Termín:kapsida: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(odstránenie kontextu, pridanie poznámky)
 
Riadok 10: Riadok 10:
 
}}
 
}}
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Context=Kapsida môže mať helixovú alebo ikozahedrickú symetriu a skladá sa zo štruktúrnych jednotiek, kapsomér. Podľa počtu podjednotiek tvorených kapsomérami sa nazývajú dimérmi (2), trimérmi (3), pentamérmi (5) alebo hexamérmi (6).
+
|Comment=Skladá sa z kapsomér. Najjednoduchšia štruktúra, ktorú dokážu vírusy vytvoriť je symetrická štrukúra kapsidy: s helikálnou alebo ikozahedrálnou symetriou. Helikálne kapsidy majú valcovitý tvar. Ikozahedrálne kapsidy majú tvar zložitého trojrozmerného telesa (dvadsaťsten). Existujú aj vírusy s komplexnou symetriou (napr. bakteriofágy), ktoré môžu mať kombináciu oboch typov symetrickej štruktúry alebo ich tvar nemožno jednoznačne priradiť iba k jednému typu symetrie.
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
 
}}
 
}}
 
[[Category:Epidemiológia a imunológia]]
 
[[Category:Epidemiológia a imunológia]]

Aktuálna revízia z 11:27, 24. apríl 2021

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: biológia, mikroorganizmus
Definícia: proteínový obal, ktorý chráni nukleové kyseliny vírusu
Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Príbuzné termíny: obal vírusu, virión, kapsoméra
Cudzojazyčný ekvivalent: en: capsid
Poznámka: Skladá sa z kapsomér. Najjednoduchšia štruktúra, ktorú dokážu vírusy vytvoriť je symetrická štrukúra kapsidy: s helikálnou alebo ikozahedrálnou symetriou. Helikálne kapsidy majú valcovitý tvar. Ikozahedrálne kapsidy majú tvar zložitého trojrozmerného telesa (dvadsaťsten). Existujú aj vírusy s komplexnou symetriou (napr. bakteriofágy), ktoré môžu mať kombináciu oboch typov symetrickej štruktúry alebo ich tvar nemožno jednoznačne priradiť iba k jednému typu symetrie.