Termín:právne skutočnosti: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(2 medziľahlé úpravy od jedného ďalšieho používateľa nie sú zobrazené)
Riadok 1: Riadok 1:
 
{{Term
 
{{Term
 
|Name=právne skutočnosti
 
|Name=právne skutočnosti
|Definition=okolnosti vyjadrené v právnych normách, s ktorými právna norma spája vznik, zmenu, zánik právnych vzťahov
+
|Definition=okolnosti vyjadrené v právnych normách, s ktorými právna norma spája vznik, zmenu, zánik právnych vzťahov, sú predpokladom vzniku právnych vzťahov
|Field=správne právo
+
|Field=právo, občianske právo, súkromné právo, správne právo, trestné právo
|Related terms=právny úkon, protiprávny úkon
+
|Related terms=právny úkon, protiprávny úkon, právna udalosť
|Bibliography=Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.
+
|Bibliography=PODĽA: Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Comment=Členia sa na právne (protiprávne) úkony a na právne udalosti. Právne udalosti vznikajú nezávisle od ľudskej vôle – človek ich nemôže ovplyvniť (napr. plynutie času, dosiahnutie veku). Za osobitný druh právnych skutočností sa považujú rozhodnutia orgánov verejnej správy, ktorými sa zakladajú práva a povinnosti osôb (tzv. konštitutívne rozhodnutia, konštitutívne individuálne právne akty).
+
|Context=Právne skutočnosti ako objektívne okolnosti vonkajšieho sveta sú hlavným právnym dôvodom vzniku občianskoprávnych vzťahov, i keď vo výnimočných prípadoch môžu vzniknúť občianskoprávne vzťahy aj zo zákona (ex lege), a to aj bez existencie ďalších konkrétnych objektívnych skutočností.
 +
|Context source=Števček, M. ‒ Dulak, A. ‒ Bajánková, J. ‒ Fečík, M. ‒ Sedlačko, F. ‒ Tomašovič, M. a kol. Občiansky zákonník I. § 1 ‒ 450. Komentár. 2. vydanie. Praha: C. H. Beck, 2019.
 +
|Comment=Členia sa na právne subjektívne právne skutočnosti a na objektívne právne skutočnosti. Subjektívne právne skutočnosti sa ďalej členia na právne úkony, protiprávne úkony, konštitutívne súdne alebo iné úradné rozhodnutia a iné ľudské správanie (vytvorenie diela). Za osobitný druh subjektívnych právnych skutočností sa považujú rozhodnutia orgánov verejnej správy, ktorými sa zakladajú práva a povinnosti osôb (tzv. konštitutívne rozhodnutia, konštitutívne individuálne právne akty). Objektívne právne skutočnosti nazývame aj ako právne udalosti. Vznikajú nezávisle od ľudskej vôle – človek ich nemôže ovplyvniť (napr. plynutie času, dosiahnutie veku, narodenie a smrť človeka).
 
}}
 
}}
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]
 +
[[Category:Právo]]

Verzia zo dňa a času 14:35, 14. november 2024

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: právo, občianske právo, súkromné právo, správne právo, trestné právo
Definícia: okolnosti vyjadrené v právnych normách, s ktorými právna norma spája vznik, zmenu, zánik právnych vzťahov, sú predpokladom vzniku právnych vzťahov
Zdroj: PODĽA: Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.

Kontext: Právne skutočnosti ako objektívne okolnosti vonkajšieho sveta sú hlavným právnym dôvodom vzniku občianskoprávnych vzťahov, i keď vo výnimočných prípadoch môžu vzniknúť občianskoprávne vzťahy aj zo zákona (ex lege), a to aj bez existencie ďalších konkrétnych objektívnych skutočností.
Zdroj kontextu: Števček, M. ‒ Dulak, A. ‒ Bajánková, J. ‒ Fečík, M. ‒ Sedlačko, F. ‒ Tomašovič, M. a kol. Občiansky zákonník I. § 1 ‒ 450. Komentár. 2. vydanie. Praha: C. H. Beck, 2019.
Príbuzné termíny: právny úkon, protiprávny úkon, právna udalosť
Poznámka: Členia sa na právne subjektívne právne skutočnosti a na objektívne právne skutočnosti. Subjektívne právne skutočnosti sa ďalej členia na právne úkony, protiprávne úkony, konštitutívne súdne alebo iné úradné rozhodnutia a iné ľudské správanie (vytvorenie diela). Za osobitný druh subjektívnych právnych skutočností sa považujú rozhodnutia orgánov verejnej správy, ktorými sa zakladajú práva a povinnosti osôb (tzv. konštitutívne rozhodnutia, konštitutívne individuálne právne akty). Objektívne právne skutočnosti nazývame aj ako právne udalosti. Vznikajú nezávisle od ľudskej vôle – človek ich nemôže ovplyvniť (napr. plynutie času, dosiahnutie veku, narodenie a smrť človeka).