Termín:kyselina olejová: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
 
Riadok 6: Riadok 6:
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Context=Je to nenasýtená C₁₈ monoolefínkarboxylová kys., kt. je podstatnou súčasťou väčšiny rastlinných olejov (olivového, mandľového) a živočíšneho tuku. Je to tekutina bez zápachu, t. t. 14 °C. Ľahko podlieha oxidácii, na vzduchu sa farbí žltohnedo a dostáva stuchnutý zápach. Katalytickou hydrogenáciou prechádza na kys. stearovú (a. sterinicum). Rozštiepením v mieste dvojitej väzby (C₉) vzniká kys. pelargónová a dikarboxylová kys. azelaová s 9 atómami C. Pôsobením HNO₃ sa a. o. mení na svoj trans stereoizomér – kys. elaidovú, kt. za normálnej teploty je tuhá látka a má t. t. 51 °C. Polohovým izomérom a. o. je kys. vakcénová – CH₃–(CH₂)₅–CH=CH–(CH₂)₉–COOH.
+
|Context=Je to nenasýtená C₁₈ monoolefínkarboxylová kyselina, ktorá je podstatnou súčasťou väčšiny rastlinných olejov (olivového, mandľového) a živočíšneho tuku. Je to tekutina bez zápachu, t. t. 14 °C. Ľahko podlieha oxidácii, na vzduchu sa farbí žltohnedo a dostáva stuchnutý zápach. Katalytickou hydrogenáciou prechádza na kyselinu stearovú (acidum sterinicum). Rozštiepením v mieste dvojitej väzby (C₉) vzniká kyselina pelargónová a dikarboxylová kyselina azelaová s 9 atómami C. Pôsobením HNO₃ sa acidum oleinicum mení na svoj trans stereoizomér – kyselinu elaidovú, kt. za normálnej teploty je tuhá látka a má t. t. 51 °C. Polohovým izomérom acidum oleinicum je kyselina vakcénová – CH₃–(CH₂)₅–CH=CH–(CH₂)₉–COOH.
 
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
}}
 
}}
 
[[Category:Medicína]]
 
[[Category:Medicína]]

Aktuálna revízia z 21:35, 21. apríl 2020

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: chémia
Definícia: kyselina cis-9-oktadecénová, CH₃–(CH₂)₇–CH=CH–(CH₂)₇–COOH
Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.

Kontext: Je to nenasýtená C₁₈ monoolefínkarboxylová kyselina, ktorá je podstatnou súčasťou väčšiny rastlinných olejov (olivového, mandľového) a živočíšneho tuku. Je to tekutina bez zápachu, t. t. 14 °C. Ľahko podlieha oxidácii, na vzduchu sa farbí žltohnedo a dostáva stuchnutý zápach. Katalytickou hydrogenáciou prechádza na kyselinu stearovú (acidum sterinicum). Rozštiepením v mieste dvojitej väzby (C₉) vzniká kyselina pelargónová a dikarboxylová kyselina azelaová s 9 atómami C. Pôsobením HNO₃ sa acidum oleinicum mení na svoj trans stereoizomér – kyselinu elaidovú, kt. za normálnej teploty je tuhá látka a má t. t. 51 °C. Polohovým izomérom acidum oleinicum je kyselina vakcénová – CH₃–(CH₂)₅–CH=CH–(CH₂)₉–COOH.
Zdroj kontextu: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
Synonymum: acidum oleinicum