Termín:súradnicová sústava²: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 5: Riadok 5:
 
|Bibliography=Červeň, I: Príručka fyzikálnych pojmov a vzťahov. Bratislava : STU 2009
 
|Bibliography=Červeň, I: Príručka fyzikálnych pojmov a vzťahov. Bratislava : STU 2009
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Comment=Súradnicové osi majú spoločný začiatok a najčastejšie sa volia tak, aby boli navzájom na seba kolmé - tak vzniká ortogonálna sústava súradníc. Ak sú jednotky dĺžky na každej z osí rovnaké, vzniká '''''karteziánska súradnicová sústava'''''. V prípade opisu objektov s guľovou symetriou je vhodné používať '''''sférickú súradnicovú sústavu''''', ktorá je tiež ortogonálna, pričom jedna zo súradníc predstavuje vzdialenosť bodu (častice) od začiatku súradnicovej sústavy (stredu gule) a ďalšie dve sa merajú v jednotkách rovinného uhla (uhol $\varphi$ v rovníkovej rovine meraný od zvoleného bodu na rovníku a uhol $\theta$ meraný od "severného" pólu gule pozdĺž príslušného "poludníka").
+
|Comment=Súradnicové osi majú spoločný začiatok a najčastejšie sa volia tak, aby boli navzájom na seba kolmé - tak vzniká ortogonálna sústava súradníc. Ak sú jednotky dĺžky na každej z osí rovnaké, vzniká '''''karteziánska súradnicová sústava'''''. V prípade opisu objektov s guľovou symetriou je vhodné používať '''''sférickú súradnicovú sústavu''''', ktorá je tiež ortogonálna, pričom jedna zo súradníc predstavuje vzdialenosť bodu (častice) od začiatku súradnicovej sústavy (stredu gule) a ďalšie dve sa merajú v jednotkách rovinného uhla (uhol $\varphi$ v rovníkovej rovine meraný od zvoleného bodu na rovníku a uhol $\theta$ meraný od „severného” pólu gule pozdĺž príslušného „poludníka”).
 
}}
 
}}
 
[[Category:Fyzika]]
 
[[Category:Fyzika]]

Verzia zo dňa a času 11:08, 6. jún 2017

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: fyzikálne vedy
Definícia: sústava troch súradnicových osí zvolená vo vybranej vzťažnej sústave
Zdroj: Červeň, I: Príručka fyzikálnych pojmov a vzťahov. Bratislava : STU 2009

Poznámka: Súradnicové osi majú spoločný začiatok a najčastejšie sa volia tak, aby boli navzájom na seba kolmé - tak vzniká ortogonálna sústava súradníc. Ak sú jednotky dĺžky na každej z osí rovnaké, vzniká karteziánska súradnicová sústava. V prípade opisu objektov s guľovou symetriou je vhodné používať sférickú súradnicovú sústavu, ktorá je tiež ortogonálna, pričom jedna zo súradníc predstavuje vzdialenosť bodu (častice) od začiatku súradnicovej sústavy (stredu gule) a ďalšie dve sa merajú v jednotkách rovinného uhla (uhol $\varphi$ v rovníkovej rovine meraný od zvoleného bodu na rovníku a uhol $\theta$ meraný od „severného” pólu gule pozdĺž príslušného „poludníka”).