Termín:hypoventilácia: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(doplnenie poznámky)
 
Riadok 10: Riadok 10:
 
}}
 
}}
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Comment=Príčiny hypoventilácie môžu byť regulačné alebo mechanické. Zvýšenie alveolárnej ventilácie, ktorá je v súlade s úrovňou metabolizmu, sa nazýva hyperpnoe (napr. pri telesnej námahe), jej zníženie hypopnoe (napr. v spánku).
+
|Comment=Príčiny hypoventilácie môžu byť regulačné alebo mechanické. Pri hypoventilácii je znížená alveolárna ventilácia, v krvi sa zníži koncentrácia kyslíka (hypoxémia) a zvýši koncentrácia oxidu uhličitého (hyperkapnia), vzniká respiračná acidóza, zníži sa pH krvi. Hyperkapnia vedie k vazodilatácii mozgových ciev. Zvýšenie alveolárnej ventilácie, ktoré je v súlade s úrovňou metabolizmu, sa nazýva hyperpnoe (napr. pri telesnej námahe), jej zníženie hypopnoe (napr. v spánku).
 
}}
 
}}
 
[[Category:Epidemiológia a imunológia]]
 
[[Category:Epidemiológia a imunológia]]

Aktuálna revízia z 13:05, 12. marec 2021

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: lekárska veda, lekárska diagnóza
Definícia: predstavuje oproti hyperventilácii opačnú situáciu, charakterizuje ju artériová hyperkapnia a hypoxémia
Zdroj: PODĽA: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Príbuzné termíny: hyperventilácia, alveolárna ventilácia
Cudzojazyčný ekvivalent: cs: hypoventilace
Poznámka: Príčiny hypoventilácie môžu byť regulačné alebo mechanické. Pri hypoventilácii je znížená alveolárna ventilácia, v krvi sa zníži koncentrácia kyslíka (hypoxémia) a zvýši koncentrácia oxidu uhličitého (hyperkapnia), vzniká respiračná acidóza, zníži sa pH krvi. Hyperkapnia vedie k vazodilatácii mozgových ciev. Zvýšenie alveolárnej ventilácie, ktoré je v súlade s úrovňou metabolizmu, sa nazýva hyperpnoe (napr. pri telesnej námahe), jej zníženie hypopnoe (napr. v spánku).