plnomocenstvo

Z STD
Verzia z 08:54, 12. júl 2016, ktorú vytvoril Unknown user (diskusia)$7

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Normalizovaný termín [?]

Oblasť: občianske právo
Definícia: Plnomocenstvo je jednostranný právny úkon splnomocniteľa, ktorým prehlasuje voči tretej osobe, resp. tretím osobám (tzv. vonkajší vzťah), že splnomocnil inú osobu ako osobu oprávnenú, tj. ako splnomocnenca, aby ho v rozsahu uvedenom v plnomocenstve zastupoval.

Kontext: Ak je účastník konania zastúpený advokátom s plným procesným plnomocenstvom, jeho procesné práva a povinnosti vykonáva v konaní jeho zástupca.
Zdroj kontextu: Rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky č. k. 5 Cdo 56/2012 z dňa 11. septembra 2013.
Synonymum: plná moc
Cudzojazyčný ekvivalent: cs: plná moc
Poznámka: Nie je potrebné, aby plnomocenstvo bolo splnomocnencom výslovne prijaté. Je treba rozlišovať medzi plnomocenstvom a dohodou o zastúpení= dvojstranný právny úkon. Generálne plnomocenstvo oprávňuje splnomocnenca ku všetkým právnym úkonom.Zvláštne (špeciálne)plnomocenstvo oprávňuje len k jednotlivému, resp. k niekoľkým právnym úkonom alebo k opakujúcim sa právnym úkonom určitého druhu. Plnomocenstvo je možné udeliť aj niekoľkým splnomocnencom spoločne. Ak nie je určené inak, musia konať všetci spoločne. V procesnom práve sa udeľuje procesná plná moc, ktorá je nezávislá na plnej moci udelenej podľa hmotného práva. Výrazný rozdiel je v tom, že v súdnom konaní môže mať účastník len jedného zvoleného zástupcu. definice /zatim/ neni, je ale u kazde plne moci zvlast, jen se ptam: je to jednostranný právní úkon, kterým zmocněnec prokazuje vůči příslušným třetím osobám své oprávnění činit právní úkony za zmocnitele ??? Jaky je vztah mezi p.m. generální a speciální a plnomocenstvom jednoduchym a procesnim ??? JS Ano, plnomocenstvo je jednostranný právny úkon, ktorý slúži na preukázanie oprávnenia činiť právne úkony menom zmocniteľa voči tretím osobám. Generálne plnomocenstvo/špeciálne plnomocenstvo je iný druh členenia ako členenie na plnomocenstvo jednoduché a procesné, kedy ak máme na mysli plnomocenstvo procesné, hovoríme o zastupovení pred súdmi alebo inými orgánmi verejnej moci a aj toto plnomocenstvo môže byť generálne (teda oprávnenie zastupovať počas celého súdneho konania) alebo špeciálne (napríklad plnomocenstvo týkajúce sa podania odvolania- pozor, advokátovi je možné udeliť len generálnu plnú moc)MB