Termín:verejný poriadok: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 10: Riadok 10:
 
}}
 
}}
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
 +
|Context=Pojem „verejný poriadok“ je právne neurčitým pojmom, ktorým sa vyjadruje súhrn pravidiel správania sa ľudí na verejnosti. Tieto pravidlá síce nie sú výslovne formulované v právnych normách, ale ich zachovávanie je podľa všeobecného názoru ľudí na určitom mieste a v čase nevyhnutnou podmienkou riadneho spoločenského spolužitia. Tieto pravidlá riadneho spolužitia ľudí v spoločnosti určujú hranice slobody jednotlivca v záujme dosiahnutia takého správania sa ľudí na verejnosti (alebo aj v súkromí, ak ide o správanie sa s dopadmi na verejný priestor alebo na súkromie iných), ktoré vníma väčšina ľudí ako slušné, mravné a neobťažujúce.
 +
|Context source=Srebalová, M. a kolektív. Zákon o priestupkoch. Komentár. 2. vydanie. Bratislava: C. H. Beck, 2020.
 
}}
 
}}
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]
 
[[Category:Bezpečnostnoprávna oblasť]]

Verzia zo dňa a času 23:56, 16. november 2024

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: správne právo
Definícia: systém spoločenských pravidiel pri správaní sa ľudí prevažne na verejnosti regulovaný sociálnymi normami z hľadiska charakteru miesta, času a verejnej mienky, ako i podmienok práce a odpočinku ľudí, pričom tieto sú v súlade s právnym poriadkom a názormi spoločnosti na správanie sa jednotlivcov alebo ich skupín
Zdroj: Ďurčo, P. a kol.: Bezpečnostnoprávna terminológia. Bratislava: Akadémia PZ v Bratislave 2007.

Kontext: Pojem „verejný poriadok“ je právne neurčitým pojmom, ktorým sa vyjadruje súhrn pravidiel správania sa ľudí na verejnosti. Tieto pravidlá síce nie sú výslovne formulované v právnych normách, ale ich zachovávanie je podľa všeobecného názoru ľudí na určitom mieste a v čase nevyhnutnou podmienkou riadneho spoločenského spolužitia. Tieto pravidlá riadneho spolužitia ľudí v spoločnosti určujú hranice slobody jednotlivca v záujme dosiahnutia takého správania sa ľudí na verejnosti (alebo aj v súkromí, ak ide o správanie sa s dopadmi na verejný priestor alebo na súkromie iných), ktoré vníma väčšina ľudí ako slušné, mravné a neobťažujúce.
Zdroj kontextu: Srebalová, M. a kolektív. Zákon o priestupkoch. Komentár. 2. vydanie. Bratislava: C. H. Beck, 2020.
Príbuzné termíny: Národná bezpečnosť, Štátna bezpečnosť
Cudzojazyčný ekvivalent: cs: veřejný pořádek