persuázia

Z STD
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Odporúčaný termín [?]

Oblasť: masmédiá
Definícia: súbor psychofyzických prostriedkov (jazykovo-slovných, sebaprezentačných a i.), osvojených návykov a poznatkov, ktoré slúžia komunikátorovi na komunikačno-presvedčovacie pôsobenie v rôznych oblastiach medziľudských interakcií
Zdroj: kol. autorov: Stručný slovník masmediálnej a marketingovej komunikácie. Trnava: Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda 2006.

Kontext: V politickom televíznom diskurze dochádza k paralelnému pôsobeniu viacerých komunikačných kanálov, čo vyvoláva väčšie možnosti persuázie zo strany médií voči občanovi – divákovi. Recipienti za kompetentného považujú moderátora ako komplexnú osobnosť s vysokou úrovňou profesionality, prirodzeného, prívetivého a s príjemným hlasom. Ak niektorá zo spomínaných vlastností absentuje, recipient moderátora neprijíma ako autoritu. Preferovanie seba, svojho štýlu, správania a názorov na úkor ostatných komunikátorov pôsobí neprirodzene. Sebaistota patrí medzi faktor sily, vyjadruje pozíciu. Ak komunikátor nie je silný aj v iných osobnostných, charakterových alebo profesionálnych vlastnostiach, sebaistota sa môže zmeniť na sebaprezentáciu.
Zdroj kontextu: Horváth, M. (ed.): Kríza komunikácie v médiách. Bratislava: Stimul 2011.