režim na štátnych hraniciach

Z STD
Verzia z 10:53, 13. november 2024, ktorú vytvoril JanaLevická (diskusia | príspevky)$7

(rozdiel) ← Staršia verzia | Approved revision (rozdiel) | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: právo, územné právo, správne právo, polícia, migrácia
Definícia: súhrn pravidiel, ktoré upravujú štatút oblastí bezprostredne priliehajúcich ku štátnym hraniciam
Zdroj: Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.

Kontext: Za porušenie režimu na štátnej hranici sa považujú také činy na spoločnej štátnej hranici alebo v jej blízkosti, ktoré narúšajú, poškodzujú alebo ohrozujú záujmy druhej zmluvnej strany, jej územie alebo životy a zdravie, alebo oprávnené záujmy osôb, ktoré sa zdržujú na jej území.
Zdroj kontextu: 269/1996 Z.z. Zmluva medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou o režime a spolupráci na spoločnej štátnej hranici.
Príbuzné termíny: štátna hranica, pohraničný režim, hraničný zriadenec, hlavný hraničný splnomocnenec, hraničný splnomocnenec, ochrana štátnych hraníc, hraničná oblasť
Poznámka: Hlavný hraničný splnomocnenec zabezpečuje plnenie záväzkov Slovenskej republiky vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv a ďalších medzinárodných zmlúv týkajúcich sa problematiky hraníc Slovenskej republiky. V rozsahu ustanovenom všeobecne záväznými právnymi predpismi a uzneseniami Národnej rady Slovenskej republiky a vlády plní úlohy týkajúce sa kontroly, režimu a spolupráce na hraniciach (Štatút hlavného hraničného splnomocnenca Slovenskej republiky, uznesenie vlády SR č. 427/2016 zo dňa 4. 9. 2019).

Tieto pravidlá sú obsiahnuté tak v medzinárodných zmluvách uzatvorených medzi susednými štátmi, ako aj v ich vnútroštátnych predpisoch.