Termín:analógia: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 1: Riadok 1:
 
{{Term
 
{{Term
 
|Name=analógia
 
|Name=analógia
|Definition=právne metodologický nástroj, ktorý slúži k uzavretiu otvorených medzier v zákone, to znamená, že predstavuje nachádzanie práva v oblasti mimo rozsah pojmu a to tým, že spája právne následky noriem s prípadmi, ktoré nie sú zahrnuté do ich jazykového vyjadrenia v právnych predpisoch.
+
|Definition=právne metodologický nástroj, ktorý slúži k uzavretiu otvorených medzier v zákone, to znamená, že predstavuje nachádzanie práva v oblasti mimo rozsah pojmu a to tým, že spája právne následky noriem s prípadmi, ktoré nie sú zahrnuté do ich jazykového vyjadrenia v právnych predpisoch
 
|Field=právo, filozofia práva
 
|Field=právo, filozofia práva
 
|Synonyms=obdoba
 
|Synonyms=obdoba

Verzia zo dňa a času 20:59, 18. november 2021

Legislatívny termín [?]

Oblasť: právo, filozofia práva
Definícia: právne metodologický nástroj, ktorý slúži k uzavretiu otvorených medzier v zákone, to znamená, že predstavuje nachádzanie práva v oblasti mimo rozsah pojmu a to tým, že spája právne následky noriem s prípadmi, ktoré nie sú zahrnuté do ich jazykového vyjadrenia v právnych predpisoch
Zdroj: PODĽA: Melzer, F.: Metodologie nalézání práva. Úvod do právní argumentace. 2. vydanie. Praha: C. H. Beck 2011.

Kontext: Použitie analógie predpokladá, aby vzťah, ktorého sa týka, bol ovládaný rovnakými zásadami ako ustanovenie zákona, ktorý sa použije.
Zdroj kontextu: Svoboda, J. a kol.: Občiansky zákonník. Komentár a súvisiace predpisy. 5. vydanie. Bratislava: Eurounion 2004.
Synonymum: obdoba
Cudzojazyčný ekvivalent: cs: analogie
Poznámka: Rozlišujú sa dva prípady analógie, a to analógia práva a analógia zákona. Pri analógii zákona (analogia legis) použijeme pri absencii výslovnej právnej úpravy obdobné ustanovenie právneho predpisu, pri analógii práva (analógia iuris) použijeme z dôvodu absencie výslovnej i obdobnej právnej úpravy všeobecné právne zásady.