kyselina boritá

Z STD
Verzia z 15:20, 15. máj 2018, ktorú vytvoril Kristina.bobekova (diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „{{Term |Name=kyselina boritá |Definition=ac. boricum, kys. trohydrogénboritá H₃BO₃, ''M''ᵣ 61,83, teplota topenia 121 – 124 °C (v kapiláre 120 – 123 °C).…“)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: chémia
Definícia: ac. boricum, kys. trohydrogénboritá H₃BO₃, Mᵣ 61,83, teplota topenia 121 – 124 °C (v kapiláre 120 – 123 °C). Tvorí bezfarebné perleťovo lesklé, ploché, na pohmat mastné kryštáliky al. biely kryštalický prášok, bez zápachu, slabo kyslej a horkej, neskôr nasladlej chuti, ploché, na pohmat mastné lupienky. Je mierne rozp. vo vode, v 95 % liehu a v glycerole, prakticky nerozp. v chloroforme, ľahko rozp. vo vriacej vode. Antiseptikum.

Dôkaz

a) Asi 0,2 g sa rozpustí v 5,0 ml vody a pridá sa niekoľko kv. zriedenej kys. chlorovodíkovej. Kurkumový papier navlhčený týmto spôsobom sa po vysušení sfarbí hnedočerveno.

b) Asi 0,1 g sa na porcelánovej miske rozpustí v 3,0 ml 95 % liehu a pridá sa 10 kv. konc. kys. sírovej. Ak sa rozt. zapáli, horí najmä na okraji zeleno sfarbeným plameňom.

Asi 3 % rozt. vo vode sa nazýva bórová voda a používa sa pre slabé antiseptické vlastnosti ako A. boricum solutum a bórová masť ČSL 4 Unguentum boricum (obsahuje 10 % H₃BO₃) a očné vody – Collyrium acidi borici. S liehom tvorí tekutý ester, kt. farbí plameň na zeleno. Za vyššej teploty sa dehydratuje na kys. hydrogénboritú HBO (kys. metaboritú). Z boritých solí má najväčší význam tetraboritan disodný Na₂B₄O₇.H₂O (bórax). Používa sa podobne ako antiseptikum, ČSL Collyrium boraxatum.

Asi 3 % rozt. vo vode sa nazýva bórová voda a používa sa pre slabé antiseptické vlastnosti ako Ac. boricum solutum a bórová masť ČSL 4 Unguentum boricum (obsahuje 10 % H₃BO₃) a očné vody – Collyrium acidi borici. S liehom tvorí tekutý ester, kt. farbí plameň na zeleno. Za vyššej teploty sa dehydratuje na kys. hydrogénboritú HBO₂ (kys. metaboritú). Z boritých solí má najväčší význam tetraboritan disodný Na₂B₄O₇.H₂O (bórax). Používa sa podobne ako antiseptikum, ČSL Collyrium boraxatum.

Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Synonymum: acidum boricum