acetylcholín

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: chémia, biochémia
Definícia: acetyletanolamóniumhydroxid; ester kyseliny octovej a cholínu, ktorý existuje v roztoku ako 2-acetoxy-N,N,N-trimetyletánamín
Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Kontext: Acetylcholín je jedným z mnohých chemických mediátorov prenosu nervového vzruchu v CNS, a to na všetkých synapsiách medzi pregangliovými a postgangliovými autonómnymi vláknami, na postgangliových parasympatikových a niektorých postgangliových sympatikových zakončeniach a na nervosvalovej platničke, kde sa uvoľňuje na nervový podnet.
Zdroj kontextu: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
Synonymum: acetylcholinum
Poznámka: Ide o cholínergikum, neuromediátor, prenášač nervového vzruchu zo zakončení motorických nervov. Acetylcholín sa syntetizuje z acetyl-CoA a cholínu v cytoplazme cholínergických nervov, najmä v ich axónových zakončeniach. Acetyl-CoA sa tvorí v mitochondriách viacerými metabolickými cestami. Cholín pochádza z potravy (zelenina, vajcový žĺtok, pečeň a i.) a syntetizuje sa aj de novo v pečeni zo serínu, glycínu a metionínu. Synaptický cholín sa absorbuje priamo z krvi a sčasti vzniká hydrolýzou, najmä fosfatidylcholínu.

Mᵣ 146,23