antiseptiká

Z STD
Verzia z 19:06, 25. jún 2021, ktorú vytvoril Martina (diskusia | príspevky)$7

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: zdravotná starostlivosť, liečba
Definícia: antimikróbne látky, ktoré po lokálnom podaní zničia mikroorganizmy alebo inhibujú ich rast a pomnožovanie na živom tkanive (na koži, slizniciach a rane)
Zdroj: Predný J.: Dekontaminácia, dezinfekcia a sterilizácia. In: Liptáková, A. a kol.: Lekárska mikrobiológia. Bratislava: Herba 2019.

Kontext: Antiseptiká sa aplikujú zvonka (episomaticky) a preto sa na dosiahnutie cídneho účinku a na zabránenie vzniku rezistencie tieto biocídy používajú v koncentráciách výrazne vyšších, ako sú minimálne baktericídne koncentrácie (MBC). V ideálnom prípade by antiseptiká mali široké mikrobicídne spektrum a silnú germicídnu aktivitu s rýchlym nástupom a dlhotrvajúcim účinkom.
Zdroj kontextu: Predný J.: Dekontaminácia, dezinfekcia a sterilizácia. In: Liptáková, A. a kol.: Lekárska mikrobiológia. Bratislava: Herba 2019.
Príbuzné termíny: antisepsa, asepsa, baktericídne prostriedky, mikrobicídum, dezinfekcia¹
Cudzojazyčný ekvivalent: en: antiseptics
Poznámka: Nemali by byť toxické pre tkanivá alebo bunky, mali by byť biokompatibilné a nemali by brzdiť proces hojenia. Slúžia na lokálnu liečbu povrchových infekcií, na ošetrenie rán a iných poškodení kožného krytu (ulkusy). Príkladom sú benzalkónium chlorid, cetylpyridinium chlorid, chlorhexidin diglukonát, na proteíny viazané striebro, dusičnan strieborný, sulfadiazín, povidone iodid a ďalšie.