Termín:kyselina listová: Rozdiel medzi revíziami

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(Vytvorená stránka „ac. folicum, ČSL 4, kys. pteroylglutámová, skr. PteGlu, skupina heterocyklických zlúč. odvodených od kys. ''N''-pteridín-6-metyl-''p''-aminobenzoovej; ''N''-(2-a…“)
 
 
(3 medziľahlé úpravy od rovnakého používateľa nie sú zobrazené.)
Riadok 1: Riadok 1:
ac. folicum, ČSL 4, kys. pteroylglutámová, skr. PteGlu, skupina heterocyklických zlúč. odvodených od kys. ''N''-pteridín-6-metyl-''p''-aminobenzoovej; ''N''-(2-amino-4-hyd-roxy-6-pteridylmetyl)-''p''-aminobenzalglutámová, folát (z angl. folic acid), C₁₉H₁₉N₇O₆, ''M''ᵣ 441,40. Je to žltý až oranžový kryštalický prášok, bez zápachu. Je veľmi ťažko rozp. vo vode, prakticky nerozp. v 95 % liehu a chloroforme. Rozpúšťa sa v rozt. alkalických hydroxidov, rozt. amoniaku a v minerálnych kys.
+
{{Term
 
+
|Name=kyselina listová
''Dôkaz''
+
|Definition=ČSL 4, kyselina pteroylglutámová, skr. PteGlu, skupina heterocyklických zlúč. odvodených od kys. ''N''-pteridín-6-metyl-''p''-aminobenzoovej; ''N''-(2-amino-4-hyd-roxy-6-pteridylmetyl)-''p''-aminobenzalglutámová, folát
 
+
|Field=chémia
a) Asi 10 mg sa rozpustí v 1,0 ml konc. kys. chlorovodíkovej a pridá sa 5,0 ml vody. Ak sa pridáva po kv. rozt. bromičitanu daselného, farbí sa tekutina najprv fialovo, ďalším pridávaním toho istého rozt. sa odfarbí.
+
|Synonyms=acidum folicum
 
+
|Bibliography=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
b) Absorpčné spektrum rozt. stanovovanej látky v rozt. hydroxidu sodného (0,1 mol/) javí maximá pri
+
|Empirical formula=C₁₉H₁₉N₇O₆
256, 283 a 365 nm.
+
|Translations={{Translation
 
+
|Language=en
''Stanovenie obsahu''
+
|Localized form=folic acid
 
+
}}
Asi 0,0500 g vzorky sa rozpustí v odmernej banke na 100 ml v 2,0 ml ziedeného rozt. amoniaku a 50 ml vody, doplní sa vodou po značku a premieša sa. 1,00 ml tohto rozt. sa v odmernej banke na 50 ml doplní rozt. hydrogénfosforečnanu draselného (30 g/l) po značku a premieša sa (rozt. V). Súčasne sa pripraví vodný rozt. chloridu prokaínia vysušeného pri 105 °C do konštantnej hmotnosti (~ 2,5 g/l), doplní sa vodou po značku a premieša sa. 1,00 ml tohto rozt. sa v odmernej banke na 50 ml doplní kys. chlorovodíkovou 0,1 mol/l po značku a premieša sa (rozt. S). Potom sa pripraví 5 odmerných valčekov na 25 ml so zabrúsenou zátkou. Do prvého (V₁) a druhého (V₂) sa odmeria po 5,0 ml rozt. V, do tretieho (S₁) 5,0 ml rozt. S. Do štvrtého (Vₛ) sa odmeria 5,0 ml odmerného rozt. kys. chlorovodíkovej 0,10 mol/l. Do prvého (V₁) sa pridá 1,0 ml manganistanu draselného (4,0 g/l), do ostatných po 1,0 ml vody. Presne po 2 min sa pridá do všetkých valčekov po 1,0 ml rozt. dusitanu sodného (20 g/l) a po 1,0 ml kys. chlorovodíkovej 18 % a obsah valčekov sa premieša. Po ďalších 2 min sa pridá do všetkých valčekov po 1,0 ml rozt. amidosíranu amónneho a zmes sa dôkladne pretrepe. Po 5 min sa do všetkých valčekov pridá po 1,0 ml rozt. dichloridu ''N''-(1-naftyl)-etyléndiamínia (1 g/l) a premieša sa. Po 10 min stania sa zmeria absorbancia rozt. z valčekov V₁ a V₂ (Aᵥ₁; Aᵥ₂) pri 545 nm v 10 mm vrstve proti slepej skúške, kt. je obsah valčeka V₈, a absorbancia rozt. valčeka S₁ (Aₛ₂) proti slepej skúške z valčeka Sₛ. Celý postup od slov "Pripraví sa 5 odmerných valčekov..." sa opakuje. Zistená absorbancia pri prvom a druhom stanovení sa nesmie líšiť o viac ako 3 %, inak treba celý postup opakovať.
+
|Acceptability=Odporúčaný
 
+
|Context=Je to žltý až oranžový kryštalický prášok, bez zápachu. Je veľmi ťažko rozp. vo vode, prakticky nerozp. v 95 % liehu a chloroforme. Rozpúšťa sa v rozt. alkalických hydroxidov, rozt. amoniaku a v minerálnych kyselinách.
Obsah k. l. (x) sa vypočíta podľa vzorca
+
|Context source=Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
 
+
|Comment=''M''ᵣ 441,40
    (Aᵥ₁–Aᵥ₂) . ''q''ₛ . f
+
}}
x = ––––––––––––––––––––––––
+
[[Category:Medicína]]
        Aₛ₁ . q
 
 
 
kde Aᵥ₁, Aᵥ₂, Aₛ₁ = zistené absorbancie, ''q'' = navážka vzorky v g, prepočítaná na bezvodú látku, ''q''ₛ = navážka chloridu prokaínia v g, ''f'' = 1,99 (faktor na prepočet absorbancií farebných produktov stanovovanej a porovnávacej látky).
 
 
 
Základom k. l. je [[pterín]], kys. ''p''-aminobenzoová (PABA) a kys. glutámová (Glu). Kys. listové sú pre niekt. mikroorganizmy rastovým faktorom. Spolu s komplexom vitamínu B₁₂ tvorí sústavu koenzýmov, kt. katalyzujú prenos jednohlíkových zvyškov (formylu, metylu) pri syntéze cholínu, metionínu, serínu, purínových báz a protoporfyrínu. A. f. sa na týchto reakciách zúčastňuje ako tzv. koenzým F, a to v redukovanej forme ako tetrahydroderiváty kys. listovej, kys. tetrahydrolistová (označujú sa predponou H₂, H₄ ap., napr. H₄Fol). Aktívna forma tohto koenzýmu je kys. folínová, kt. má pterínové jadro substituované v polohe 5 formylovou skupinou HCO–. Kys. folínová sa v organizme v prítomnosti ATP mení na "aktívnu kys. mravčiu", v kt. N-atóm v polohe 10 sa formyluje – kys. 10-formyl-7,8-dihydro-pteroyltriglutámová (10-HCO-7,8-H₂Pte-Glu₃). Táto zlúč. umožňuje prenos jednouhlíkových zvyškov na iné zlúč.
 
 
 
K. l. sa používajú v th. perinicióznej anémie. Acidum folicum® dr., Spofa, antianemikum, kys. listová
 
10 mg v 1 dr.
 
 
 
''Indikácie'' – megaloblastické anémie následkom nedostatku kys. listovej (nutričné, v gravidite, u detí, pri chron. hepatopatiách, alkoholizme, po resekciách tenkého čreva, pri sprue, Crohnovej chorobe, Whippleho chorobe, hyperaktívnej hemopoeze, malabsorpcii); exfoliatívna dermatitída, psoriáza; dlhodobá th. antiepileptikami, antimalarikami a cytostatikami (napr. metotrexátom).
 
 
 
''Kontraindikácie'' – perniciózna anémia následkom nedostatku vitamínu B₁₂.
 
 
 
''Nežiadúce účinky'' – u alergických jedincov predispozícia k erytémom, pruritu, celková slabosť, bronchospazmus až anafylaktická reakcia; anoreaxia, flatulencia, pocit tepla v ústach, poruchy spánku, predráždenosť, excitácia al. útlm.
 
 
 
''Dávkovanie'' – 10 – 30 mg, udržovacia dávka 10 – 20 mg/d; u detí 5 – 10 mg/d.
 

Aktuálna revízia z 21:37, 21. apríl 2020

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: chémia
Definícia: ČSL 4, kyselina pteroylglutámová, skr. PteGlu, skupina heterocyklických zlúč. odvodených od kys. N-pteridín-6-metyl-p-aminobenzoovej; N-(2-amino-4-hyd-roxy-6-pteridylmetyl)-p-aminobenzalglutámová, folát
Zdroj: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
Sumárny vzorec: C₁₉H₁₉N₇O₆

Kontext: Je to žltý až oranžový kryštalický prášok, bez zápachu. Je veľmi ťažko rozp. vo vode, prakticky nerozp. v 95 % liehu a chloroforme. Rozpúšťa sa v rozt. alkalických hydroxidov, rozt. amoniaku a v minerálnych kyselinách.
Zdroj kontextu: Kadlec, O. et al.: Encyklopédia medicíny. I. Bratislava: Asklepios 1993.
Synonymum: acidum folicum
Cudzojazyčný ekvivalent: en: folic acid
Poznámka: Mᵣ 441,40