Termín:celiakia: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
 
Riadok 8: Riadok 8:
 
|Translations={{Translation
 
|Translations={{Translation
 
|Language=la
 
|Language=la
|Localized form=coeliakia
+
|Localized form=coeliakia (ae, f.)
 
}}
 
}}
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Comment=Ide o syndróm zahrňujúci rôzne chronické enteropatie detského veku s malabsorpciou. Rozhodujúcu  úlohu v patogenéze  celiakie má lepok (glutén), zmes vo vode nerozpustných bielkovín nachádzajúcich sa v zrnách všetkých druhov obilnín, najmä v pšenici a raţi. Za hlavný toxický faktor sa pokladá jeho gliadínová frakcia bohatá na glutamín a prolín, ktorá vyvoláva ťažké poškodenie sliznice  tenkého čreva. Nie je zatiaľ jasné, či ide o následok vrodeného nedostatku špecifickej proteázy alebo prolidázy, ktorá štiepi gliadín v sliznici tenkého čreva.
+
|Comment=Ide o syndróm zahrňujúci rôzne chronické enteropatie detského veku s malabsorpciou. Rozhodujúcu  úlohu v patogenéze  celiakie má lepok (glutén), zmes vo vode nerozpustných bielkovín nachádzajúcich sa v zrnách všetkých druhov obilnín, najmä v pšenici a raži. Za hlavný toxický faktor sa pokladá jeho gliadínová frakcia bohatá na glutamín a prolín, ktorá vyvoláva ťažké poškodenie sliznice  tenkého čreva. Nie je zatiaľ jasné, či ide o následok vrodeného nedostatku špecifickej proteázy alebo prolidázy, ktorá štiepi gliadín v sliznici tenkého čreva.
 
}}
 
}}
 
[[Category:Medicína]]
 
[[Category:Medicína]]

Aktuálna revízia z 12:17, 19. jún 2020

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: lekárska diagnóza, ochorenie, choroba
Definícia: dedičná choroba sliznice tenkého čreva dojčenského a detského veku
Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Synonymum: Thaysenova-Geeho choroba, netropická sprue, intestinálny infantilizmus, idiopatická steatorea, Heubnerov-Herterov syndróm
Príbuzné termíny: ochorenie
Cudzojazyčný ekvivalent: la: coeliakia (ae, f.)
Poznámka: Ide o syndróm zahrňujúci rôzne chronické enteropatie detského veku s malabsorpciou. Rozhodujúcu úlohu v patogenéze celiakie má lepok (glutén), zmes vo vode nerozpustných bielkovín nachádzajúcich sa v zrnách všetkých druhov obilnín, najmä v pšenici a raži. Za hlavný toxický faktor sa pokladá jeho gliadínová frakcia bohatá na glutamín a prolín, ktorá vyvoláva ťažké poškodenie sliznice tenkého čreva. Nie je zatiaľ jasné, či ide o následok vrodeného nedostatku špecifickej proteázy alebo prolidázy, ktorá štiepi gliadín v sliznici tenkého čreva.