Termín:stráž prírody: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
 
(Jedna medziľahlá úprava od jedného ďalšieho používateľa nie je zobrazená)
Riadok 1: Riadok 1:
 
{{Term
 
{{Term
 
|Name=stráž prírody
 
|Name=stráž prírody
|Definition=[[Term:fyzická osoba|fyzická osoba]], ktorá dosiahla vek najmenej 18 rokov, je občanom SR, bezúhonná a úplne spôsobilá na právne úkony, je odborne spôsobilá, zdravotne a fyzicky spôsobilá a zložila sľub
+
|Definition=osoby ustanovené do tejto funkcie okresným úradom v sídle kraja na účel zabezpečovania kontroly dodržiavania zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny
|Field=správne právo
+
|Field=správne právo, právo
 
|Related terms=lesná stráž, poľná stráž, poľovnícka stráž, rybárska stráž, vodná stráž
 
|Related terms=lesná stráž, poľná stráž, poľovnícka stráž, rybárska stráž, vodná stráž
|Bibliography=Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.
+
|Bibliography=PODĽA:
 +
Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007;
 +
Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.
 
|Acceptability=Legislatívny
 
|Acceptability=Legislatívny
|Context=Členom stráže prírody sa fyzická osoba stáva dňom zápisu do zoznamu členov stráže prírody, ktorý vedie krajský úrad. Fyzická osoba môže byť zapísaná do zoznamu členov stráže prírody najmä na návrh orgánu ochrany prírody, organizácie ochrany prírody, obce alebo občianskeho združenia, ktorého poslaním podľa stanov je ochrana prírody a krajiny. Člen stráže prírody je pri plnení úloh oprávnený vo svojom obvode pôsobnosti sledovať a zbierať údaje o stave prírody a krajiny, jej zložiek a prvkov. Člen stráže prírody je povinný sledovať dianie v prírode, ľudské zásahy do prírody a krajiny a ich vplyv na ňu.
+
|Context=Členom stráže prírody sa môže stať fyzická osoba, ktorá dosiahla vek najmenej 18 rokov, je občanom SR, bezúhonná a úplne spôsobilá na právne úkony, je odborne spôsobilá, zdravotne a fyzicky spôsobilá a zložila sľub. Fyzická osoba môže byť zapísaná do zoznamu členov stráže prírody najmä na návrh orgánu ochrany prírody, organizácie ochrany prírody, obce alebo občianskeho združenia, ktorého poslaním podľa stanov je ochrana prírody a krajiny. Člen stráže prírody je pri plnení úloh oprávnený vo svojom obvode pôsobnosti sledovať a zbierať údaje o stave prírody a krajiny, jej zložiek a prvkov. Člen stráže prírody je povinný sledovať dianie v prírode, ľudské zásahy do prírody a krajiny a ich vplyv na ňu.
 
|Context source=Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.
 
|Context source=Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.
 
|URL=http://www.podnemapy.sk/portal/poradenstvo/znenie_pdf/sk/z_543_2002.pdf
 
|URL=http://www.podnemapy.sk/portal/poradenstvo/znenie_pdf/sk/z_543_2002.pdf
|Comment=Hlavným oprávnením je sledovať stav prírody a krajiny, kontrolovať dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny, ukladať a vyberať v blokovom konaní pokuty, používať donucovacie prostriedky, nazerať do dokladov, vyzývať na upustenie od protiprávneho konania, zisťovať totožnosť osoby, požadovať pomoc od Policajného zboru, nosiť zbraň a použiť ju v zákonom stanovených situáciách, pričom všetky oprávnenia sa vykonávajú len za účelom ochrany prírody a krajiny. Donucovacie prostriedky sú: hmaty, chvaty, údery a kopy sebaobrany, slzotvorné prostriedky, obušok, putá, služobný pes. Stráž prírody má aj svoje povinnosti zodpovedajúce jeho právam. Člen stráže prírody bude vyškrtnutý zo zoznamu, ak prekročí svoje oprávnenia, poruší sľub, zomrie, nevykonáva svoju funkciu, prestane spĺňať niektorú zo zákonných podmienok, alebo o to sám požiada.
+
|Comment=Stráž prírody sa člení na profesionálnu stráž prírody a dobrovoľnú stráž prírody. Člen profesionálnej stráže prírody je v pracovnoprávnom vzťahu zamestnanca organizácie ochrany prírody. Hlavným oprávnením je sledovať stav prírody a krajiny, kontrolovať dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny, ukladať a vyberať v blokovom konaní pokuty, používať donucovacie prostriedky, nazerať do dokladov, vyzývať na upustenie od protiprávneho konania, zisťovať totožnosť osoby, požadovať pomoc od Policajného zboru, nosiť zbraň a použiť ju v zákonom stanovených situáciách, pričom všetky oprávnenia sa vykonávajú len za účelom ochrany prírody a krajiny.
 
}}
 
}}
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]
 +
[[Category:Právo]]

Aktuálna revízia z 14:00, 29. júl 2024

Legislatívny termín [?]

Oblasť: správne právo, právo
Definícia: osoby ustanovené do tejto funkcie okresným úradom v sídle kraja na účel zabezpečovania kontroly dodržiavania zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny
Zdroj: PODĽA:

Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007; Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.


Kontext: Členom stráže prírody sa môže stať fyzická osoba, ktorá dosiahla vek najmenej 18 rokov, je občanom SR, bezúhonná a úplne spôsobilá na právne úkony, je odborne spôsobilá, zdravotne a fyzicky spôsobilá a zložila sľub. Fyzická osoba môže byť zapísaná do zoznamu členov stráže prírody najmä na návrh orgánu ochrany prírody, organizácie ochrany prírody, obce alebo občianskeho združenia, ktorého poslaním podľa stanov je ochrana prírody a krajiny. Člen stráže prírody je pri plnení úloh oprávnený vo svojom obvode pôsobnosti sledovať a zbierať údaje o stave prírody a krajiny, jej zložiek a prvkov. Člen stráže prírody je povinný sledovať dianie v prírode, ľudské zásahy do prírody a krajiny a ich vplyv na ňu.
Zdroj kontextu: Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.
Príbuzné termíny: lesná stráž, poľná stráž, poľovnícka stráž, rybárska stráž, vodná stráž
Poznámka: Stráž prírody sa člení na profesionálnu stráž prírody a dobrovoľnú stráž prírody. Člen profesionálnej stráže prírody je v pracovnoprávnom vzťahu zamestnanca organizácie ochrany prírody. Hlavným oprávnením je sledovať stav prírody a krajiny, kontrolovať dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny, ukladať a vyberať v blokovom konaní pokuty, používať donucovacie prostriedky, nazerať do dokladov, vyzývať na upustenie od protiprávneho konania, zisťovať totožnosť osoby, požadovať pomoc od Policajného zboru, nosiť zbraň a použiť ju v zákonom stanovených situáciách, pričom všetky oprávnenia sa vykonávajú len za účelom ochrany prírody a krajiny.
URL: http://www.podnemapy.sk/portal/poradenstvo/znenie pdf/sk/z 543 2002.pdf