Termín:atómový orbitál: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 5: Riadok 5:
 
|Bibliography=Červeň, I: Príručka fyzikálnych pojmov a vzťahov. Bratislava : STU 2009
 
|Bibliography=Červeň, I: Príručka fyzikálnych pojmov a vzťahov. Bratislava : STU 2009
 
|Acceptability=Odporúčaný
 
|Acceptability=Odporúčaný
|Comment=Priestorové rozdelenie pravdepodobnosti výskytu elektrónov sa dá získať riešením Schrödingerovej rovnice. V atóme vodíka, pravdepodobnosť nájsť elektrón, je najväčšia vo vzdialenosti od jadra rovnajúcej sa Bohrovmu polomeru. Kvantovým stavom s rôznymi kvantovými číslami, prislúchajú orbitály, líšiace sa rozmiestnením v priestore.
+
|Comment=Priestorové rozdelenie pravdepodobnosti výskytu elektrónov sa dá získať riešením Schrödingerovej rovnice. Pravdepodobnosť nájsť elektrón v atóme vodíka je najväčšia vo vzdialenosti od jadra rovnajúcej sa Bohrovmu polomeru. Kvantovým stavom s rôznymi kvantovými číslami prislúchajú orbitály líšiace sa rozmiestnením v priestore.
 
}}
 
}}
 
[[Category:Fyzika]]
 
[[Category:Fyzika]]

Verzia zo dňa a času 14:29, 12. január 2017

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: fyzika
Definícia: oblasť v atóme, v ktorej sa podľa kvantovej mechaniky elektrón nachádza s dostatočne veľkou pravdepodobnosťou
Zdroj: Červeň, I: Príručka fyzikálnych pojmov a vzťahov. Bratislava : STU 2009

Poznámka: Priestorové rozdelenie pravdepodobnosti výskytu elektrónov sa dá získať riešením Schrödingerovej rovnice. Pravdepodobnosť nájsť elektrón v atóme vodíka je najväčšia vo vzdialenosti od jadra rovnajúcej sa Bohrovmu polomeru. Kvantovým stavom s rôznymi kvantovými číslami prislúchajú orbitály líšiace sa rozmiestnením v priestore.