Termín:kyselina octová: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 7: Riadok 7:
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Context=''Dôkaz''
+
|Context=Je výborným rozpúšťadlom org. látok, rozpúšťa fosfor, síru a halogénové kys. Mieša sa s alkoholom, glycerolom, terom, tetrachlórmetánom. Získava sa rozkladnou destiláciou drev, príp. z acetylénu a vody a oxidáciou cestou acetaldehydu. Vyvoláva poleptania kože, je horľavá. Po požití vyvoláva poleptania úst a GIT s vracaním, hematemézou, hnačkou, šokom, urémiou a exitom. Chron. expozícia môže vyvolať erózie zubnej skloviny, bronchitídu, podráždenie očí; pľuzgierotvorná látka. Používa sa ako kaustikum napr. na odstraňovanie bradavíc (Acijel®).
 
 
a) 10 kv. vzorky sa zriedi 2,0 ml vody, pridá sa 1 kv. rozt. fenolftaleínu a zriedený rozt. hydroxidu
 
sodného, až sa tekutina sfarbí červeno. Potom sa rozt. 1 kvapkou stanovovanej tekutiny odfarbí a pridá sa niekoľko kv. rozt. chloridu železitého; rozt. sa sfarbí do červenohneda (CH₃COO⁻).
 
 
 
b) 1,0 ml vzorky sa zmieša s 2,0 ml 95 % liehu a 2,0 ml konc. kys. sírovej; je cítiť zápach etylesteru
 
kys. octovej.
 
 
 
''Stanovenie obsahu''
 
 
 
Asi 1,000 g vzorky sa zriedi 50 ml vody, pridá sa niekoľko kv. rozt. fenolftaleínu a titruje sa odmerným rozt. hydroxidu sodného 1 mol/l do červeného sfarbenia.
 
 
 
1 ml odmerného rozt. hydroxidu sodného zodpovedá 0,06005 g C₂H₄O₂.
 
 
 
''A. a. concentratum'' (ČSL 4) 98 %, číra, bezfarebná tekutina, pichľavého kyslého zápachu, silne
 
hygroskopická, jej pary sú horľavé. Je v každom pomere miesiteľná s vodou, 95 % liehom a chloroformom. Je to žieravina a horľavina II. nebezpečnostnej triedy; má sa uchovávať vo fľašiach so zabrúsenou zátkou (na jej skladovanie a manipuláciu platia predpisy ČSN 65 0201).
 
 
 
Prípravok ''a. a. dilutum'' zriedená kys. octová, 5,8 – 6,0 %, sa pripravuje zmiešaním 6,0 g a. a. conc. a 94,0 g vody. Pomocná látka.
 
 
 
''A. a. glaciale'' ľadová kys. octová, C₂H₄O₂, CH₃COOH, ''M''ᵣ 60,05; bezvodá je bezfarebná tekutina, ostrého zápachu, leptavá, kt. ochladením na teplotu + 16,6 °C tuhne na kryštalickú látku, podobnú ľadu.
 
 
 
Je výborným rozpúšťadlom org. látok, rozpúšťa fosfor, síru a halogénové kys. Mieša sa s alkoholom, glycerolom, terom, tetrachlórmetánom. Získava sa rozkladnou destiláciou drev, príp. z acetylénu a vody a oxidáciou cestou acetaldehydu. Vyvoláva poleptania kože, je horľavá. Po požití vyvoláva poleptania úst a GIT s vracaním, hematemézou, hnačkou, šokom, urémiou a exitom. Chron. expozícia môže vyvolať erózie zubnej skloviny, bronchitídu, podráždenie očí; pľuzgierotvorná látka. Používa sa ako kaustikum napr. na odstraňovanie bradavíc (Acijel®).
 
 
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Comment=''M''ᵣ 60,05
 
|Comment=''M''ᵣ 60,05
 
}}
 
}}
 
[[Category:Medicína]]
 
[[Category:Medicína]]

Verzia zo dňa a času 14:32, 6. september 2019

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: chémia
Definícia: ČSL4, kyselina octová, kyselina etánová, CH₃COOH, C₂H₄O₂, ρ = 1,050 – 1,055 g/cm³
Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Kontext: Je výborným rozpúšťadlom org. látok, rozpúšťa fosfor, síru a halogénové kys. Mieša sa s alkoholom, glycerolom, terom, tetrachlórmetánom. Získava sa rozkladnou destiláciou drev, príp. z acetylénu a vody a oxidáciou cestou acetaldehydu. Vyvoláva poleptania kože, je horľavá. Po požití vyvoláva poleptania úst a GIT s vracaním, hematemézou, hnačkou, šokom, urémiou a exitom. Chron. expozícia môže vyvolať erózie zubnej skloviny, bronchitídu, podráždenie očí; pľuzgierotvorná látka. Používa sa ako kaustikum napr. na odstraňovanie bradavíc (Acijel®).
Zdroj kontextu: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
Synonymum: acidum aceticum
Príbuzné termíny: Acetobacteriaceae
Poznámka: Mᵣ 60,05