Hľadať podľa hodnoty atribútu

Prejsť na: navigácia, hľadanie

This page provides a simple browsing interface for finding entities described by a property and a named value. Other available search interfaces include the page property search, and the ask query builder.

Hľadať podľa hodnoty atribútu

Zoznam všetkých stránok, ktoré majú vlastnosť „Has comment” s hodnotou „Porucha je alelická s Waardenburgovým-Shahovým syndrómom.”. Keďže výsledkov bolo len niekoľko, zobrazujú sa aj blízke hodnoty.

Nižšie je zobrazených 26 výsledkov, počnúc od #1.

Zobraziť (predchádzajúcich 50 | nasledujúcich 50) (20 | 50 | 100 | 250 | 500).


    

Seznam výsledků

  • policajný atašé  + (Policajní atašé majú do určitej miery tiež
    Policajní atašé majú do určitej miery tiež výsadné a hierarchicky vyššie diplomatické zatriedenie v rámci diplomatického personálu zastupiteľského úradu. Hierarchia ich diplomatických hodností však nie je jednotná a ustálená. V rámci diplomatického personálu môžu byť zaradení od diplomatickej hodnosti veľvyslaneckého radcu, t. j. zástupcu veľvyslanca, cez prvého radcu veľvyslanectva, prvého tajomníka veľvyslanectva až po konzula, či vicekonzula. Súčasne sú popri svojej diplomatickej hodnosti zaraďovaní do funkcie styčného dôstojníka polície pre územie prijímacieho štátu.
    íka polície pre územie prijímacieho štátu.)
  • zastavenie trestného stíhania  + (Policajt je oprávnený zastaviť trestné stíhanie len v prípade, ak nebolo vznesené obvinenie, teda v prípade začatia trestného stíhania.)
  • odňatie veci¹  + (Policajt potrebuje na vydanie takéhoto príkazu predchádzajúci súhlas prokurátora, bez predchádzajúceho súhlasu môže policajt vydať príkaz len vtedy, ak predchádzajúci súhlas nemožno dosiahnuť a vec neznesie odklad.)
  • kvalifikačný predpoklad vzdelania  + (Policajt spĺňa kvalifikačný predpoklad: úp
    Policajt spĺňa kvalifikačný predpoklad: úplného stredného vzdelania, ak absolvoval strednú školu a vykonal maturitnú skúšku alebo absolutórium; vysokoškolského vzdelania, ak absolvoval vysokú školu v študijnom programe príslušného stupňa a vykonal štátne skúšky.
    ríslušného stupňa a vykonal štátne skúšky.)
  • služobná rovnošata  + (Policajt vykonáva štátnu službu spravidla v služobnej rovnošate.)
  • Anti  + (Polohu Antov opísal byzantský historik Jordanes v 6. storočí vo svojom diele ''O pôvode a skutkoch Gótov''.)
  • imunoglobulín G  + (Polčas v krvi závisí od koncentrácie a skr
    Polčas v krvi závisí od koncentrácie a skracuje sa pri intenzívnej syntéze. Prechádza placentou a je jediným Ig u novorodencov. Má neutralizačné účinky, zúčastňuje sa na protivírusovej imunite, opsonizuje. Vzniká pri sekundárnej imunitnej odpovedi. Existujú 4 podtriedy (IgG1 až IgG4) s rozdielnymi funkciami. Zvýšené hodnoty bývajú napr. pri chronických zápalových stavoch a z dynamiky koncentrácie IgG možno usudzovať aj o priebehu choroby.
    IgG možno usudzovať aj o priebehu choroby.)
  • verzia korpusu  + (Pomenovania jednotlivých verzií sa odlišujú zvyčajne číselným označením.)
  • igric  + (Pomenovanie doložené v ľudovej kultúre na Slovensku od 17. stor.)
  • oedema  + (Pomenovanie pochádza z gréckych slov ''oidán'' (odtekať) a ''oidéma'' (opuch).)
  • apatia  + (Pomenovanie vychádza z gréckeho slova apatheiá (ľahostajnosť).)
  • Bielidy  + (Pomenovanie vychádza z názvu materskej kométy Biela.)
  • kyselina peroxomravčia  + (Pomenovanie „kyselina permravčia“ je zastaralé.)
  • frazeologické spojenie  + (Pomenovanie, ktoré sa spočiatku voľne zami
    Pomenovanie, ktoré sa spočiatku voľne zamieňalo s ďalšími názvami frazeologický výraz, frazeologický zvrat, frazeologický obrat, vzniklo na pozadí domáceho tradičného názvu ustálené spojenie jeho prepojením s adjektívom frazeologický, ktoré poukazovalo na novú teóriu. Neterminologicky, vo voľnejších filologických súvislostiach sa názov frazeologické spojenie ako synonymum pre frazému uplatňuje aj doposiaľ.
    nonymum pre frazému uplatňuje aj doposiaľ.)
  • Lissajousove krivky  + (Pomer frekvencií kmitavých bodov sa rovná pomeru malých celých čísel. Možno ich sledovať napr. na obrazovke osciloskopu.)
  • Planckova konštanta  + (Pomocou ''Planckovej konštanty'' sa vyjadruje napr. energia [[Term:fotón|fotónu]]: $E = hf$.)
  • afinitný marketing  + (Ponuka sa uskutočňuje e-mailovou, on-line alebo off-line reklamou.)
  • elektronická aukcia  + (Ponúkajúci uvedie svoj produkt na trhovisku a mnohí anonymní záujemcovia môžu v určenom čase podávať svoje ponuky. Produkt je potom „priklepnutý" najvyššej ponuke.)
  • Sommerfeldov model atómu  + (Popri [[Term:hlavné kvantové číslo|hlavnom
    Popri [[Term:hlavné kvantové číslo|hlavnom kvantovom čísle]], ktoré zaviedol Bohr, v Sommerfeldovom modeli sa používa aj [[Term:orbitálne kvantové číslo|orbitálne kvantové číslo]] $l$, ktorým sa kvantuje [[Term:moment hybnosti|moment hybnosti]] elektrónu, a tým aj výstrednosť eliptickej trajektórie. Model sa nehodí pre zložitejšie atómy.
    ie. Model sa nehodí pre zložitejšie atómy.)
  • kasačný princíp  + (Popri apelácii jeden zo systémov, ktorým s
    Popri apelácii jeden zo systémov, ktorým sa ovláda opravné konanie. V kasačnom systéme nie je prípustné, aby sa opravný súd venoval skutkovému stavu, čo vylučuje, aby sa v kasačnom opravnom konaní vykonávali nové dôkazné prostriedky a zisťovali nové skutkové okolnosti. Kasačný súd môže napadnuté rozhodnutie buď potvrdiť, alebo zrušiť. Do úvahy preto neprichádza zmena rozhodnutia, ktorá je typická pre [[Term:apelačný princíp|apelačný princíp]]. Kasačný princíp sa zásadne uplatňuje aj pri preskúmavaní správnych rozhodnutí súdmi.
    i preskúmavaní správnych rozhodnutí súdmi.)
  • frazeologické paronymá  + (Popri existencii pravých paroným sa hovorí
    Popri existencii pravých paroným sa hovorí aj o tzv. kváziparonymách a frazeologické paronymá treba taktiež odlišovať od frazeologických kontaminátov. Príklady frazeologických paroným: ''ísť ako baran – ísť ako baránok; ísť na odpočinok – ísť na večný odpočinok''; angl.: ''in time – in good time – in no time''; rus.: ''zadať žaru – poddať žaru; smotreť v zuby – smotreť v rot''. Pri frazeologických paronymách môže ísť formálne o zámenu v slovotvorných prvkoch, viď. ''baran/baránok'', v lexikálnom komponente: ''stratiť slovo – stratiť pár slov; mať deravú pamäť – mať krátku pamäť''; v syntaktickej štruktúre: ''mať pod klobúkom – mať dačo pod klobúkom''; sem patria aj prípady tzv. aditívnych, resp. redukčných frazeologických paroným: ''ísť na odpočinok – ísť na večný odpočinok, to je pod úroveň – to je pod moju úroveň''. Niektoré frazeologické paronymá majú blízko k synonymii a preto sa označujú ako synonymizované frazeologické paronymá, napr.: ''mať široké/voľné pole pôsobnosti; mať ostrý (britký, štipľavý)/dobre podrezaný jazyk; strkať prsty/nos do niečoho'' atď. Protipólom sú tzv. homonymizované frazeologické paronymá, ktoré popri formálnej príbuznosti sú voči sebe vo vzťahu sémantickej disjunkcie. Významový rozdiel je tu daný geneticky, vyplýva z odlišnej frazeologickej motivácie a do kategórie paroným ich oprávňuje zaradiť len ich viac-menej náhodná formálna príbuznosť, analogický štruktúrny model, porovnaj: ''mať dušu na dlani – mať dušu na jazyku; držať na uzde – držať na povrázku'' a pod. Od frazeologických paroným treba odlišovať rôzne paradigmatické transformácie, ktoré vyjadrujú rôzny spôsob slovesného deja a kauzálno-dôsledkové vzťahy medzi aktantmi slovesných frazém, napr.: ''mať niečo na krku – mať niečo z krku; vziať si niečo do hlavy – pustiť niečo z hlavy; byť v kaši – dostať sa do kaše – dostať sa z kaše – dostať niekoho z kaše.''
    ostať sa z kaše – dostať niekoho z kaše.'')
  • sústava jednotiek SI  + (Popri jednotkách základných, odvodených a ich dekadických násobkoch, sa akceptujú aj niektoré ďalšie jednotky, napr. elektrónvolt, minúta, uhlový stupeň, ale niektoré z nich, napr. hektár, milimeter ortuťového stĺpca iba v určených oblastiach použitia.)
  • vzorkovanie na otáčavom deliči  + (Popri termíne „otáčavý delič“ sa používa rovnocenne aj termín „rotačný delič“.)
  • popálenina  + (Popáleniny rozlišujeme I. až IV. stupňa.)
  • SARS CoV2  + (Popísané tri formy choroby je možné chápať
    Popísané tri formy choroby je možné chápať aj ako tri fázy alebo štádiá ochorenia. Bežne sa stáva, že pacient niekoľko dní prechádza obdobím nešpecifických respiračných príznakov, ktoré zodpovedajú bežnej viróze a až neskôr sa rozvinie zápal pľúc. Takisto je možné pozorovať, že u niektorých pacientov s koronavírusovým zápalom pľúc sa náhle začne celkový stav zhoršovať a ochorenie prejde do kritického štádia. Z názvu vírusu vyplýva, že ide o koronavírus (CoV) geneticky veľmi podobný tomu, ktorý pred 20 rokmi vyvolal epidémiu SARS. Je druhý v poradí, preto sa nachádza v názve číslica 2. Bezprostredne po vzniku epidémie bol tento vírus označovaný skratkou nCoV (novel coronavirus). Patogenéza SARS CoV2 bola vďaka analógiám z epidémie SARS popísaná pomerne presne. Vírus je po vniknutí do ľudského organizmu aktivovaný serínovou proteázou TMPRSS2 a súčasne sa viaže na receptory enzýmu ACE2, ktoré sú prítomné na povrchu buniek v rôznych orgánoch: v dýchacích cestách, pľúcach, obličkách, tenkom čreve a ďalších. Tieto enzýmy riadia v tkanivách úroveň lokálneho prekrvenia podľa miestnych podmienok. Prostredníctvom ACE2 vírus vstupuje do bunky, preprogramuje jej metabolizmus a začne sa v nej množiť. Vírus SARS CoV2 sa správa atypicky aj v tom ohľade, že vyvoláva rôzne klinické formy, ktoré sa navzájom odlišujú nielen závažnosťou, ale aj epidemiologickými charakteristikami. Patrí medzi betakoronavírusy, kam sa zaraďujú aj koronavírusy SARS-CoV a MERS-CoV, ale vykazuje od nich genetickú odlišnosť. Spočiatku bol tento druh koronavírusu nazývaný „novým koronavírusom 2019n-CoV“, neskôr sa jeho názov zmenil, avšak v nadväznosti na následný výskum a získané poznatky sa premenoval na SARS CoV2.
    skané poznatky sa premenoval na SARS CoV2.)
  • ABCD syndróm T  + (Porucha je alelická s Waardenburgovým-Shahovým syndrómom.)
  • Hegglinov syndróm II  + (Porucha kontrakčnej funkcie srdcového sval
    Porucha kontrakčnej funkcie srdcového svalu ako následkom zmeny elektrolytov: predčasná II. ozva ako následok skrátenej systoly. V prípade tachykardie splýva II. ozva s I. ozvou takmer úplne (ako ťukanie ďatľa). Možné sú mdloby, príznaky edému nebývajú, je mierna cyanóza, pulz oslabený a býva hypotenzia. Na EKG je predĺžený interval Q–T. V krvi je niekedy hypokaliémia, inokedy hyperkaliémia. Termín bol odvodený od mena švajčiarskeho internistu Roberta Hegglina (1907 – 1969).
    internistu Roberta Hegglina (1907 – 1969).)
  • žuvanie  + (Porucha žuvania má za následok poruchy trávenia a výživy (najmä u starých osôb).)
  • Ashermanov syndróm  + (Poruchy menštruácie, neplodnosť, spontánne potraty. V prípade gravidity sú časté adhézie plodu k maternici. Názov bol odvodený od mena izraelského gynekológa Josepha G. Ashermana (1889 – 1968).)
  • Greggov syndróm  + (Poruchy u novorodencov zahŕňajú: vrodená k
    Poruchy u novorodencov zahŕňajú: vrodená katarakta, anomálie sietnice, atrofia optika, mikroftalmia, nystagmus, hluchota z poruchy stredného a vonkajšieho ucha, vrodené srdcové chyby (prevažne defekty priehradok a ductus Botalli apertus), mikrocefália, poruchy činnosti CNS, hypoplázia zubnej skloviny, oneskorené prerezávanie zubov, častý zubný kaz, anomálie obličiek, krytporchizmus, hypospádia.
    álie obličiek, krytporchizmus, hypospádia.)
  • syndróm ektopickej sekrécie ADH  + (Porušená je schopnosť eliminácie vody z tela s následnou hyponatriémiou. Najčastejšou príčinou je nádor (malobunkový bronchogénny karcinóm pľúc, karcinóm prostaty, malígny tymóm a i.).)
  • záchranná zdravotná služba  + (Poskytovatelia záchrannej zdravotnej služb
    Poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby sú základnou záchrannou zložkou integrovaného záchranného systému , ktorá vykonáva záchrannú zdravotnú službu v zásahovom území podľa pokynov koordinačného strediska integrovaného záchranného systému a operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
    ho strediska záchrannej zdravotnej služby.)
  • spoluúčasť poistenca  + (Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nesmie požadovať od poistenca úhradu za zdravotnú starostlivosť a služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti nad rozsah spoluúčasti poistenca ustanovenej zákonom.)
  • ošetrovné  + (Poskytuje sa aj z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o zdravé dieťa do desiatich rokov jeho veku.)
  • dotácia  + (Poskytuje sa buď účelovo, pričom sa ohrani
    Poskytuje sa buď účelovo, pričom sa ohraničí presný účel jej použitia a čas a spôsob navrátenia v prípade jej nevyužitia, alebo neúčelovo, na akékoľvek výdavky. Je to zúčtovateľná suma finančných prostriedkov. Predstavuje osobitý druh finančno-právneho vzťahu, ktorého výslednicou je dočasný alebo trvalý majetkový prírastok dotovaného.
    ebo trvalý majetkový prírastok dotovaného.)
  • primárna zdravotná starostlivosť  + (Poskytujú ju praktickí lekári pre dospelých, praktickí lekári pre deti a dorast a dorastoví lekári, gynekológovia, zubní lekári a ďalší príslušní zdravotnícki pracovníci.)
  • CCIR  + (Poslaním tohto výboru, v origináli ''Comité Consultatif International des Radiocommunications'', je vydávať odporúčania pre vysielacie normy a štandardy.)
  • syndróm fissura orbitalis superior  + (Postihnutie hlavových nervov, ktoré prechá
    Postihnutie hlavových nervov, ktoré prechádzajú touto štrbinou vyvoláva bolesti, stratu citlivosti inervačnej oblasti n. III, diplopiu, obrnu okohybných svalov, exoftalmus, ptózu. Strata zraku svedčí o postihnutí hrotu očnice, ktorá vyžaduje urgentnú chirurgickú intervenciu.
    vyžaduje urgentnú chirurgickú intervenciu.)
  • Isaacsov syndróm  + (Postihnutie hltanových a hrtanových svalov
    Postihnutie hltanových a hrtanových svalov môže podmieňovať dyzartriu, dysfágiu a dyspnoe. Kontinuálna motorická aktivita pretrváva počas spánku aj v celkovej anestézii. Termín je odvodený od mena neurofyziológa z Juhoafrickej republiky Hyama Isaacsa (1927 – 2003).
    kej republiky Hyama Isaacsa (1927 – 2003).)
  • aseptická nekróza  + (Postihnuté bývajú často koncové časti kost
    Postihnuté bývajú často koncové časti kostí. Najprv dochádza k zániku kostných buniek, následne k ich resorpcii a novotvorbe kosti. Ochorenie sa objavuje obvykle v detstve, častejšie ním trpia chlapci. Prejavuje sa bolesťami, opuchom, funkčným obmedzením v závislosti od miesta.
    unkčným obmedzením v závislosti od miesta.)
  • juvenilná idiopatická artritída  + (Postihnutých môže byť len niekoľko málo kĺbov (oligoartritída) alebo viacero kĺbov (polyartritída).)
  • Brocqov-Pautrierov syndróm  + (Postihuje 30. – 40. ročných jedincov, čast
    Postihuje 30. – 40. ročných jedincov, častejšie mužov. Ide o chybné spojenie obidvoch polovíc jazyka následkom perzistujúceho tuberculum impar. Termín vznikol spojenám mien francúzskych dermatológov: Jeana Annu Louisa Brocqa (1856 – 1928) a L. M. Patrier (1876 – 1959).
    856 – 1928) a L. M. Patrier (1876 – 1959).)
  • karcinóm prsníka  + (Postihuje asi 6 % ženskej populácie. Vyskytuje sa častejšie u žien, ktoré nedojčili. Ojedinele sa vyvinie aj v mužskom prsníku. Najčastejšie sa vyskytuje medzi 40. a 70. rokom života.)
  • trest prepadnutia majetku  + (Postihuje celý majetok patriaci odsúdenému alebo tú jeho časť, ktorú súd určí.)
  • choroba s minimálnymi zmenami  + (Postihuje deti od 6-tich rokov, niekedy dospelých s nefrotickým syndrómom a môže, ale nemusí vyúsťovať do glomerulosklerózy alebo glomerulonefritídy.)
  • Tzaneenova choroba  + (Postihuje dobytok a iné zvieratá, pri ktorých vyvoláva horúčkové ochorenia, často fatálne.)
  • Seitelbergerova choroba  + (Postihuje malé deti, u ktorých sa rozvíja obraz idiócie.)
  • karcinóm hrtana  + (Postihuje mužov po 40. – 70. roku. Tvorí a
    Postihuje mužov po 40. – 70. roku. Tvorí asi polovicu všetkých nádorov postihujúcich ORL oblasť. Etiológia karcinómu hrtana je neznáma. Veľký význam má fajčenie, pitie liehovín, rozličné priemyselné a chemické škodliviny, ktoré môžu pôsobiť ako karcinogény a preťažovanie hlasového orgánu. Z ďalších faktorov je to nedostatok vitamínu A, termické vplyvy (horúce jedlá), fyzikálne faktory (rtg a rádiové lúče) a niektoré onkovírusy, najmä zo skupiny herpetických vírusov.
    sy, najmä zo skupiny herpetických vírusov.)
  • glomerulonefritída  + (Postihuje najmä deti a adolescentov, u dospelých je jej prevalencia nízka. Na jej vznik predisponuje fokálna infekcia (ložiskové zápaly zubov, prínosových dutín, mandlí, kože a podobne).)
  • Keshanská choroba  + (Postihuje najmä deti a ženy v oblastiach s
    Postihuje najmä deti a ženy v oblastiach s deficitom stopových prvkov v pôde (Čína, Fínsko, Nový Zéland). Bolo opísané v Keshane (provincia Heilongjiang) už roku 1812. Postihovala najmä deti. Akútna forma sa prejavila zlyhaním srdca a šokom. Akútna forma sa prejavila zlyhaním srdca a šokom. Podávanie selénu nebolo účinné, zlepšenie stavu sa pozorovalo po podaní vitamínu C. Subakútnu formu charakterizuje kardiomegália s prejavmi insuficiencie srdca. Postupu choroby a exitu sa dá zabrániť podávaním selénu. Pri chronickej forme sa zisťuje difúzna fibróza myokardu s chudnutím. Jestvujú aj latentné formy kešanskej choroby. Choroba ustúpila po obohatení soli selenitom. Skrytým nedostatkom selénu trpí veľká časť obyvateľov Bratislavy; oblasti pri Rimavskej Sobote, Dolnom Kubíne, Topoľčanoch a Komárne.
    ote, Dolnom Kubíne, Topoľčanoch a Komárne.)
  • acanthosis nigricans  + (Postihuje najmä oblasť pod pazuchami, prsn
    Postihuje najmä oblasť pod pazuchami, prsníkmi, slabiny a genitoanálnu oblasť, ale aj krk, pupok, podkolenovú a lakťovú jamku, chrbát rúk a nôh a i.; hyperkeratóza (bez pigmentácie) niekedy postihuje aj sliznice GIT. Rozlišujú sa tieto formy: '''1.''' Zriedkavá ''benigná forma'' (dominantne dedičná). '''2.''' ''Pseudoacanthosis nigricans'' pri obezite, akromegalii a gigantizme (lézie následkom potenia, trenia a macerácie kože). '''3.''' Zriedkavý ''dominantne dedičný syndróm'' s extrémnou rezistenciou na inzulín. Delí sa na typ A (vyskytuje sa umladších žien s androgenizáciou - hirzutizmus, amenorea, polycystické ováriá) a typ B (postihuje väčšinou staršie ženy s poruchou imunity, o čom svedčí prítomnosť anti-DNA protilátok acirkulujúcich imunokomplexov, ktoré sa viažu na inzulínové receptory a znižujú ich afinitu k inzulínu). '''4.''' Acanthosis nigricans ako ''súčasť rôznych syndrómov'' (Bloomov syndróm, Crouzonov syndróm, Seipov syndróm, Rudov syndróm), pri degeneratívnych zmenách pyramídových dráh a pri hluchote. '''5.''' Malígna acanthosis nigricans sa vyskytuje pri malígnych nádoroch (napríklad adenokarcinóme žalúdka a i.). Názov vznikol z gréckych slov ''akantha'' (tŕň), ''osis'' (stav) a latinského ''niger'' (čierny).
    '' (stav) a latinského ''niger'' (čierny).)