hrubá nedbanlivosť

Z STD
Verzia z 14:41, 24. júl 2024, ktorú vytvoril JanaLevická (diskusia | príspevky)$7

(rozdiel) ← Staršia verzia | Approved revision (rozdiel) | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: právo, trestné právo
Definícia: zvlášť závažné porušenie nutnej opatrnosti, prípadne starostlivosti, ktorú je primerané očakávať, resp. vyžadovať od konajúceho subjektu v oblasti životného prostredia, zahŕňa v sebe prípady vedomej nedbanlivosti a výnimočne aj závažné prípady nevedomej nedbanlivosti spojené s porušením povinnosti vyplývajúcej z povolania, funkcie a postavenia škodcu alebo priamo zo zákona
Zdroj: PODĽA:

Sepéši, P.: Implementácia Smernice o ochrane životného prostredia prostriedkami trestného práva do právneho poriadku SR, dostupné na https://www.ucps.sk//clanok-0-1483/Implementacia%C2%A0Smernice_o%C2%A0ochrane_zivotneho_prostredia_prostriedkami_trestneho_prava%C2%A0do_pravneho_poriadku_SR.html SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY 2008/99/ES z 19. novembra 2008 o ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva.


Kontext: Členské štáty zabezpečia, že uvedené konanie predstavuje trestný čin, pokiaľ je protiprávne a došlo k nemu úmyselne alebo aspoň z hrubej nedbanlivosti.
Zdroj kontextu: čl. 3 SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY 2008/99/ES z 19. novembra 2008 o ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva.
Poznámka: Niektoré členské štáty zaviedli „hrubú nedbanlivosť“ ako nový druh zavinenia do svojho trestného práva (napr. ČR), ďalšia skupina štátov k výkladu tohto pojmu bude využívať ustálenú judikatúru Súdneho dvora EÚ, resp. viaceré krajiny vrátane SR budú v súlade s bodom 12 Preambuly postihovať ako trestný čin akékoľvek nedbanlivostné konanie, t.j. protiprávne konania ustanovené v smernici budú posudzované prísnejšie. Znenie ust. § 16 odsek 2 českého Trestního zákoníku: „Trestný čin je spáchán z hrubé nedbalosti, jestliže přístup pachatele k požadavku náležité opatrnosti svědčí o zřejmé bezohlednosti pachatele k zájmům chráněným trestním zákonem.“ V právnych predpisoch EÚ sa tento druh zavinenia používa/vyskytuje bežne v rôznych oblastiach právnej úpravy a tento pojem bol viackrát vysvetlovaný v judikatúre Súdneho dvora EÚ.

In: Sepéši, P.: Implementácia Smernice o ochrane životného prostredia prostriedkami trestného práva do právneho poriadku SR, dostupné na https://www.ucps.sk//clanok-0-1483/Implementacia%C2%A0Smernice_o%C2%A0ochrane_zivotneho_prostredia_prostriedkami_trestneho_prava%C2%A0do_pravneho_poriadku_SR.html.