Termín:absintizmus: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 7: Riadok 7:
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Context=Horká látka vermutu – absintín – je však neškodná. Otrava pri užití 15 g silice sa prejavuje nauzeou, trizmom, tonickými kŕčmi, poruchami citlivosti a bezvedomím. Prekročenie th. dávok vyvoláva bolesti hlavy, tras, slabosť zmätenosť, nutkanie na močenie a pálenie v uretre. U gravidných žien môže zaviniť potrat. Absintizmus je chronická otrava liehovým nápojom z paliny pravej (absintom). Postupne nastáva rozpad osobnosti s psychickými a motorickými zmenami, následkom postihnutia CNS (tras, pruritus, hyperestézie, bolesti v údoch, kŕčovité zášklby v svalstve, obrny, slabnutie pamäti, znižovanie inteligencie, oslabenie vôle, nespavosť, desivé halucinácie a epileptické záchvaty). Ide pp. o kombináciu účinku silice paliny pravej a alkoholu.
+
|Context=Horká látka vermutu – absintín – je však neškodná. Otrava pri užití 15 g silice sa prejavuje nauzeou, trizmom, tonickými kŕčmi, poruchami citlivosti a bezvedomím. Prekročenie th. dávok vyvoláva bolesti hlavy, tras, slabosť zmätenosť, nutkanie na močenie a pálenie v uretre. U gravidných žien môže zaviniť potrat. Absintizmus je chronická otrava liehovým nápojom z paliny pravej (absintom). Ide pp. o kombináciu účinku silice paliny pravej a alkoholu.
 +
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Comment=Názov je odvodený z latinského ''absinthium'' palina, ktoré je odvodené z gréckeho ekvivalentu ''apsinthion'' palina.
 
|Comment=Názov je odvodený z latinského ''absinthium'' palina, ktoré je odvodené z gréckeho ekvivalentu ''apsinthion'' palina.
 
}}
 
}}
 
[[Category:Medicína]]
 
[[Category:Medicína]]

Verzia zo dňa a času 11:42, 22. február 2018

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: toxikológia
Definícia: závislosť, toxikománia a toxické zmeny po požívaní absintu (kŕče, zmätenosť)
Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Kontext: Horká látka vermutu – absintín – je však neškodná. Otrava pri užití 15 g silice sa prejavuje nauzeou, trizmom, tonickými kŕčmi, poruchami citlivosti a bezvedomím. Prekročenie th. dávok vyvoláva bolesti hlavy, tras, slabosť zmätenosť, nutkanie na močenie a pálenie v uretre. U gravidných žien môže zaviniť potrat. Absintizmus je chronická otrava liehovým nápojom z paliny pravej (absintom). Ide pp. o kombináciu účinku silice paliny pravej a alkoholu.
Zdroj kontextu: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
Synonymum: absinthismus
Príbuzné termíny: absintín
Poznámka: Názov je odvodený z latinského absinthium palina, ktoré je odvodené z gréckeho ekvivalentu apsinthion palina.