Termín:interrupcia: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
 
(5 medziľahlých úprav od jedného ďalšieho používateľa nie je zobrazených)
Riadok 1: Riadok 1:
 
{{Term
 
{{Term
 
|Name=interrupcia
 
|Name=interrupcia
|Definition=[''interruptio''] umelé prerušenie gravidity. Môže byť legálne al. nelegálne. I. patrí k najväčším med. dilemám, má svoje biol., psychol., sociálno-ekonomické, eugenické, zdrav., etické a i. aspekty. Zástancovia legálnej i. argumentujú právom ženy (manželov) rozhodnúť sa o počte detí a období, v kt. sa má dieťa narodiť, a že sa tak dá zabrániť škodlivým následkom kriminálnych potratov. Odporcovia i. poukazujú na právo nenarodeného dieťaťa na život a zdôrazňujú predovšetkým jej morálno-etické aspekty.
+
|Definition=umelé prerušenie gravidity
 
+
|Field=lekárska veda, gynekológia
U nás platí Zákon č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotnosti, kt. umožňuje prerušiť graviditu na žiadosť ženy za dodržania určitých podmienok. I. nemá nahrádzať antikoncepciou. Povinnosťou lekára je preferovať rodinnú výchovu k uvedomelému rodičovstvu, podporovať správnu sexuálnu výchovu na školách a zlepšovanie sociálno-ekonomických podmienok manželských párov.
+
|Related terms=ťarchavosť, gravidita, abdominálna gravidita
 
 
I. po 8. týţd, zvyšuje výskyt komplikácií. K skorým komplikáciám patrí krvácanie z maternice, perforácia steny maternice, ruptúra krčka maternice a komplikácie anestézie. Neskoré komplikácie zahrňujú zápaly vnútorných genitálií, sterility a infertilitu, častejší výskyt potratov a predčasných pôrodov pre insuficienciu krčka maternice a psychické traumy. Morbidita i. je 0,2 – 3 %, mortalita 3,7/10⁵ interupcií.
 
 
 
'''''Operačné prerušenie gravidity do 12. týždňa'''''
 
 
 
Používa sa krátkodobá i. v. anestézia (tiopental, Diprison®) v kombinácii s inhalačnou (NO₂, halotán), v premedikácii sa podáva midazolam (Dormicum®). Premedikácia umožňuje znížiť dávku narkotika, znižuje frekvenciu výskytu komplikácií. U viacrodičiek a pacientiek s dilatovaným cervikálnym kanálom možno do 8. týžd. prerušiť graviditu aj v paracervikálnej lokálnej anestézii (1 % mezokaín).
 
 
 
'''''Dilatácia krčka''''' – po zachytení predného pysku krčka maternice do amer. klieští sa dilatuje cervikálny kanál, najčastejšie pomocou Hegarových dilatátorov (jeho číslo sa volí podľa týţd. gravidity, napr. pri 8-týžd. gravidite č. 8). Vhodnejšie sú vibrodilatátory, kt. umoţujú postup-nú dilatáciu. Znižuje sa tým riziko poškodenia krčka maternice. Lamináriá sa už nepoužívajú. Na dozretie, resp. zmäknutie krčka maternice sa aplikujú prostaglandíny (F al. E₂). Ich použitie je indikované najmä u primigravíd s tenkým a rigidným cervixom, a gravidita netrvá dlhšie ako 8 týžd.
 
 
 
Na odstránenie plodového vajca do 8. týžd. gravidity možno použiť [[vákuumextrakcia|vákuumextrakciu]] (miniinterrupcia) al. kyretáž.
 
 
 
''Kyretáž'' – používa sa na i. v 8. – 12. týžd. Niekedy je potrebná dilatácia cervikálneho kanála (až Hegar č. 12). Na odstránenie plodového vajca sa používajú tupé kyrety, kt. veľkosť závisí od štádia gravidity (ostré kyrety majú vyššie riziko Ashermannovho sy., poranenia steny maternice). V pokročilejších štádiách gravidity sú vhodnejšie potratové Winterove kliešte a následná kyretáž dutiny maternice. Nevýhodou kyretáže je nevyhnutnosť dilatácie krčka maternice, možné poranenia krčka a tela maternice, perforácia steny maternice, utvorenie "fausse route", poškodenie pars basalis endometrii, ponechanie zvyškov plodového vajca.
 
 
 
'''''Medikamentóza interrupcia''''' – spočíva v aplikácii antiprogestínu, antagonistu receptorov progesterónu, mifepristónu (RU 486®, Mifegyne®) v dávke 600 mg a prostaglandínu mizoprostolu (Cyto-tec®) v dávke 400 mg p. o. úspešnosť i. gravidity pred 49. d je ~ 95 %; v 2,2 % gravidita pokračuje, inkompletný potrat vyžadujúci chir. ošetrenie nastáva v 4 %. V zahraničí sa metóda používa v 8 – 28 % i. (Francúzsko, Švédsko, V. Británia).
 
 
 
'''''Prerušenie gravidity po 12. týždni'''''
 
 
 
Indikáciou na i. po 12. týžd. gravidity je ohrozenie života ženy pri pretrvávajúcej zákl. chorobe al. ťažko poškodený, príp. života neschopný plod. Z gen. dôvodov možno graviditu prerušiť do 24. týžd. jej trvania; na to je potrebné odporúčane klín. genetika a písomný súhlas ženy. Dôvody na i. po 12. týžd. posudzuje eticko-odborná komisia pracoviska. I. zo zdrav. dôvodov si vyžaduje písomnú indikáciu odborníka daného med. odboru. Lekár je povinný poučiť ženu o možných zdrav. dôsledkoch i. Na interupciu po 12. týžd. možno použiť viacero metód:
 
 
 
• '''''Aplikácia hypertonických rozt.''''' (20 – 40 % NaCl, 40 % glukóza) transabdominálne po čiastočnom odsatí amniovej tekutiny al. transcervikálne po amniotómii špeciálnym katétrom; 24 – 48 h po ich instilácii sa dostavujú kontrakcie a spontánny potrat. Na zosilnenie kontrakcií možno použiť i. v. podanie oxytocínu v infúzii. Pre časté komplikácie (hyperpyretická reakcia, zápalové komplikácie, edém, mozgu po i. v. podaní) sa táto metóda nepoužíva.
 
 
 
• '''''Aplikácia prostaglandínov F₂α a E₂''''' – napr. dinoprotónu (Prepidil gel® Upjohn, 0,5 mg v 2,5 ml) vo forme gélu (intracervikálne, extraamniovo), tbl., čapíkov (vagínové, intracervikálne). Intracervikálnou
 
aplikáciou gélu sa docieli znäknutie (dozretie) krčka maternice. Pri indukcii abortu, kt. sa začína ráno po preindukcii prostaglandínovým gélom predchádzajúci deň, sa v pošvových zrkadlách zavedie cez cervikálny kanál špeciálny tenký plastový katéter. Jeho koniec má byť uložený extraamniovo. Cez katéter sa extraamniovo aplikuje 1 ml rozt. prosta-glandínu, a to opakovane v 2-h intervaloch do nástupu kontrakcií maternice. Slabá kontrakčná odpoveď sa dá zvýšiť pridaním oxytocínu. Počas indukcie sa má sledovať pulz, TK a telesná teplota.
 
 
 
''Nežiaduce účinky prostaglandínov'' – nauzea, vracanie, hnačka, začervenanie, dýchavica a zvýšené potenie.
 
 
 
''Kontraindikácie'' extra- a intraamniového použitia prostaglandínov – org. choroby srdca (II. a IV. štádium), epilepsia, hypertenzia (> 160/100 Torr, t. j. 21/13 kPa), choroby dýchacích ciest (asthma bronchiale, emfyzém pľúc, bronchiektázie, fibróza pľúc, stav po pneumonektómii, stav po torakoplastike), ťažká alergia, colitis ulcerosa, diabetes mellitus, poruchy hemokoagulácie, ťažké hepatopatie, nefropatie, perniciózna anémia, talasémia, glaukóm, gynekol. zápal., predčasný odtok plodovej vody, stav po metroplastike.
 
 
 
''Kontraindikácie intraamniového použitia prostaglandínov'' – stavy po operácii na maternici (sectio caesarea, enucleatio myomatis, ventrofixatio uteri, plastika krčka), veľký myóm maternice al. tumor v malej panve, vývojové chyby maternice.
 
 
 
Úspešnosť použitia prostaglandínov v II. trimestri je ~ 95 %. Väčšinou je pritom po potrate plodu potrebné digitálne (príp. manuálne) al. inštrumentálne odstránenie placenty, resp. jej zvyškov. Bezprostredne po potrate sa podávajú uterotoniká a začína ablaktácia (vyviazanie prsníkov, Parlodel®). Potratený plod sa odosiela na cytogenetické vyšetrenie. Na 3. – 4. d po výkone sa dutina maternice skontroluje sonograficky (vylúčenie rezíduí po potrate).
 
 
 
Najčastejšie komplikácie pri indukcii abortu prostaglandínmi sú ruptúra krčka, predčasné odlučovanie placenty s profúznou metrorágiou, ruptúra uteru (najmä pri stavoch po cisárskom reze).
 
 
 
• '''''Sectio caesarea parva''''' – ~ v 5 % prípadov treba indukovaný abort ukončiť malým cisárskym rezom (abdominálnym al. vagínovým). Najčastejšou indikáciou na tento postup je profúzna metrorágia, vyvolaná predčasným odlupovaním placety; [[sectio caesarea]].
 
 
 
|Localized definitions=
 
|Field=gynekológia
 
|Localized fields=
 
|Related terms=umelé prerušenie tehotenstva, ťarchavosť, miniinterrupcia
 
 
|Synonyms=umelé prerušenie tehotenstva
 
|Synonyms=umelé prerušenie tehotenstva
|Bibliography=
+
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
|Translations={{Translation|Language=cs|Localized form=interrupce}}
+
|Translations={{Translation
 +
|Language=cs
 +
|Localized form=interrupce
 +
}}{{Translation
 +
|Language=la
 +
|Localized form=interruptio (nis, n.)
 +
}}
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Context=metódy interrupcie
+
|Comment=Môže byť legálna alebo nelegálna. Interrupcia patrí k najväčším med. dilemám, má svoje biologické, psychologiké, sociálno-ekonomické, eugenické, zdrav., etické a i. aspekty. Zástancovia legálnej interrupcie argumentujú právom ženy (manželov) rozhodnúť sa o počte detí a období, v ktorých sa má dieťa narodiť, a že sa tak dá zabrániť škodlivým následkom kriminálnych potratov. Odporcovia interrupcie poukazujú na právo nenarodeného dieťaťa na život a zdôrazňujú predovšetkým jej morálno-etické aspekty.
|Context source=
 
|URL=
 
|Localized URLs=
 
|Approved=
 
|Comment=
 
 
}}
 
}}
 
 
 
 
[[Category:Medicína]]
 
[[Category:Medicína]]

Aktuálna revízia z 14:51, 28. apríl 2020

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: lekárska veda, gynekológia
Definícia: umelé prerušenie gravidity
Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Synonymum: umelé prerušenie tehotenstva
Príbuzné termíny: ťarchavosť, gravidita, abdominálna gravidita
Cudzojazyčný ekvivalent: cs: interrupce, la: interruptio (nis, n.)
Poznámka: Môže byť legálna alebo nelegálna. Interrupcia patrí k najväčším med. dilemám, má svoje biologické, psychologiké, sociálno-ekonomické, eugenické, zdrav., etické a i. aspekty. Zástancovia legálnej interrupcie argumentujú právom ženy (manželov) rozhodnúť sa o počte detí a období, v ktorých sa má dieťa narodiť, a že sa tak dá zabrániť škodlivým následkom kriminálnych potratov. Odporcovia interrupcie poukazujú na právo nenarodeného dieťaťa na život a zdôrazňujú predovšetkým jej morálno-etické aspekty.