kyselina fluorovodíková

Z STD
Verzia z 13:09, 25. máj 2018, ktorú vytvoril Kristina.bobekova (diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „{{Term |Name=kyselina fluorovodíková |Definition=ac. hydrofluoricum, vodný rozt. fluorovodíka HF. Pôsobí antisepticky a germicídne. Konc. rozt. HF pri styku s pok…“)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: chémia
Definícia: ac. hydrofluoricum, vodný rozt. fluorovodíka HF. Pôsobí antisepticky a germicídne. Konc. rozt. HF pri styku s pokožkou a sliznicami vyvolávajú ťažko sa hojace rany. Soli HF – fluoridy (Salia fluorata) sú normálne al. kyslé, napr. NaF, NaHF₂ a pod.

Toxickosť fluoridového aniónu (F⁻) spočíva v tom, že s niekt. kovovými aktivátormi enzýmov, ako sú Ca²⁺, Mg²⁺, Fe²⁺ tvoria nerozpust. zlúč, čím inaktivujú enzýmy; fluór je enzýmový jed. NaF pridaný k čerstvej krvi účinkuje antikoagulačne (vyzráža Ca²⁺) a zastavuje glykolýzu (týmto mechanizmom ovplyvňuje aj metabolizmus sacharidov). V zriedení 1 : 400 až 1 : 5 000 pôsobia fluoridy antisepticky a konzervačne. Fluoridy sa používajú aj v profylaxii zubného kazu (fluoridovanie vody a kuchynskej soli). V priem. sa fluoridy používajú na impregnáciu dreva, na dezinfekciu a na obmedzenie nežiadúceho mliečného a maslového kvasenia v liehovarníctve.

Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Synonymum: acidum hydrofluoricum