Hľadať podľa hodnoty atribútu

Prejsť na: navigácia, hľadanie

This page provides a simple browsing interface for finding entities described by a property and a named value. Other available search interfaces include the page property search, and the ask query builder.

Hľadať podľa hodnoty atribútu

Zoznam všetkých stránok, ktoré majú vlastnosť „Has context” s hodnotou „Prvé abstinentné hnutie u nás zorganizoval košický richtár a renesančný básnik ''J. Bocacius'' (spisom ''Castra temperantiae'', 1959), prvý protialkoholický spis v slovenskej reči napísal ''P. Jakobei'' (Velmi duležité príčiny ... hodování a opilství... 1724). Do 18. storočia sa bojovalo proti alkoholizmu z teologických dôvodov ako proti hriechu, neskôr aj z majetkových a zdravotných príčin (''M. Bel: Flos medicinae sive scholae salernitanae'', Bratislava 1721; ''J. J. Torkos: Taxa Pharmaceutica Posoniensis'', Bratislava 1745; ''J.J. Tionsoris: Zdrava radda lekarská'', Skalica 1771). Komplexný návrh na boj proti alkoholizmu vypracoval osvietenský bratislavský lekár ''Z. G. Huszty''. V 70. rokoch 19. storočia vznikali tzv. ružencové spolky (r. 1882 mali 65 tisíc členov), roku 1897 spolok Modrý kríž, kt. vydával časopis ''Svetlo'' (1900 - 1949) a v Bratislave abstinentné hnutie Good Templar; propagovali ho lekári ''G. Vajna–Pávay'' a ''J. Fischer'', primár psychiat. kliniky v Bratislave. R. 1922 vzniklo v Bratislave Krajské združenie Čs. abstinentného zväzu pre Slov., organizované ''K. Lányim'', ktoré sa zmenilo roku 1939 na Slovenský abstinentný zväz; roku 1950 sa začlenil do ČsČK. Abstinentné socioterapeutické kluby sa aj dnes osvedčujú pri doliečovaní pacientov trpiacich chronickým alkoholizmom. K popredným protialkoholickým pracovníkom z lekárov u nás patrili: ''C. Bezdek, P. Blaho, K. Čársky, B. Demjan, C. Zoch, I. Hálek'' (publikoval články v časopise ''Prúdy''), ''J. A. Chura, Z. Klimo, J. Kňazovický, D. Makovický, K. Matulay, I. Stodola, A. Škarvan, V. Šrobár'' (publikoval články v časopise ''Nové časy'', 1912 - 1914), ''M. Turček'' (zakladateľ dvojmesačníka ''Protialkoholický obzor''). Prvý protialkoholický zákon v I. ČSR vyšiel roku 1922; zakazoval podávať alkoholické nápoje mladistvým. Komplexný základ boju proti alkoholizmu dal zákon SNR roku 1948 (výchova, obmedzenie podávania alkoholických nápojov, trestanie alkoholizmu). Podľa neho sa začali zriaďovať protialkoholické poradne, záchytné stanice a protialkoholické liečebne na nútenú liečbu). Základným dokumentom pre boj proti alkoholizmu je zákon č. 120 z 1962 o boji proti alkoholizmu, podľa ktorého sa zriadil Protialkoholický zbor na Slovensku. Jeho ostatná novela je z 5. 4. 1989 (Zákon o ochrane pred alkoholizmom a inými toxikomániami).”. Keďže výsledkov bolo len niekoľko, zobrazujú sa aj blízke hodnoty.

Nižšie sú zobrazené 1 výsledky, počnúc od #1.

Zobraziť (predchádzajúcich 50 | nasledujúcich 50) (20 | 50 | 100 | 250 | 500).


    

Seznam výsledků

    • abstinentné hnutie  + (Prvé abstinentné hnutie u nás zorganizoval
      Prvé abstinentné hnutie u nás zorganizoval košický richtár a renesančný básnik ''J. Bocacius'' (spisom ''Castra temperantiae'', 1959), prvý protialkoholický spis v slovenskej reči napísal ''P. Jakobei'' (Velmi duležité príčiny ... hodování a opilství... 1724). Do 18. storočia sa bojovalo proti alkoholizmu z teologických dôvodov ako proti hriechu, neskôr aj z majetkových a zdravotných príčin (''M. Bel: Flos medicinae sive scholae salernitanae'', Bratislava 1721; ''J. J. Torkos: Taxa Pharmaceutica Posoniensis'', Bratislava 1745; ''J.J. Tionsoris: Zdrava radda lekarská'', Skalica 1771). Komplexný návrh na boj proti alkoholizmu vypracoval osvietenský bratislavský lekár ''Z. G. Huszty''. V 70. rokoch 19. storočia vznikali tzv. ružencové spolky (r. 1882 mali 65 tisíc členov), roku 1897 spolok Modrý kríž, kt. vydával časopis ''Svetlo'' (1900 - 1949) a v Bratislave abstinentné hnutie Good Templar; propagovali ho lekári ''G. Vajna–Pávay'' a ''J. Fischer'', primár psychiat. kliniky v Bratislave. R. 1922 vzniklo v Bratislave Krajské združenie Čs. abstinentného zväzu pre Slov., organizované ''K. Lányim'', ktoré sa zmenilo roku 1939 na Slovenský abstinentný zväz; roku 1950 sa začlenil do ČsČK. Abstinentné socioterapeutické kluby sa aj dnes osvedčujú pri doliečovaní pacientov trpiacich chronickým alkoholizmom. K popredným protialkoholickým pracovníkom z lekárov u nás patrili: ''C. Bezdek, P. Blaho, K. Čársky, B. Demjan, C. Zoch, I. Hálek'' (publikoval články v časopise ''Prúdy''), ''J. A. Chura, Z. Klimo, J. Kňazovický, D. Makovický, K. Matulay, I. Stodola, A. Škarvan, V. Šrobár'' (publikoval články v časopise ''Nové časy'', 1912 - 1914), ''M. Turček'' (zakladateľ dvojmesačníka ''Protialkoholický obzor''). Prvý protialkoholický zákon v I. ČSR vyšiel roku 1922; zakazoval podávať alkoholické nápoje mladistvým. Komplexný základ boju proti alkoholizmu dal zákon SNR roku 1948 (výchova, obmedzenie podávania alkoholických nápojov, trestanie alkoholizmu). Podľa neho sa začali zriaďovať protialkoholické poradne, záchytné stanice a protialkoholické liečebne na nútenú liečbu). Základným dokumentom pre boj proti alkoholizmu je zákon č. 120 z 1962 o boji proti alkoholizmu, podľa ktorého sa zriadil Protialkoholický zbor na Slovensku. Jeho ostatná novela je z 5. 4. 1989 (Zákon o ochrane pred alkoholizmom a inými toxikomániami).
      pred alkoholizmom a inými toxikomániami).)