalicum