Termín:afekt: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(Vytvorená stránka „{{Term |Name=afekt |Definition=[l. ''ad'' k, do + l. ''facere'' činiť, ''affectio'', ''affectus''] '''1.''' afekcia; '''2.''' prudké, krátkotrvajúce vzplanutie, sil…“)
 
Riadok 1: Riadok 1:
 
{{Term
 
{{Term
 
|Name=afekt
 
|Name=afekt
|Definition=[l. ''ad'' k, do + l. ''facere'' činiť, ''affectio'', ''affectus''] '''1.''' afekcia; '''2.''' prudké, krátkotrvajúce vzplanutie, silná, prchká, emočná reakcia viazaná na nejaký obsah, vnem al. predstavu. stav podráždenosti. Hnutie mysle, vzrušenie, rozčúlenie; psychol. osobitný druh nižšieho citu, krátkotrvajúca, spravidla prudká emócia, kt. má aj objekt (zlosť, radosť, strach). Pociťuje sa ako napätie spojené so snahou toto napätie uvoľniť. Prejavuje sa mimikou, tónom hlasu, pohybmi, postojmi. Nevhodný a. je napr. neprimeraný zrejmému myšlienkovému pochodu a konaniu. Vybitie a. (odreagovanie, uvoľnenie napätia) sa prejavuje búrlivou formou.
+
|Definition='''1.''' afekcia; '''2.''' prudké, krátkotrvajúce vzplanutie, silná, prchká, emočná reakcia viazaná na nejaký obsah, vnem alebo predstavu, stav podráždenosti
 
+
|Field=medicína
A. nadmernej intenzity so vzrušením na jeho vrchole, kt. prechádza do krátkodobého mrákotného stavu s následnou amnéziou, sa nazýva ''patologický (patický) a.'' Je to porucha emócií týkajúca sa trvania a intenzity. Môže byť permanentný, recidivujúci (afektívna inkontinencia, neudržateľnosť) al. náhle vystupňovaný do afektívnej zúrivosti (raptus), kt. máva aj anxióznu zložku (pacient sa pre úzkostné napätie nedá motoricky ovládať). Tzv. nezvládnuteľný, prudký intenzívny a., pri kt. nie je narušené vedomie a jedinec si nevhodnosť svojho správania po upokojení uvedomuje, sa nepokladá za nepríčetnosť, zohľadňuje sa sa však pri trestných činoch osobitne. Termín nezvládnuteľný a. sa nemá používať, resp. nie je správne ním označovať nejaký iný, osobitný a.; má charakter mrákotného stavu, v kt. jedinec nie je schopný ovládať svoje konanie (impulzívna reakcia, furor transitorius, mania transitoria).
 
 
 
'''''Patický afekt''''' charakterizuje na vrchole krátke zakalenie vedomia; pokladá sa za nepríčetnosť. Nevypočitateľné výbuchy a. (zlosť, agresivita) býva pri schizofrénii, najmä katatónii. Ako afektívny útlm sa označuje chýbanie a. reakcia; človek po veľkom otrase nepociťuje primeranú reakciu ihneď, len po čase sa vracia emotívna reakcia naplno a prepukne depresia al. zmätenosť. V ešte väčšej miere sa prejavuje pri tzv. afektívnom stupore, kt. je skôr symptómom celkovej meravosti nepodmienenej zážitkami.
 
 
 
A. sa vyskytuje u explozívnych psychopatov, pri org. chorôb mozgu, u alkoholikov a i. toxikomanov al. v opilosti, ako aj pri epilepsii. V priebehu poruchy vedomia sa pacient môže dopustiť nebezpečných činov, ťažkej agresie. Patický a. sa výnimočne vyskytne aj u psychicky zdravých jedincov, za podmienok veľkého vyčerpania, hladovania, deprivácie spánku alebo pri patickej rozospatosti a po zdrvujúcich zážitkoch. Vybitie energie často zanecháva pocit vyčerpania, kefaleu, spavosť a prejavy podráždenia podkôrových oblastí.
 
 
 
Pri sploštenom a. naopak chýbajú prejavy afektivity v medziľudských vzťahoch (emočné ochudobnenie). Potlačený a. je a. neodreagovaný. Primitívny a. sa prejavuje primitívnou reakciou, výbuchmi zlosti, prudkým úderom, skratkovou reakciou.
 
|Localized definitions=
 
|Field=
 
|Localized fields=
 
|Related terms=
 
|Synonyms=
 
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
|Translations=
 
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Context=
+
|Context=Hnutie mysle, vzrušenie, rozčúlenie; psychol. osobitný druh nižšieho citu, krátkotrvajúca, spravidla prudká emócia, kt. má aj objekt (zlosť, radosť, strach). Pociťuje sa ako napätie spojené so snahou toto napätie uvoľniť. Prejavuje sa mimikou, tónom hlasu, pohybmi, postojmi. Nevhodný a. je napr. neprimeraný zrejmému myšlienkovému pochodu a konaniu. Vybitie a. (odreagovanie, uvoľnenie napätia) sa prejavuje búrlivou formou. Afekt nadmernej intenzity so vzrušením na jeho vrchole, kt. prechádza do krátkodobého mrákotného stavu s následnou amnéziou, sa nazýva ''patologický (patický) a.'' Je to porucha emócií týkajúca sa trvania a intenzity. Môže byť permanentný, recidivujúci (afektívna inkontinencia, neudržateľnosť) al. náhle vystupňovaný do afektívnej zúrivosti (raptus), kt. máva aj anxióznu zložku (pacient sa pre úzkostné napätie nedá motoricky ovládať). Tzv. nezvládnuteľný, prudký intenzívny a., pri kt. nie je narušené vedomie a jedinec si nevhodnosť svojho správania po upokojení uvedomuje, sa nepokladá za nepríčetnosť, zohľadňuje sa sa však pri trestných činoch osobitne. Termín nezvládnuteľný a. sa nemá používať, resp. nie je správne ním označovať nejaký iný, osobitný a.; má charakter mrákotného stavu, v kt. jedinec nie je schopný ovládať svoje konanie (impulzívna reakcia, furor transitorius, mania transitoria).
|Context source=
+
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
|URL=
+
|Comment=[l. ''ad'' k, do + l. ''facere'' činiť, ''affectio'', ''affectus'']
|Localized URLs=
 
|Approved=
 
|Comment=
 
 
}}
 
}}
 
 
 
 
[[Category:Medicína]]
 
[[Category:Medicína]]

Verzia zo dňa a času 12:13, 3. október 2019

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: medicína
Definícia: '1.' afekcia; 2. prudké, krátkotrvajúce vzplanutie, silná, prchká, emočná reakcia viazaná na nejaký obsah, vnem alebo predstavu, stav podráždenosti
Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Kontext: Hnutie mysle, vzrušenie, rozčúlenie; psychol. osobitný druh nižšieho citu, krátkotrvajúca, spravidla prudká emócia, kt. má aj objekt (zlosť, radosť, strach). Pociťuje sa ako napätie spojené so snahou toto napätie uvoľniť. Prejavuje sa mimikou, tónom hlasu, pohybmi, postojmi. Nevhodný a. je napr. neprimeraný zrejmému myšlienkovému pochodu a konaniu. Vybitie a. (odreagovanie, uvoľnenie napätia) sa prejavuje búrlivou formou. Afekt nadmernej intenzity so vzrušením na jeho vrchole, kt. prechádza do krátkodobého mrákotného stavu s následnou amnéziou, sa nazýva patologický (patický) a. Je to porucha emócií týkajúca sa trvania a intenzity. Môže byť permanentný, recidivujúci (afektívna inkontinencia, neudržateľnosť) al. náhle vystupňovaný do afektívnej zúrivosti (raptus), kt. máva aj anxióznu zložku (pacient sa pre úzkostné napätie nedá motoricky ovládať). Tzv. nezvládnuteľný, prudký intenzívny a., pri kt. nie je narušené vedomie a jedinec si nevhodnosť svojho správania po upokojení uvedomuje, sa nepokladá za nepríčetnosť, zohľadňuje sa sa však pri trestných činoch osobitne. Termín nezvládnuteľný a. sa nemá používať, resp. nie je správne ním označovať nejaký iný, osobitný a.; má charakter mrákotného stavu, v kt. jedinec nie je schopný ovládať svoje konanie (impulzívna reakcia, furor transitorius, mania transitoria).
Zdroj kontextu: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
Poznámka: [l. ad k, do + l. facere činiť, affectio, affectus]